Start Recenzje i omówienia

Recenzje i omówienia

Elżbiety B. Kościuchy-Wieczorek wierszowanie

Elżbieta B. Kościucha-Wieczorek, Stale na coś czekamy, Wydawnictwo „Organon”, Zielona Góra 2018, 71 s.

Z przyjemnością uczestniczyłem na początku września br. w promocji tomiku poezji – tym razem autorstwa Elżbiety B. Kościuchy-Wieczorek. Zwyczajowo kierownictwo Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki prezentuje nowości w Sali im. Waśkiewicza na antresoli. Tym razem, ze względów technicznych, trzeba było skorzystać z holu na parterze. Miejsce ma gorsze warunki akustyczne, co wymagało dodatkowego wysiłku autorki, jak i prowadzącej imprezę Elżbiety Dybalskiej. Czy w pełni się to udało?

Więcej…

 

Otwarcie poetyckiego świata

Elżbieta B. Kościucha-Wieczorek, Stale na coś czekamy, Wydawnictwo „Organon", Zielona Góra 2018, 72 s.

Zbiór wierszy Elżbiety B. Kościuchy-Wieczorek pt. Stale na coś czekamy to debiut. Poprzedziły go publikacje w kilku antologiach, w piśmie „Pro Libris” oraz udział w konkursach literackich na wiersz i opowiadanie.

Więcej…

 

Pod znakiem natury i ciszy

Władysław Klępka, Poruszona cisza, Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry „Winnica”, Zielona Góra 2018, 136 s.

Zacznę banalnie. Poznałem Władka Klępkę gdzieś na początku lat osiemdziesiątych albo nawet wcześniej, kiedy to po przybyciu z Puław, o czym dużo mówi w wywiadzie przeprowadzonym przez Mirosławę Szott („Pro Libris”, nr 64-65), otrzymał mieszkanie w bloku „Małgorzata” przy ulicy Lisiej w Zielonej Górze. Z Mietkiem zaszliśmy kiedyś do niego. Trochę wypiliśmy. Od tamtego czasu minęło już sporo lat. Nie za często potem się widywaliśmy.

Więcej…

 

Powoli odnajduję mój język

Emilia Smechowski, My, superimigranci, przeł. Bartosz Nowacki, Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2018, 232 s.

My, superimigranci to ważna i udana próba opisu doświadczeń pokolenia polskich imigrantów w Niemczech. Całościowe ujęcie w kontekście społeczno-historycznym łączy się tutaj z indywidualnymi przeżyciami autorki.

Więcej…

 

Przekorny Wierzbicki, czyli jak ograć siebie

Adam Bolesław Wierzbicki, Ograć samego siebie, Pro Libris, Zielona Góra 2018, 50 s.

Enfant terrible lubuskiej poezji, czyli Adam Bolesław Wierzbicki, objawił się przeszło dwadzieścia lat temu jako poeta niesforny, bezpardonowy, łamiący poetyckie reguły, obyczajowe konwenanse i przeciwstawiający się światu społecznej hipokryzji. Postrzegany jako swoisty lubuski Dyl Sowizdrzał, idzie przez świat w sposób dziarski i kpiący, wyśmiewając społeczne wady i zakłamanie, ale też patrząc na życie z dystansem, niekoniecznie trzeźwym okiem.

Więcej…

 

Tradycja i forma – dramat-romans poetyki Piotra Michałowskiego

Piotr Michałowski, Zaginiony w kreacji poemat z przypadku, Wydawnictwo Forma, Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy, Szczecin 2018, 57 s.

Entuzjastycznie odebrany, najnowszy tomik poetycki doktora Piotra Michałowskiego Zaginiony w kreacji poemat z przypadku to wynik dziesięcioletniej (2007-2017) pracy autora. Napisany tercyną, składający się z ośmiu pieśni i siedmiu przerywników oraz… niemający końca! Mimo to jest pełen aluzji literackich i odniesień do uznanej polskiej i zagranicznej twórczości. Uważny czytelnik odkryje wskrzeszoną poetykę lub cytaty z Dantego, Frosta, Sienkiewicza lub Zadury. A studium barwności i świetlistości przejawiające się co jakiś czas w kolejnych pieśniach nasunie mu na myśl Powidoki. Samo odnajdywanie kolejnych smaczków sprawia niemałą frajdę, jednak ta gra angażuje nierzadko niemal ponad siły, bowiem nawet ponowna lektura wciąż potrafi podsunąć kolejne wątki i odnośniki. Na szczęście powagę często rozluźnia ironia lub refleksja „[…] że ten analityczny nazbyt przegląd prasy ma same wady, a jedną zaletę: że już się skończył”.

Poprawiony (poniedziałek, 08 kwietnia 2019 11:21)

Więcej…

 
Więcej artykułów…