AUTORZY NUMERU
Magdalena Bugaj
Absolwentka filologii polskiej (Uniwersytet Jagielloński) oraz studiów podyplomowych z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa (Uniwersytet Zielonogórski). Przez kilka lat uczyła języka polskiego w szkołach ponadpodstawowych, następnie zatrudniona na stanowisku bibliotekarza-koordynatora Filii nr 1 i 11 WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Realizuje się jako animator kultury, promując czytelnictwo poprzez organizację wielu przedsięwzięć skierowanych do młodzieży i dorosłych. Od 2022 roku jest nauczycielem bibliotekarzem Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze.
Natalia Dyjas-Szatkowska
Absolwentka filologii polskiej i teatrologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kuratorka projektów, dziennikarka „Gazety Lubuskiej”. Obecnie spełnia się jako młodsza bibliotekarka w Mediatece Góra Mediów w WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, ale także copywriterka i korektorka.
Danuta Feleniak-Cardas
Niegdyś czynna nauczycielka, polonistka. Od najmłodszych lat jest związana z Zieloną Górą, którą opuściła na pewien czas, by zamieszkać z mężem w Italii. Dzięki temu doświadczeniu potwierdza słowa Goethego, że „kto choć trochę poznał Włochy, ten nigdy nie będzie nieszczęśliwy”. Ponadto hołduje zasadzie, że „myśli są po to, by dzielić je z innymi”.
Maria Fraszewska
Urodziła się w 1958 roku w Słupsku. Absolwentka socjologii, psychologii oraz pedagogiki i coachingu. Zadebiutowała poetycko w 1990 roku („Gazeta Nowa”, „Goniec Pomorski”). Publikowała ponadto m.in. w „Tygodniku Literackim Śmigło”, „bruLionie”, „Przedprożach”, „Radiowej Książce Poetyckiej” Radia Zachód, „Na Winnicy”, „Pro Libris”, Piśmie Literacko-Artystycznym „Bezkres”, „jednodniówce” TF.Totart po 30 latach, w Miesięczniku Literackim „AKANT”, e-dwutygodniku Literacko-Artystycznym (Pisarze.pl), „Pasjach Literackich”, w cyfrowym artzinie „Gazeta Musi Się Ukazać”, w Almanachach Bezkresu, w Kwartalniku Literackim „ReWiry”, Magazynie Literackim „Helikopter” oraz kilku antologiach zielonogórskich. Od 2013 roku uczestniczy w programie unijnym Emultipoetry: „Wiersze na murach”, Kraków Europejska Stolica Kultury UNESCO 2019. MURKI jej autorstwa znajdują się również w antologii Wiersze na murach 2010-2020, Fundacja Poemat 2021. Wykonywała pracę doradcy zawodowego, dziennikarki („Tygodnik Koszalińsko-Słupski”, „By zdrowym być”, „Kurier Zielonogórski”) i nauczycielki oraz prowadziła własną firmę poradnictwa psychologicznego „Kraina Zmian”. Maria Fraszewska jest autorką trzynastu publikacji. Uprawia poezję, eseistykę i prozę. Jej tomiki Wio w snach oraz Płonące języczki zostały wyróżnione nominacją do Wawrzynu Lubuskiego. W 2022 roku wydała tomik poetycki Posypana wiatrem. W tym samym roku otrzymała dyplom uznania w konkursie Kobieta Roku Województwa Lubuskiego za działalność artystyczną i społeczną. Mieszka i tworzy w Zielonej Górze. Wolontariacko współpracuje z Lubuskim Stowarzyszeniem na Rzecz Kobiet BABA. Należy do ZLP Oddział Zielona Góra.
Izabela Gaworek
Absolwentka filologii francuskiej, obecnie studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pasjonatka języków obcych, wolny czas spędza na czytaniu książek, rysowaniu tradycyjnym oraz cyfrowym.
