Józef Baran
Urodził się w 1947 roku w Borzęcinie. Poeta, laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Wydał kilkadziesiąt tomików wierszy, a także fragmenty dzienników, korespondencję ze Sławomirem Mrożkiem. Ostatnio ukazała się książka Słoneczna ruleta. Wiersze przebrane z lat 1969-2020 (2021) oraz tom wierszy Pokój i wojna (2022). Jego teksty wielokrotnie stały się inspiracją dla piosenkarzy i piosenkarek (m.in. dla SDM, Beaty Rybotyckiej, Marka Burskiego) oraz były tłumaczone na około dwadzieścia języków. Poeta jest przewodniczącym jury Konkursu Poetyckiego „Źródło”. Mieszka w Krakowie.
Jarosław Barańczak
Urodził się w 1951 roku w Wałbrzychu. Absolwent Politechniki Wrocławskiej (magisterium z budownictwa lądowego, następnie doktorat z nauk technicznych), ukończył także studia magisterskie z filologii polskiej. Pierwsze wiersze opublikował pod koniec lat 70. w zielonogórskim tygodniku „Nadodrze”. W latach 80. był zaangażowany w ruch odnowy. Następnie pełnił funkcje parlamentarzysty i urzędnika państwowego, także jako dyplomata. Dużo podróżuje, słucha muzyki. Za debiutancki tomik Znak otrzymał Lubuski Wawrzyn Literacki. Mieszka we Wrocławiu.
Karolina Barczak
Zielonogórzanka, licealistka. Interesuje się muzyką, anime, siatkówką i książkami. W przyszłości chciałaby zostać zawodową pisarką albo piosenkarką.
Dariusz Bareya
Artysta wywodzący się z Nowej Soli. Ponad dekadę mieszkał w Bydgoszczy, obecnie – w podbydgoskiej wsi. Jest magistrem sztuki, ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (specjalizacja serigrafia), pracę magisterską napisał na temat Ryszarda Horowitza. Jest jednym z pięciu laureatów konkursu fotograficznego DEBUTS 2015 doc! Photo Magazine.
Krzysztof T. Dąbrowski
Pisarz i scenarzysta. Autor wielu publikacji w kraju i za granicą. Został nagrodzony przez Krakowską Szkołę Scenariuszową za najlepszy scenariusz napisany w 2010 roku.
Elżbieta Dybalska
Zielonogórzanka, rocznik 1949. Członkini Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów, autorka czterech tomików poetyckich (Ślady miłości, Bruzdy, Biały, Pomimo). Publikuje w antologiach i prasie literackiej („Pro Libris”, „Pasje Literackie”, „Filologia Polska”). Zajmuje się fotografią, haftem artystycznym, działalnością społecznikowską.
Władysław Edelman
Autor opowiadań, tekstów satyrycznych, fraszek i limeryków nagradzanych na ogólnopolskich konkursach, m.in. w Bogatyni (Turniej Łgarzy), Przemyślu (Turniej Satyry „O Złotą Szpilę”), Myślenicach (Konkurs Literacki „Fraszka Igraszka”), Zielonej Górze (Konkurs Literacki im. Anny German), Małopolskiej Nagrodzie Poetyckiej „Źródło” i innych. Publikuje także w internetowym wydawnictwie MPK – Moja Przestrzeń Kultury. Wraz z Haliną Bohutą-Stąpel i Aleksandrą Matusiak-Kujawską współtworzy Literacki Kabaret HALLO. Wielbiciel jazzu, Monty Pythona i Haruki Murakamiego. Mieszka w Zielonej Górze.
