Tomasz Akusz urodził się w 1957 roku w Poznaniu. Był dzieckiem nauczycielki i malarza sakralnego, konserwatora zabytków. Wychowywał się w Poznaniu, tam skończył Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego i studiował w PWSP, gdzie uzyskał dyplom (1985). Realizuje się jako malarz, rzeźbiarz, scenarzysta i aktor teatralny.
Artysta namalował łącznie ponad 900 obrazów. Jest autorem szkiców, rzeźb, instalacji artystycznych oraz obrazów ceramicznych. Zdobył wiele nagród krajowych oraz zagranicznych, m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Plastyki i Grafiki w Belgii. W latach 1976-1977 współpracował z Teatrem Pantomimy Nurt, a w 1979- 1987 związany był z Teatrem Maya, z którym uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych oraz spotkaniach twórczych (I Festival International de Mime w Brunoy – Francja, XV Łódzkie Spotkania Teatralne, Carrefour De L’Europe – Nantes – Francja, Międzynarodowy Festiwal Teatralny – Lyon – Francja, Tournee teatralne w Belgii i Anglii, Dni Kultury Polskiej – Zurich – Szwajcaria, Lubelskie Spotkania Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Teatru Otwartego – Wrocław, Festiwal Teatralny Banlieue –
Belgia, Theater Der Frein – Kolonia – Niemcy, XIII Festival Internazionale Dei TeatriUniversitari – L’Aquila – Włochy, Festival Freier Thetergruppen – Arns- berg – Niemcy, Polen in Assen – Holandia, Biennale Universitiare de Coimbra – Portugalia, Festiwal Małych Form Teatralnych – Szczecin).
Autor szeregu scenografii do spektakli teatralnych, wielu realizacji artystyczno-konserwatorskich, scenografii do zdarzeń plastycznych i plastyczno-muzycznych; zaprojektował i wykonał rekonstrukcję ołtarzy (św. Ducha i Matki Boskiej w Kłecku). Jest pomysłodawcą i założycielem Grupy Artystycznej „Opcje” oraz jednego z najstarszych klubów w Poznaniu „Zak” (od 1999), gdzie odbyło się około 200 koncertów muzycznych, wystaw plastycznych, spotkań literackich oraz spotkań klubu podróżnika. W 2001 roku zaprojektował statuetkę do Festiwalu Małych Form Filmowych. Zaprojektował również tablicę pamiątkową Leona Wyczółkowskiego w Poznaniu. Pomysłodawca warsztatów plastycznych dla ośrodka Monar w Różnowicach. Co roku wraz z pacjentami ośrodka tworzył instalacje artystyczne Okna, Linia życia, Żaglowiec pod wspólnym tytułem Tworząc żyjemy. W 2006 roku zaprojektował i wykonał statuetkę do akcji Ars Cup. Swe obrazy wystawiał w wielu galeriach polskich i zagranicznych, m.in. we Francji, Holandii, Belgii, Anglii, Niemczech i Włoszech. Brał również udział w licznych wystawach zbiorowych, krajowych i zagranicznych. W 2010 roku współzałożył Galerię Perlega. Zrealizował naścienny, ceramiczny wystrój Term Maltańskich. Artysta do dziś prowadzi aktywną działalność przy organizacji imprez plenerowych, związaną z promocją sztuki, m.in. spotkania twórcze i wystawy w Galerii Perlegal w Skórzewie.