Wioletta Grzegorzewska
Pisarka, znana na świecie jako Wioletta Greg. Na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii. Opublikowała kilka tomów poetyckich, powieści Guguły, Stancje, Dodatkowa dusza, Wilcza rzeka oraz książkę dla dzieci Lola i ptaki. Finalistka nagrody poetyckiej im. Scotta Griffina w Kanadzie. Jej debiutancka powieść (w przekł. Elizy Marciniak) otrzymała nagrodę za przekład brytyjskiego Pen Clubu, nominację National Book Award w USA, nominację do finału nagrody im. Jana Michalskiego w Szwajcarii, a w 2017 roku była nominowana do międzynarodowej nagrody Bookera oraz nagrody Uniwersytetu Warwick dla najlepszej książki autorki zagranicznej, a we francuskim przekładzie Nathalie Le Marchand do nagrody im. Pierre-François Caillé we Francji. Utwory Grzegorzewskiej są przekładane na kilkanaście języków.
Monika Gstettenhofer
Architektka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od dziewiętnastu lat mieszka i pracuje w Szwajcarii. W wolnych chwilach czyta w kilku językach na zmianę i uczy się japońskiego. Pisze od niedawna, poszukując tego idealnego tekstu, który gdzieś tam na pewno jest.
Ryszard Jasiński
Rzeźbiarz, pisarz. Autor nagrodzonej w Konkursie Literackim Uniwersytetu Gdańskiego (2003) powieści pt. niewidzialna władza, w której kontynuuje poszukiwania nowych form wypowiedzi artystycznej, nowych form ekspresji literackiej. Jest także autorem nowatorskiej powieści wrota gomory. Obecnie przygotowuje do druku książkę Król błot. Opowieści tuplickie.
Dominik Judek
Rocznik 1999. Interesuje się językoznawstwem oraz sztuką współczesną. Student filologii polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Autor wierszy (publikacja w „Pro Libris”, 2021) oraz artykułu Porównania przyrodnicze w powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, który ukazał się w „Zielonogórskich Seminariach Językoznawczych” (2022).
Michał Kaczmarek
Urodził się w 1986 roku w Głogowie. Z wykształcenia nauczyciel języka angielskiego. Publikował drukiem i w internecie (m.in. „Protokół Kulturalny”, „Migotania”, „Gazeta Kulturalna”, „Akant”, „Afront”, „Ypsilon”, „Pisarze.pl”, „Helikopter”, „Tlen Literacki”, „ArtPapier”, „Szpol”, „Wytrych”, „Wobec”, „Wydawnictwo J”). Obecny również w radiu („Poczta Poetycka Polskiego Radia Koszalin”).
Joanna Kapica-Curzytek
Anglistka i pedagożka, doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Uniwersytecie Zielonogórskim. Autorka recenzji książek („Twój Styl”, „Twoja Muza”, „Forum Akademickie”), recenzji teatralnych i wywiadów (www.e-teatr.pl). W latach 2000-2007 współpracowała z Akademickim Radiem Index. Wyróżniona nagrodą specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia na konkursie „Polska i świat 2000” za reportaż radiowy (współautorstwo). Od 2010 roku stała recenzentka (wolontariuszka) e-magazynu kultury „Esensja” (www.esensja.pl). Popularyzatorka nauki języków obcych i czytelnictwa; prowadzi spotkania autorskie. Interesuje się muzyką klasyczną oraz naukowym ujęciem problemów współczesnego świata. Kilka lat uczyła się śpiewu. Od 2017 roku należy do charytatywnego Klubu Kiwanis Adsum w Zielonej Górze.
Paweł Karp
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Wśród jego zainteresowań naukowych znajdują się: sztuka wojenna od średniowiecza do czasów nowożytnych, epigrafika, historia polityczna XX-XXI wieku. Rozprawę doktorską pt. Husyci w świetle polityki Polski wobec zakonu krzyżackiego obronił w 2001 roku. Autor monografii Polsko-husycka wyprawa zbrojna przeciw zakonowi krzyżackiemu w roku 1433 (Zielona Góra 2017) oraz artykułów poświęconych głównie wojnom husyckim i zabytkom epigraficznym województwa lubuskiego, publikowanych m.in. w „Studiach Zachodnich i „Studiach Epigraficznych”. W latach 2003-2018 uczestnik prowadzonych na Uniwersytecie Zielonogórskim projektów badawczych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inskrypcje na terenach Polski Zachodniej” (od roku 2013 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki), których celem była ochrona historycznego i kulturowego dziedzictwa Ziemi Lubuskiej. Współautor zeszytów X tomu serii Corpus inscriptionum Poloniae: Powiat wschowski (Toruń 2007), Powiat zielonogórski (Toruń 2012), Powiat żarski (Toruń 2018). Współautor (z Anną Polak) publikacji Kościoły i ich wyposażenie na terenie miasta oraz gminy Żary. Przeszłość – Teraźniejszość (Żary 2022) będącej efektem programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Badanie polskich strat wojennych”. Od 2017 roku pracownik Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Członek zespołu realizującego projekty digitalizacyjne w ramach programu „Kultura Cyfrowa”. Redaktor Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej.