Jolanta Fainstein
Urodziła się w 1986 roku. Filolożka, doktorka nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, tłumaczka, dramaturżka, poetka. Jej teksty są głęboko osadzone w kodach kulturowych, intertekstualne. Autorka użycza swojego głosu grupom milczącym i skazanym na milczenie. Publikowała w „Chiduszu”, „Pro Libris” i na stronie Lubuskiej Fundacji Judaica. Została wyróżniona w konkursie poetyckim ¡No pasarán!, a jej utwory ukazały się w pokonkursowym tomie. Otrzymała wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Dramaturgiczną im. T. Różewicza (2022) za dramat mama ma szorstkie ręce, który został wydany sumptem wydawnictwa Pro Libris w 2023 roku.
Ewa Franków
Polonistka, pedagog. Mieszka w Międzyrzeczu. Laureatka 1. i 2. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Eryka Pietruszaka. Jej wiersze znajdują się w antologiach i czasopismach.
Maria Jolanta Fraszewska
Urodziła się w 1958 roku w Słupsku. Absolwentka socjologii, psychologii oraz pedagogiki i coachingu. Zadebiutowała poetycko w 1990 roku („Gazeta Nowa”, „Goniec Pomorski”). Publikowała w licznych czasopismach (m.in. w „Tygodniku Literackim Śmigło”, „Przedprożach”, „Na Winnicy”, „Pro Libris”, Piśmie Literacko-Artystycznym „Bezkres”, Miesięczniku Literackim „AKANT”) oraz kilku antologiach zielonogórskich. Od 2013 roku uczestniczy w programie unijnym Emultipoetry: „Wiersze na murach” (Kraków Europejska Stolica Kultury UNESCO 2019). Murki jej autorstwa znajdują się również w antologii Wiersze na murach – wybór z lat 2010-2020 (Fundacja Poemat 2021). Autorka trzynastu publikacji książkowych. Uprawia poezję, eseistykę i prozę. Jej tomiki Wio w snach oraz Płonące języczki zostały wyróżnione nominacją do Wawrzynu Lubuskiego. W 2022 roku wydała tomik poetycki Posypana wiatrem. W tym samym roku otrzymała dyplom uznania w konkursie Kobieta Roku Województwa Lubuskiego za działalność artystyczną i społeczną. Mieszka i tworzy w Zielonej Górze. Wolontariacko współpracuje z Lubuskim Stowarzyszeniem na Rzecz Kobiet BABA. Należy do ZLP Oddział Zielona Góra.
Rafał Gawin
Rocznik 1984. Poeta, krytyk, korektor, konferansjer i animator kultury. Wydał kilka tomików, ostatnio Jem mięso (2019) i Wiersze dla koleżanek (2022) oraz zredagował Próby negocjacji. Szkice o laureatach konkursu im. Jacka Bierezina (2022). Prowadzi Wiersz wolny w „Liberte”! i warsztaty literackie w Domu Literatury w Łodzi, gdzie pracuje jako instruktor.
Agnieszka Ginko-Humphries
Poetka i pisarka, anglistka, animatorka życia kulturalnego. Utwory literackie publikuje pod nazwiskiem Ginko. Wydała trzy tomiki wierszy (Kruche, Modlitwa spod znaku Ryb, aż tyle) i pięć książek dla dzieci. Otrzymała m.in. wyróżnienie Książka Przyjazna Dziecku 2011, nominację do nagrody Książka Roku 2013 IBBY, ogólnopolską Nagrodę Guliwer w Krainie Olbrzymów (2015), wyróżnienie FENIKS na Targach Książki w Warszawie (2016) i Nagrodę Literacką im. Andrzeja K. Waśkiewicza (2020). Wiersze i tłumaczenia publikowała w czasopismach literackich w Polsce, Wielkiej Brytanii i Serbii, a także wydawnictwach UJ, PWM, Zephyr Press, USA i Routledge, Wielka Brytania. Od ponad 20 lat organizuje imprezy kulturalne i literackie, od 2015 związana zawodowo z Biblioteką Norwida.
