Od redakcji
Żywioły stanowią esencję życia. Tworzą i potrafią niszczyć. Grecki filozof Empedokles wyróżnił cztery powiązane ze sobą żywioły (woda, ogień, powietrze, ziemia) i ta koncepcja (choć przecież niejedyna) pomagała zrozumieć i wyjaśnić funkcjonowanie planety i życia w ogóle. „Nic tutaj trwałego,/ bo od zawsze do zawsze we władzy żywiołów” – napisała Wisława Szymborska w wierszu Tutaj. Dla nas żywiołem jest też słowo, język, a także porywająca opowieść.
Do ostatniego w 2024 roku numeru kwartalnika zaprosiliśmy wiele znakomitych autorek i autorów. Numer otwierają wiersze Tadeusza Dąbrowskiego – poety tłumaczonego na trzydzieści języków, od niedawna redaktora naczelnego „Toposu”. Liczymy na to, że i u Państwa te wersy poruszą struny czułości.
Swoje utwory zgodzili się także zamieścić: Anna Szlagowska-Oliynyk, Zbigniew Chojnowski, Cezary Gawryś, Leszek Libera i Karol Maliszewski (wcześniej występował w roli krytyka, tym razem – jako poeta). Na łamach gościmy też wielu stałych i ważnych twórców, m.in. Ewę Franków, Beatę Mączkę, Grażynę Rozwadowską-Bar, Małgorzatę Stachowiak-Schreyner, Sławomira Bączkowskiego, Władysława Edelmana, Władysława Klępkę, Mirosława Kulebę, Czesława Sobkowiaka, Marka Lobo Wojciechowskiego i innych, którzy nie po raz pierwszy z nami współpracują. Po raz pierwszy w „Pro Libris” gościmy Katarzynę Czajkowską-Więcaszek, Zofię Grzybowską, Monikę Krawczak, Jana Lecha, Marcina Sasa i Pawła Słójkowskiego.
W ZBLIŻENIACH Miłosz Markiewicz, literaturoznawca i dramaturg związany z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, skrupulatnie omawia książkę Dramatiwki, zbierającą dramaty Iwony Kusiak. Zachęcamy też do zapoznania się z rozmową, którą z Józefem Baranem, uznanym polskim poetą, przeprowadziła Mirosława Szott. Dotyczy ona wiersza Którędy ks. Jana Twardowskiego i otwiera nowy cykl w „Pro Libris” pt. CZYTELNIA JEDNEGO WIERSZA, który wcześniej ukazywał się regularnie w miesięczniku „Śląsk”.
W ZBLIŻENIACH znajdą też Państwo relacje z dwu najważniejszych jesiennych imprez organizowanych przez Bibliotekę Norwida – Małgorzata
Grelak opisuje Postscriptum Kozzi Film Festiwal, a Ewa Mielczarek podsumowuje 14. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej PROZA POETÓW,
W dziale RECENZJE I OMÓWIENIA sporo ciekawych tekstów i polecanych lektur. Czesław Sobkowiak pisze o swoich wrażeniach po przeczytaniu naukowej publikacji Marty Bąkiewicz, Anna Mochalska przygląda się tegorocznemu debiutowi Agnieszki Tymoszczuk, a Katarzyna Krysińska poleca Państwa uwadze najnowszy tomik Łukasza Nicpana. Poza tym są też teksty dotyczące książek prozatorskich – Danuty Szulczyńskiej-Miłosz, Pawła Brola i Eugeniusza
Kurzawy, ich omówień podjęli się: Joanna Kapica-Curzytek, Weronika Nawrocka oraz Czesław Sobkowiak. Warto się im przyjrzeć.
Anna Polak przybliża nam kolejne miejsca (Gubin i okolice) w dziale KRAJOBRAZY LUBUSKIE, a cały numer wzbogacają prace plastyczne Ewy Ziembickiej, graficzki, projektantki, ilustratorki urodzonej w Zielonej Górze, związanej obecnie z Wrocławiem.
Czytelniczkom i Czytelnikom życzymy wspaniałego i twórczego 2025 roku. Mamy nadzieję, że spędzą go Państwo w naszym towarzystwie!