Bartosz Konopnicki
Urodził się w 1984 roku w Nowej Soli. Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od października 2022 współredaktor bloga poetyckiego „Poezja na każdy dzień”. Publikował między innymi w „Akancie”, „Helikopterze”, „Poezji na każdy dzień” „sZAFie”, „Bezkresie”, „Post Scriptum”, a także na stronie internetowej „Wydawnictwa J”. Prowadzi autorski fanpage na Facebooku. Dotychczas wydał cztery tomiki poetyckie: Rozszczelnienie (2013), Skrawki (2015), Wagony do ciszy (2019) i najnowszy Jak te manekiny (2022). W wolnej chwili fotografuje i jeździ rowerem. Mieszka w Krakowie.
Rafał Krzymiński
Absolwent politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, dziennikarz, autor opowiadań, redaktor bądź współpracownik lokalnych periodyków („Polska The Times Lubuskie”, „Gazeta Lubuska”, „Tygodnik Regionalna”, „Tydzień Lubuski”, „Życie Nad Odrą”, Twójrynek.pl, „LiteraT”). Obecnie publikuje w „Łączniku Zielonogórskim” i nowosolskim „Tygodniku Krąg”.
Mirosław Kuleba
Urodził się w Kołobrzegu w 1958 roku. Prozaik, reportażysta, niezależny dziennikarz, tłumacz z języka rosyjskiego. Absolwent Politechniki Zielonogórskiej, inżynier budownictwa lądowego. Korespondent prasowy na wojnach w Abchazji (1992, 1993), Jugosławii (1993) i Czeczenii (1994-1996). Wydał serię książek oraz wiele reportaży o konfliktach zbrojnych. Autor monografii zielonogórskiego winiarstwa: Ampelografia Zielonej Góry, Enographia Thalloris. Jest także właścicielem winnicy, plantatorem, producentem wina. Podejmuje aktywne działania zmierzające do wskrzeszenia zabytków związanych z winiarską przeszłością regionu zielonogórskiego. W 2022 roku wydał zbiór esejów pn. Enografia mistyczna miasta Thalloris.
Elżbieta Kuna-Kwiecińska
Rodowita sulechowianka. Absolwentka prawa i administracji na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1998 roku wydała tomik poezji Wyznania. Przez lata mieszkała w Edynburgu, gdzie pracowała i rozwijała twórcze pasje. Będąc na emigracji, w 2013 roku, wydała tomik Powracająca fala, a w 2016 – Krok do Aniołów. W 2022 roku wydała tomik poetycki Wyznania i wyzwania. Publikowała w „Gazecie Lubuskiej”. Współpracuje z ośrodkami kultury i szkołami, gdzie prezentuje swoją poezję, łącząc ją z działaniami teatralnymi, śpiewem i happeningiem. Organizuje wieczory autorskie. Teksty prozatorskie i reportaże zamieszcza w „Biuletynie Miasta i Gminy Sulechów”. Obecnie pracuje nad powieściami Konfesjonał nie rozgrzesza i Anorexia od czerwonych porzeczek.