Karol Graczyk
Urodził się w 1984 roku w Gorzowie Wlkp. Uprawia poezję i prozę. Laureat i zwycięzca ponad 150 konkursów literackich, m.in. imienia Jana Kulki, Zdzisława Morawskiego, Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej, Michała Kajki, Haliny Poświatowskiej, Rafała Wojaczka, O liść konwalii im. Zbigniewa Herberta, Tadeusza Sułkowskiego, konkursu O Złote Pióro Sopotu, o Złote Cygaro Wilhelma, a także Wawrzynu Lubuskiego za książkę roku 2008. Teksty publikował m.in. we „Frazie”, „Obrzeżach”, „Twórczości”, „Arteriach”, „Akcencie”, „Tyglu Kultury”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Odrze”, „Lampie”, „Śladzie”, „Toposie” i „Pograniczach”. Opublikował książki: Oko i oko, Osiemdziesiąt cztery, Łowy oraz Przełomy. Dwukrotny stypendysta Prezydenta Gorzowa Wlkp. Współorganizator Gorzowskiego Festiwalu Poetyckiego Wartal, prowadzący warsztaty literackie, spotkania autorskie i turnieje jednego wiersza. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski i rosyjski.
Małgorzata Grelak
Germanistka, tłumaczka. Miłośniczka kina, literatury i sztuki. Aktywna uczestniczka życia kulturalnego Zielonej Góry. Sekretarz jury konkursowego Festiwalu Filmu, Teatru i Książki „Kozzi Film Festiwal”.
Natalia Haczek
Rocznik 1996. Poetka, czasem również prozaiczka. W 2021 roku debiutowała tomikiem głód, za który została nagrodzona w ramach Lubuskich Wawrzynów 2021 (kategoria debiuty). Jej utwory znalazły się na łamach „Helikoptera”, „Pro Libris”, „Pasji Literackich”, „eleWatora”.
Ryszard Jasiński
Rzeźbiarz, pisarz. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Nauczyciel, działacz samorządowy. Autor nagrodzonej w Konkursie Literackim Uniwersytetu Gdańskiego (2003) powieści pt. niewidzialna władza, w której kontynuuje poszukiwania nowych form wypowiedzi artystycznej, nowych form ekspresji literackiej. Jest także autorem nowatorskiej powieści wrota gomory. W 2023 roku ukazały się dwie jego książki Dziewczyna, która zgubiła imię oraz Król błot. Tuplickie opowieści. Miłośnik muzyki heavy metal i fotografowania, entuzjasta przyrody. Mieszka i tworzy w Tuplicach.
Mirosław R. Kaniecki
Urodził się w 1957 roku w Brodnicy. Krytyk literacki. Publikował m.in. w „Toposie”, „Pro Libris” i „Kotwicy”. Jako twórca aforyzmów debiutował na łamach „Karuzeli” w 1978 roku. Kilkakrotnie uczestniczył w ogólnopolskich konkursach im. Stanisława Jerzego Leca organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. W ósmej edycji tego konkursu zdobył drugą nagrodę. Swoje utwory publikuje również na łamach „Ziemi Michałowskiej”. Wydał ponadto tomik aforyzmów pt. Pchełki.
Joanna Kapica-Curzytek
Anglistka i pedagożka, doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Uniwersytecie Zielonogórskim. Autorka recenzji książek („Twój Styl”, „Twoja Muza”, „Forum Akademickie”), recenzji teatralnych i wywiadów (www.e-teatr.pl). W latach 2000-2007 współpracowała z Akademickim Radiem Index. Wyróżniona nagrodą specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia na konkursie „Polska i świat 2000” za reportaż radiowy (współautorstwo). Od 2010 roku stała recenzentka (wolontariuszka) e-magazynu kultury „Esensja” (www.esensja.pl). Popularyzatorka nauki języków obcych i czytelnictwa; prowadzi spotkania autorskie. Interesuje się muzyką klasyczną oraz naukowym ujęciem problemów współczesnego świata. Kilka lat uczyła się śpiewu. Od 2017 roku należy do charytatywnego Klubu Kiwanis Adsum w Zielonej Górze.
