Od redakcji
Czy jest sens pytać o to, czym jest nieskończoność, skoro ma ona tyle znaczeń i odniesień, że każdy może ją rozumieć po swojemu? Nasze autorki i autorzy potwierdzają, że jest to na pewno wartość inspirująca i warto ją po swojemu omówić.
Gościem specjalnym naszego numeru jest Małgorzata Lebda – nagradzana poetka i prozaiczka, autorka m.in. Mer de Glace (2021) i Łakomych (2023), a ponadto wykładowczyni i ultramaratonka. Prezentujemy trzy jej wiersze. Zachęcamy też do zapoznania się z poezją m.in. Jerzego Hajdugi, Zygmunta Marka Piechockiego, Artura Wodarskiego (minęło dużo czasu od ich ostatnich publikacji w kwartalniku) oraz piszących do nas systematycznie: Jolanty Fainstein, Marii Jolanty Fraszewskiej, Romana Krzywotulskiego. Wśród debiutujących na łamach „Pro Libris” jest Anna Naplocha (wiersze) oraz Sławomir Bączkowski (opowiadanie). Sporo w tym numerze mamy do zaproponowania tekstów prozatorskich. Zaskoczyć może Państwa autofikcjonalny tekst Marka Krukowskiego i Marcina Mielcarka. Wśród autorów znaleźli się też: Barbara Wauben-Czekalska, Małgorzata Stachowiak-Schreyner, Edward Derylak, Elżbieta Kuna-Kwiecińska i inni. Dział literacki zamyka kolejny „Obrazek z wystawy” Mirosława Kuleby – tym razem autor skupił się na portrecie kobiety autorstwa Zofii Atteslander.
ZBLIŻENIA otwiera rozmowa z prof. Mirosławem Lachowiczem – matematykiem, który zastanawia się nad nieskończonością i jej znaczeniami z różnych perspektyw. Z kolei Katarzyna Krysińska analizuje twórczość Elżbiety Dybalskiej, przyglądając się dwóm wymiarom nieskończoności w twórczości lubuskiej autorki: duchowej tajemnicy człowieka oraz bezkresowi kosmosu i natury. Wśród relacji mamy tekst Moniki Śledź, która przybliża nam Noworoczne Wierszowanie 2024; prezentujemy też nagrodzone i wyróżnione teksty z towarzyszącego imprezie konkursu. Spotkanie autorskie z Ewą Lipską zostało emocjonalnie opisane przez Maksymiliana Barskiego i Gabrielę Szejbę. Ważnym esejem jest też tekst Kazimierza Skorupskiego dotyczący Próz niecodziennych Czesława Sobkowiaka, sięgający dużo głębiej niż tylko do tej ostatniej książki. Upamiętnienia twórczości i postaci Janusza Koniusza podjęła się Joanna Wawryk. Zamieszczamy też utwory poety, przypominając, jak ważną postacią był w lubuskim środowisku literackim.
Mamy też przyjemność przedstawić nowy dział kwartalnika pt. PRACOWNIA. Publikować będziemy w nim teksty powstałe pod egidą Pracowni Badań nad Kulturą Literacką Ziemi Lubuskiej (o szczegółach założenia Pracowni, spotkaniu założycielskim i pierwszych inicjatywach dowiedzą się Państwo z zamieszczonych tekstów). Tym razem – pod kierunkiem prof. Małgorzaty Mikołajczak – Jakub Krzysztof Poczekaj i Michalina Majkowska napisali o książkach Krzysztofa Koziołka i Marty Ruszczyńskiej.
VARIA otwiera tekst o niespełnionej miłości księżnej Doroty i Adama Czartoryskiego autorstwa Joanny Kapicy-Curzytek i Miłosza Cybowskiego. Z kolei recenzje i omówienia najnowszych książek przygotowali: Mirosława Rudyk, Mirosława Szott, Weronika Nawrocka, Czesław Sobkowiak, Maria Jolanta Fraszewska, Gabriela Matkowska, Zuzanna Bubień i Roksana Bach. Proszę do nich zajrzeć, być może znajdą Państwo jakieś uniwersalne recepty na dobrą książkę.
Tomasz Daiksler natomiast użyczył swojej twórczości do zilustrowania numeru. Prezentacji artysty podjęła się Eliza Gniewek-Juszczak.