Paweł Lasik
Urodził się w 1941 roku w Brzeszczach. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1967 roku w pracowni Artura Nacht-Samborskiego. Nauczyciel akademicki ASP w Warszawie, w 1998 roku otrzymał tytuł profesora. Debiutował w 1970 roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Warszawie. W latach 1974-1977 wystawiał z ruchem „O poprawę” (m.in. z J. Dobkowskim, A. Fałatem, Ł. Korolkiewiczem, E. Kuryluk, F. Maśluszczakiem, M. Sapetto), skupiającym ówczesne warszawskie środowisko malarskie i współtworzącym nurt „Nowej Figuracji” lat ’70. Odbył wiele podróży artystycznych (m.in. do Francji, Rosji, Hiszpanii, Grecji, Indii, Meksyku, Malezji, Nepalu, Tybetu, Kuby). Wystawiał m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Paryżu, Londynie, Zurychu, Berlinie, Düsseldorfie, Saragossie, Tel Awiwie, Atenach i Chicago. Laureat licznych nagród. Wyróżniony w Konkursie im. Jana Spychalskiego w Poznaniu (1975, 1976 i 1978). Zdobył I nagrodę w Konkursie „Bielska Jesień” w Bielsku-Białej (1978) oraz Nagrodę „Talensa” (1988). Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Niki Mackiewicz
Studentka filologii polskiej, miłośniczka czeszczyzny i historii języków słowiańskich. Pasjonatka nieoczywistych brzmień muzycznych oraz niebanalnego pisma. W wolnym czasie sama tworzy przy pomocy dźwięków i słów.
Paweł Markiewicz
Urodził się w Siemiatyczach w 1983 roku. Poeta i autor krótkiej prozy w językach polskim, niemieckim i angielskim. Z wykształcenia jest prawnikiem i germanistą. Mieszka w Bielsku Podlaskim. Za swój największy sukces artystyczny uważa czytanie jego wybranych wierszy w hamburskim radio Tide w Niemczech.
Gabriela Matkowska
Studentka filologii polskiej oraz prawa na Uniwersytecie Zielonogórskim. Interesuje się literaturą, a także szeroko pojętą kulturą popularną. W wolnych chwilach czyta książki (głównie literatura piękna), ogląda filmy i tworzy własne teksty.
Stanisław Mazuś
Urodził się w 1940 roku w Lublinie. W latach 1961-1967 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1968 roku zamieszkał w Tychach. Zajmował się grafiką warsztatową, użytkową oraz malarstwem, które stanowiło i do dziś stanowi najważniejszy nurt jego twórczości. Był aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Zaangażowany w działalność społeczną na rzecz środowiska twórczego oraz szeroko pojętej promocji sztuki. Inicjował i współtworzył liczne wydarzenia artystyczne oraz plenery, m.in. „Impresje Mikołowskie” i „Beskidzkie Integracje Sztuki”. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014) oraz Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2019).
Marcin Mielcarek
Urodzony w 1996 roku w Kaliszu, od kilku lat mieszka w Zielonej Górze. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Debiutował opowiadaniem Wszystkie nasze Boginie-Matki w czasopiśmie literackim „Twórczość” (nr 5/2020). Od tamtego czasu publikowany w wielu poważnych ogólnopolskich czasopismach. Autor zbioru opowiadań pod tytułem Parada myśli nocnych. Sztuka latania, która ukazała się w 2022 roku w Wydawnictwie Anagram, jest jego debiutem powieściowym. Laureat 8. Konkursu literackiego o tematyce zielonogórskiej – pierwsze miejsce za opowiadanie Koty nie piją whisky. Prowadzi bloga, na którym zamieszcza swoje teksty poświęcone szarej egzystencji człowieka. Literacko – brudny realista.
Ewa Mielczarek
Urodziła się w 1961 roku w Gnieźnie. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (nauki polityczne oraz bibliotekoznawstwo i informacja naukowa). Starszy kustosz, redaktor, kierownik Działu Wydawnictw WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, jurorka konkursów literackich. Sekretarz redakcji pisma literacko-kulturalnego „Pro Libris”. W latach 1999-2004 szefowa wydawnictwa Art-Druk Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.
Małgorzata Mikołajczak
Prof. zw. dr hab., kierownik Zakładu Literaturoznawstwa w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego i kierownik studiów doktoranckich w dyscyplinie literaturoznawstwo, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN i Rady Uczelni Uniwersytetu Zielonogórskiego, autorka monografii poświęconych poezji Urszuli Kozioł i Zbigniewa Herberta, redaktor naukowy serii „Nowy regionalizm w badaniach literackich”. Zajmuje się teorią literatury, literaturą współczesną i regionalizmem w badaniach literackich.