Paweł Karp
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Wśród jego zainteresowań naukowych znajdują się: sztuka wojenna od średniowiecza do czasów nowożytnych, epigrafika, historia polityczna XX-XXI wieku. Rozprawę doktorską pt. Husyci w świetle polityki Polski wobec zakonu krzyżackiego obronił w 2001 roku. Autor monografii Polsko-husycka wyprawa zbrojna przeciw zakonowi krzyżackiemu w roku 1433 oraz artykułów poświęconych głównie wojnom husyckim i zabytkom epigraficznym województwa lubuskiego, publikowanych m.in. w „Studiach Zachodnich” i „Studiach Epigraficznych”. W latach 2003-2018 uczestnik prowadzonych na UZ projektów badawczych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inskrypcje na terenach Polski Zachodniej” (od 2013 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki), których celem była ochrona historycznego i kulturowego dziedzictwa Ziemi Lubuskiej. Współautor zeszytów X tomu serii Corpus inscriptionum Poloniae: Powiat wschowski (Toruń 2007), Powiat zielonogórski (Toruń 2012), Powiat żarski (Toruń 2018). Współautor (z Anną Polak) publikacji Kościoły i ich wyposażenie na terenie miasta oraz gminy Żary. Przeszłość – Teraźniejszość (Żary 2022), będącej efektem programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Badanie polskich strat wojennych”. Od 2017 roku pracownik Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Członek zespołu realizującego projekty digitalizacyjne w ramach programu „Kultura Cyfrowa”. Redaktor Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej.
Władysław Klępka
Urodził się w 1942 roku w Krężnicy Jarej koło Lublina. Poeta, tłumacz z języka czeskiego i gruzińskiego. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, potem studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Pracował jako instruktor plastyki w instytucjach kultury, obecnie przebywa na emeryturze. Debiutował przekładami z języka gruzińskiego na łamach „Poezji” w 1985 roku. Jego wiersze przetłumaczone zostały na język niemiecki przez Dietera Kalkę i opublikowane w 2001 roku. Członek Związku Literatów Polskich od 2007, należał do Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, a obecnie jest członkiem Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów (od 1995) w Zielonej Górze. Plastyk, uprawia malarstwo w technice papier barwny ręcznie czerpany. Mieszka w Zielonej Górze.
Piotr Kładoczny
Doktor habilitowany, językoznawca, pracownik polonistyki gorzowskiej i zielonogórskiej. Autor książek Proroctwa chrześcijańskie jako gatunek mowy: na tle innych gatunków profetycznych (2004) i Semantyka nazw dźwięków w języku polskim (2012) oraz współautor wraz z Leszkiem Berezowskim książki Jak redagować przekłady angielskich dokumentów prawniczych i gospodarczych (2022). Interesuje się językiem w aspektach kulturowych, semantyką, komunikacją językową, konceptualizacją zmysłów w języku oraz problemami współczesnego języka polskiego oraz kulturą języka. Jest członkiem zespołu poradni językowej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz przewodniczącym Zielonogórskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. Prywatnie lubi aktywne spędzanie czasu, podróże i dobrą muzykę.
Agata Kostrzewska
Rocznik 1984. Urodziła się w Gubinie, aktualnie mieszka w Zielonej Górze. Absolwentka filologii polskiej i angielskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim, recenzentka portalu dziennikteatralny.pl. Na co dzień pracuje w biurze i uczy języka angielskiego. W wolnych chwilach czyta książki, biega i podróżuje.
Marek Krukowski
Rocznik 1980, zielonogórzanin, twórca awangardowego teatru, filozof, amator tenisa, a przede wszystkim autor Udręczenia nagrodzonego Srebrnym Sokolim Piórem za prozatorski debiut podczas Lubuskich Wawrzynów Literackich 2018 oraz powieści JAMIMOJE nominowanej do LWL w 2019, obecnie pracuje nad trzecią powieścią z gatunku autofikcji Zapiski Bez Znaczenia.