Joanna Nawlicka
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Dziennikarka radiowa w Akademickim Radiu Index, która na co dzień zajmuje się newsami publikowanymi na portalu wzielonej.pl. Od kilku miesięcy recenzentka w „Dzienniku Teatralnym” – skupia się głównie na spektaklach Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Na swoim koncie ma także kilka prac naukowych, które zostały opublikowane w „Pracach Aksjologicznych” wydawanych przez Oficynę Wydawniczą UZ.
Weronika Nawrocka
Studiuje filologię polską oraz filologię angielską na Uniwersytecie Zielonogórskim. Prowadzi konto na Instagramie, gdzie publikuje swoje recenzje książek (@weronika_nawrocka). Jest miłośniczką starego rocka oraz szeroko pojętej literatury pięknej i klasycznej.
Andrzej Nowak
Aktor, były zastępca dyrektora Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Wykładowca sztuki scenicznej dla studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego; były kierownik mediateki Góra Mediów w zielonogórskiej Bibliotece Norwida. Obecnie emeryt.
Olga Piotrowska
Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, socjoterapii na Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz Studium Terapii Przez Sztukę Inki Dowlasz. Nauczyciel, wychowawca, propagator literatury – w szczególności poezji.
Anna Polak
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii Łużyc wschodnich Dolnych i Górnych; naukowo interesują ją zwłaszcza kwestie dotyczące społeczeństwa, zabytków i kultury. Jest autorką i współautorką publikacji naukowych oraz popularnonaukowych, przewodników turystycznych, a także artykułów prasowych. Brała udział w projektach międzynarodowych dotyczących m.in. województwa lubuskiego. Jednym z bardziej znaczących przedsięwzięć był projekt „Dolne Łużyce i południowa część województwa lubuskiego. Krajobraz kulturowy w centrum Europy”, realizowany przez Uniwersytet Zielonogórski i Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus, a wspierany ze środków Unii Europejskiej. Dwukrotna stypendystka programu Erasmus. Pasjonatka fotografii i zdrowego stylu życia. Jest autorką wystaw fotograficznych oraz zdjęć do wielu książek. Wielbicielka turystyki i zwierząt. Ostatnio pracowała jako adiunkt w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach.
Dariusz Poświatowski
Urodził się w 1961 roku w Warszawie. Absolwent Liceum Zawodowego nr 9 w Warszawie im. Konopczyńskiego (specjalność mechanik automatyki i urządzeń precyzyjnych). Po maturze pracował w Zakładzie Państwowym (MERA-PIAP). Jako dziecko grał w dwu teatrach (obecne STUDIO w Teatrze „Rozmaitości”), równolegle uczył się w szkole podstawowej i szkole muzycznej.
Konrad Pruszyński
Urodził się w 1997 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Magister antropologii kultury, dziennikarz, twórca Teatru Mostów, aktor, pisarz, dramaturg. Jego debiut Jestem czysty zrealizowano w Teatrze Mostów w ramach jubileuszu reżyserki Bogumiły Jędrzejczyk. Publikował na łamach „Pegaza Lubuskiego” (dramat Brothers in Love, nr 4/2022) oraz magazynu „Teraz Rock”. Pracownik Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, dla którego prowadzi „Gazetę Teatralną @kt”. Regularnie współpracuje również z gorzowskim Teatrem im. Juliusza Osterwy, w którym organizował m.in. czytanie performatywne oraz prowadził spotkania z artystami w trakcie 21. edycji Gorzowskich Spotkań Teatralnych.
Anna Radka
Urodziła się w 2002 roku. Pasjonatka literatury; uczestniczka i laureatka konkursów młodzieżowych (m.in. ogólnopolskiego konkursu plastyczno-literackiego „Morze a moja duża i mała ojczyzna”, międzynarodowego konkursu krótkich form literackich „Poesia Semper Reformanda” i ogólnopolskiego konkursu OKNO). Najpewniej czuje się w formach prozatorskich, ale okazjonalnie układa również wiersze. Obecnie studiuje w Warszawie.