Julia Kruszakin
Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Szafera w Gorzowie Wielkopolskim, obecnie studentka polonistyki-komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej pasją jest literatura, zwłaszcza poezja. Swoje zainteresowania czytelnicze koncentruje przede wszystkim wokół poetów, których charakteryzuje eksperymentalne podejście do języka (Cyprian Kamil Norwid, Edgar Allan Poe, Bolesław Leśmian). Laureatka (z pierwszą lokatą) 53. Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
Rafał Krzymiński
Absolwent politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, dziennikarz, autor opowiadań, redaktor bądź współpracownik lokalnych periodyków („Polska The Times Lubuskie”, „Gazeta Lubuska”, „Tygodnik Regionalna”, „Tydzień Lubuski”, „Życie nad Odrą”, Twójrynek.pl, „LiteraT”). Obecnie publikuje w „Łączniku Zielonogórskim” i nowosolskim „Tygodniku Krąg”.
Roman Krzywotulski
Urodził się w 1953 roku w Żarach, gdzie mieszka do dziś. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, animator kultury, instruktor, pedagog teatru, reżyser. Twórca amatorskiej grupy teatralnej Teatr Drewniana Kurtyna, z którą – w latach 1977-2019 – zrealizował kilkadziesiąt widowisk poetyckich, dramatycznych i plenerowych. W 2022 roku zadebiutował książką Po tamtej stronie granicy.
Mirosław Kuleba
Urodził się w Kołobrzegu w 1958 roku. Prozaik, reportażysta, niezależny dziennikarz, tłumacz z języka rosyjskiego. Absolwent Politechniki Zielonogórskiej, inżynier budownictwa lądowego. Korespondent prasowy na wojnach w Abchazji (1992, 1993), Jugosławii (1993) i Czeczenii (1994-1996). Wydał serię książek oraz wiele reportaży o konfliktach zbrojnych. Autor monografii zielonogórskiego winiarstwa: Ampelografia Zielonej Góry, Enographia Thalloris. Jest także właścicielem winnicy, plantatorem, producentem wina. Podejmuje aktywne działania zmierzające do wskrzeszenia zabytków związanych z winiarską przeszłością regionu zielonogórskiego. W 2022 roku wydał zbiór esejów pn. Enografia mistyczna miasta Thalloris. Jest znawcą mineralogii (Prasiolity z Sokołowca na Dolnym Śląsku, 2023) i sztuki.
Agnieszka Leśniewska
Poetka, autorka tomików Dwie rzeczy (2005) oraz Wyprawa w częstochowskie (2017). Mieszka i pracuje w Zielonej Górze. Wyróżniona za debiut podczas Lubuskich Wawrzynów Literackich 2005 oraz nominowana do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2017. Laureatka Nagrody „Winiarka” w 2016 roku.
Władysław Łazuka
Urodził się w Tyrawie Solnej w 1946 roku. Poeta, prozaik, muzyk. Absolwent Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie. Pracował w instytucjach rolnych. Debiutował opowiadaniem na antenie rozgłośni Polskiego Radia Szczecin w 1969 roku oraz wierszami w „Tygodniku Kulturalnym” i kwartalniku „Vineta”. Członek Związku Literatów Polskich od 1984 roku. Autor kilku tomików poetyckich, m.in. Przejdę sad, Tamto wszystko za tobą, Czytanie z natury, Bliżej o jeden dzień, Idę, Od przebiśniegów do płatków śniegu. Mieszka i tworzy w Choszcznie.
Jerzy Madejski
Doktor habilitowany, profesor w Zakładzie Teorii i Antropologii Literatury Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa US, krytyk, recenzent „Nowych Książek”. W latach 2009-2012 redaktor Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”. Współredagował książki: Zapisywanie historii. Literaturoznawstwo i historiografia (z Włodzimierzem Boleckim, Warszawa 2010); Czesław Miłosz i rewolucja (z Beatą Małgorzatą Wolską i Urszulą Bielas-Gołubowską, Szczecin 2011); Z kuchni (z Urszulą Bielas-Gołubowską i Beatą Małgorzatą Wolską, Szczecin 2013) oraz Adlojada. Biografia i świadectwo (z Jaromirem Brejdakiem, Dariuszem Kacprzakiem i Beatą Małgorzatą Wolską, Szczecin 2014). Redaktor naczelny (razem z Ingą Iwasiów) czasopisma naukowego „Autobiografia”.
Joanna Marcinkowska
Urodziła się w 1988 roku w Jeleniej Górze. Poetka, teatrolożka, poetka, autorka zbioru wierszy Czarne motyle i Przemilczenia. Jej wiersze znalazły się w kilku antologiach poezji. Pracuje w Lubuskim Teatrze, fotografuje.
Marcin Mielcarek
Urodzony w 1996 roku w Kaliszu, od kilku lat mieszka w Zielonej Górze. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Debiutował opowiadaniem Wszystkie nasze Boginie-Matki w czasopiśmie literackim „Twórczość” (nr 5/2020). Od tamtego czasu publikowany w wielu poważnych ogólnopolskich czasopismach. Autor zbioru opowiadań pod tytułem Parada myśli nocnych. Sztuka latania, która ukazała się w 2022 roku w Wydawnictwie Anagram, jest jego debiutem powieściowym. Laureat 8. Konkursu literackiego o tematyce zielonogórskiej – pierwsze miejsce za opowiadanie Koty nie piją whisky. Prowadzi bloga, na którym zamieszcza swoje teksty poświęcone szarej egzystencji człowieka. Literacko – brudny realista.
Patrycja Mierzejewska
Prozaiczka i poetka, teksty publikowała w magazynach literackich („Strona Czynna”, „Pro Libris”, „Szpol”), zdobywczyni wyróżnień w kilku konkursach, finalistka Połowu Biura Literackiego. Laureatka Konkursu Debiut Pro Libris (2023 – Wchłanianie żelaza). Mieszkanka lubuskich lasów, gdzie spędza czas, podglądając zwierzęta.
Małgorzata Mikołajczak
Prof. dr hab., kierowniczka Zakładu Literaturoznawstwa w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, członkini Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Autorka monografii poświęconych poezji Urszuli Kozioł i Zbigniewa Herberta, autorka i współredaktorka monografii na temat literackiego regionalizmu. Opracowała Wybór poezji Zbigniewa Herberta w serii Biblioteka Narodowa (Ossolineum 2018).
Agnieszka Moroz
Literaturoznawczyni z tytułem doktora w dziedzinie nauk humanistycznych, poetka, krytyczka literacka i recenzentka teatralna. Autorka czterech książek poetyckich (Każdy idzie do nieba, Ulica magików, Pomiędzy mną a mną, Aneks do gier), monografii naukowej Jak uwieść czytelnika? Jonathan Carroll i Andrzej Sapkowski wobec kulturowych koncepcji śmierci oraz licznych artykułów literaturoznawczych. Stypendystka Marszałka Województwa Lubuskiego i (dwukrotnie) Prezydenta Gorzowa Wlkp. Laureatka wielu konkursów poetyckich. Przez 11 lat recenzowała spektakle, widowiska taneczne i opery dla wortalu „Dziennik Teatralny”. Obecnie prowadzi na instagramie profil Poławiaczka książek (@polawiaczkaksiazek), na którym aktywnie promuje czytelnictwo i doradza początkującym poetom.
Weronika Nawrocka
Studiuje filologię polską oraz filologię angielską na Uniwersytecie Zielonogórskim. Prowadzi konto na Instagramie, gdzie publikuje swoje recenzje książek (@weronika_nawrocka). Jest miłośniczką starego rocka oraz szeroko pojętej literatury pięknej i klasycznej.