Marcin Radwański
Urodził się w 1978 roku. Wielbiciel kryminałów, literatury obyczajowej i poezji. Autor książki poetyckiej Czekając na… (2015), zbioru opowiadań Skok w przepaść (2015), Miłość (2019), W objęciach pisarza (2021) oraz powieści kryminalnych: Nieprzypadkowa ofiara (2015), Nie odrzucaj mnie (2016), Danie główne (2017), Kolekcjoner (2020), Nożownik (2022), a także powieści obyczajowej Natalia Carpetieri (2018). Stypendysta Prezydenta Zielonej Góry w dziedzinie literatury za rok 2013. Współpracuje z kwartalnikiem literacko-kulturalnym „Pro Libris” i czasopismem „Moja Przestrzeń Kultury”. W 2017 roku otrzymał Lubuski Laur Literacki na gali Wawrzynów Literackich w kategorii sensacja (Danie główne). W roku 2022 otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Zielonej Góry. Wiceprezes Zarządu zielonogórskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Redaktor naczelny czasopisma „Pasje Literackie”. Na co dzień bibliotekarz w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida. Mieszka w Zielonej Górze.
Robert Rudiak
Urodził się w 1966 roku, poeta, prozaik, literaturoznawca i prasoznawca, historyk literatury regionu, krytyk literacki, regionalista, polonista i bibliotekarz, doktor nauk humanistycznych. Autor kilkunastu zbiorów poezji i prozy, monografii naukowych i opracowań redakcyjnych oraz realizator wystaw i filmów dokumentalnych o twórcach lubuskiego środowiska literackiego. Prezes zielonogórskiego oddziału Związku Literatów Polskich, wcześniej był prezesem stowarzyszenia kulturalnego „Debiut”. Laureat ogólnopolskich, międzynarodowych i regionalnych nagród literackich i kulturalnych w kraju i za granicą.
Czesław Sobkowiak
Urodził się w 1950 roku w Jaromierzu koło Wolsztyna. Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracował m.in. z „Odrą”, „Nadodrzem”, „Gazetą Lubuską”, „Kroniką Ziemi Żarskiej”. Debiutował wierszem w „Nadodrzu” w 1967 roku. Autor ponad dwudziestu tomów poezji, kilku almanachów poetyckich. Laureat wielu prestiżowych nagród. Mieszka w Zawadzie (Zielona Góra).
Mirosława Szott
Urodziła się w 1987 roku w Międzyrzeczu, obecnie mieszka w Zielonej Górze. Doktor nauk humanistycznych, poetka, krytyczka literacka, autorka tomików poetyckich (pomiary Zamku, Anna) oraz monografii naukowej Czytanie miejsca. Poezja lubuska w perspektywie geopoetyki. Członkini redakcji „Pro Libris”. Moderuje spotkania autorskie, uczestniczy w gremiach konkursów literackich, organizuje warsztaty pisarskie.
Iga Tomaszewska
Urodziła się i mieszka w Gdańsku. Jest absolwentką Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie studiuje prawo.
Donata Wolska
Absolwentka Studium Ekonomiki i Turystyki dla pilotów-przewodników Wycieczek Zagranicznych przy Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz WSP w Zielonej Górze. Zainteresowanie kulturą grecką oraz aktywna działalność w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Greckiej zaowocowały pracą magisterską (Działalność kulturalna Greków w Polsce), także aktywnością we współorganizowaniu prelekcji, spotkań i wystaw poświęconych Grecji oraz organizacji i oprowadzaniu wycieczek do Hellady. Obecnie pracuje w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego w Dziale Wolnego Dostępu na stanowisku kustosza. Ukończyła Podyplomowe Studia Bibliotekoznawcze w Poznaniu. W ramach programu Erasmus Plus przebywała w bibliotekach uniwersyteckich na Cyprze, w Grecji, Portugalii oraz w Turcji, zdobywając ważne doświadczenia. Tłumaczka greckiej poezji. Interesuje się literaturą biograficzną i podróżniczą oraz malarstwem.