Andrzej Nowak
Aktor, były zastępca dyrektora Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Wykładowca sztuki scenicznej dla studentów UZ. Były kierownik mediateki Góra Mediów w Bibliotece Norwida.
Iwona Peryt-Gierasimczuk
Doktor historii sztuki, konserwator, zabytkoznawca, teoretyczka i krytyczka sztuki, autorka wielu publikacji dotyczących regionalnych założeń architektonicznych i parkowych, opracowań konserwatorskich, również recenzji krytyczno-artystycznych; kurator wielu wystaw (m.in.: A. Buchalik-Drzyzga, W. Michorzewski, M. Kościelniak, K. Bereźnicki, L. Krutulski-Krechowicz), do których tworzy katalogi. Obecnie kierownik Wydziału Kultury Departamentu Infrastruktury Społecznej Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Anna Polak
Doktor nauk humanistycznych, znawczyni historii Łużyc wschodnich Dolnych i Górnych, szczególnie kwestii dotyczących społeczeństwa, zabytków i kultury. Jest autorką i współautorką publikacji naukowych oraz popularnonaukowych, przewodników turystycznych, a także artykułów prasowych. Brała udział w projektach międzynarodowych dotyczących m.in. województwa lubuskiego. Jednym z bardziej znaczących przedsięwzięć był projekt „Dolne Łużyce i południowa część województwa lubuskiego. Krajobraz kulturowy w centrum Europy”, realizowany przez Uniwersytet Zielonogórski i Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus, a wspierany ze środków Unii Europejskiej. Dwukrotna stypendystka programu Erasmus. Pasjonatka fotografii i zdrowego stylu życia. Jest autorką wystaw fotograficznych oraz zdjęć do wielu książek. Wielbicielka turystyki i zwierząt. Ostatnio pracowała jako adiunkt w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach.
Piotr Prusinowski
Urodził się w 1987 roku w Zielonej Górze. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo. Absolwent filologii polskiej w zakresie filmoznawstwa, telewizji i kultury medialnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz literaturoznawstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim. W 2008 roku otrzymał wyróżnienie w Konkursie dla Młodych Krytyków Filmowych im. Krzysztofa Mętraka. Od 2021 roku pracuje na stanowisku sekretarza literackiego i konsultanta programowego w Dziale Literackim Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
Grzegorz Pul
Urodził się w 1973 roku. Mieszka w Białymstoku. W 2021 roku Instytut Literatury wydał jego debiut Ni szagu nazad czyli sztuka łowienia wspomnień, co było efektem zdobycia wyróżnienia w trzeciej edycji konkursu „Nowego Dokumentu Tekstowego”. Publikuje w „Helikopterze” i TY.TU.Le.
Grażyna Rozwadowska-Bar
Urodziła się w 1959 roku w Żarach. Poetka. Debiutowała wierszem na łamach „Słowa Żarskiego” w 1979 roku, publikowała m.in. w „Nadodrzu”, „Głosie z Regionów”, lubuskim „Nadodrzu”, „Radarze”, „Argumentach”, „Pro Libris”, „Gazecie Kulturalnej”, „Toposie”, „pisarze.pl” oraz w wielu antologiach poetyckich. Wydała trzy książki poetyckie. Od 1998 roku jest członkinią ZLP. Mieszka w Żarach.
Robert Rudiak
Urodził się w 1966 roku, poeta, prozaik, literaturoznawca i prasoznawca, historyk literatury regionu, krytyk literacki, regionalista, polonista i bibliotekarz, doktor nauk humanistycznych. Autor kilkunastu zbiorów poezji i prozy, monografii naukowych i opracowań redakcyjnych oraz realizator wystaw i filmów dokumentalnych o twórcach lubuskiego środowiska literackiego. Prezes zielonogórskiego oddziału Związku Literatów Polskich, wcześniej był prezesem stowarzyszenia kulturalnego „Debiut”. Laureat ogólnopolskich, międzynarodowych i regionalnych nagród literackich i kulturalnych w kraju i za granicą.
Czesław Sobkowiak
Urodził się w 1950 roku w Jaromierzu koło Wolsztyna. Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracował m.in. z „Odrą”, „Nadodrzem”, „Gazetą Lubuską”, „Kroniką Ziemi Żarskiej”. Debiutował wierszem w „Nadodrzu” w 1967 roku. Autor ponad dwudziestu tomów poezji, kilku almanachów poetyckich. Laureat wielu prestiżowych nagród. Mieszka w Zawadzie (Zielona Góra).
Mirosława Szott
Urodziła się w 1987 roku w Międzyrzeczu, obecnie mieszka w Zielonej Górze. Doktor nauk humanistycznych, poetka, krytyczka literacka, autorka tomików poetyckich (pomiary Zamku, Anna) oraz monografii naukowej Czytanie miejsca. Poezja lubuska w perspektywie geopoetyki. Otrzymała stypendium artystyczne Miasta Zielona Góra (2015) oraz Nagrodę im. Andrzeja K. Waśkiewicza (2017). Moderuje spotkania autorskie, uczestniczy w gremiach konkursów literackich, organizuje warsztaty pisarskie. Jeszcze żywi to jej debiutancki dramat.
Marcin Stefaniak
Urodził się w 1975 roku. Uzyskał wykształcenie inżynieryjne. Obecnie jest przed debiutem muzyczno-literackim. Pasjonuje go sztuka. Składa się z żółcieni cytrynowej, B12, czerwieni kadmowej + woda.h2o. Mieszka w Łodzi.
Wojciech Śmigielski
Urodził się w 1952 roku w Zielonej Górze. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Poeta, krytyk, tłumacz, doktor nauk humanistycznych. Debiutował zbiorem Nieobecny nie będzie dziedziczył (Ossolineum, Wrocław 1977). W roku 1996 ukazały się jego Wiersze wybrane (Miniatura, Kraków), kolejne tomy Tchnienie i Śnieżnobiałe wiśnie zostały wydane przez Pro Libris. Jest autorem książki eseistycznej o Andrzeju Bursie (Luiza w salonach zmęczonego socjalizmu) i tomu przekładów Václava Hrabě. Pierwszy redaktor „Obecności”, kwartalnika literackiego wydawanego poza cenzurą w latach 1983-90, we Wrocławiu. Pracował m.in. jako redaktor „Gazety Nowej”, wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego. Był (od roku 2007) kierownikiem literackim Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego. Jesienią 2002 roku przeniósł się na wieś i zamieszkał w Dronikach, w pobliżu Jeziora Sławskiego.
Barbara Maria Wauben-Czekalska
Rocznik 1985. Lekarka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Uniwersytetu Umeå w Szwecji. Pochodzi z Ostrowa koło Sulęcina, od 11 lat mieszka w Niderlandach. Pracuje jako lekarz rodzinny w ośrodku dla uchodźców w Eelde i gościnnie wykłada „Opiekę zdrowotną dla migrantów” na Uniwersytecie w Groningen.
Adam Bolesław Wierzbicki
Urodził się w 1972 roku. Pisze wiersze, opowiadania i artykuły do gazet. W latach 1995-2005 był związany z lubuską prasą lokalną i regionalną. Wydał dwa arkusze sonetów: W pogoni za Słońcem (1997), Trzy słowa krwią pisane (1998) oraz dwa tomiki autorskie: 429/01 (2007), Po przejściach (2013). Publikował w prasie literackiej oraz w wielu antologiach, almanachach. Otrzymał nagrody, wyróżnienia w ponad stu ogólnopolskich konkursach literackich. W 2014 roku został uhonorowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Lubsko Nagrodą Zasłużonego Działacza Kultury w kategorii: twórczość literacka. Mieszka w Dłużku (województwo lubuskie).