Karolina Paramonczyk
Kozzi Film Festiwal 2023
oczyma licealistów
Wraz z czwórką licealistów miałam zaszczyt, a przede wszystkim przyjemność tworzyć tegoroczne Młodzieżowe Jury na 9.(12.) Festiwalu Filmu, Teatru i Książki Kozzi–Pieczka–Chęciński. Do współpracy zaprosił nas organizator imprezy – zielonogórska Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida. Jesteśmy uczniami V Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Zielonej Górze, szkoły, która daje możliwości poszukiwania niestandardowych form pracy i realizacji zainteresowań uczniów. W ramach lekcji uczęszczamy na zajęcia z edukacji filmowej. Wszyscy pasjonujemy się kinem. Niektórzy z nas mają także ambicje i marzenia, by je w przyszłości tworzyć. Wszystko to sprawia, że nie lada gratką była dla nas możliwość aktywnego uczestniczenia w różnorodnym programie festiwalowym – projekcjach filmowych, spotkaniach z gwiazdami, eventach artystycznych, rozmowach kuluarowych itp. Dzięki temu tegoroczny festiwal stał się dla nas niezapomniany.
Przez cztery dni przemykaliśmy po bibliotecznych przestrzeniach, spiesząc na kolejne seanse. Każdy film prowokował dyskusje na temat reżyserii, gry aktorskiej, scenariuszy, kadrów i muzyki. Z seansów wychodziliśmy pełni emocji, z zeszytami pełnymi notatek. Nasze przemyślenia i wrażenia po projekcjach wzbogacały wywiady z gośćmi festiwalu przeprowadzone przez znanego krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego. Rozmowy ze świetnymi aktorami czy też reżyserami pozwalały nam spojrzeć na filmy, jak i na samych ich twórców z zupełnie innej strony.
Festiwal – oprócz spotkań z takimi gośćmi jak Marian Dziędziel, Gabriela Muskała czy też Beata Dzianowicz –
oferował rozmowy z pisarzami, muzykami, dziennikarzami, językoznawcami. Niestety, nie byliśmy w stanie uczestniczyć w każdym z nich.
W niedzielę, 4 czerwca, po ostatnim festiwalowym seansie, przyszło nam dokonać wyboru. Początkowo wydawało się, że trudno będzie wybrać ten jeden, najlepszy film. W trakcie dyskusji okazało się, że jednogłośnie wybraliśmy zwycięzcę. Film Strzępy w reżyserii Beaty Dzianowicz wywołał w nas najwięcej emocji, które prowokują do głębokich przemyśleń. Po raz pierwszy przyszło nam napisać laudację ku czci wspomnianego obrazu. Zadanie nie należało do łatwych. Spędziliśmy dużo czasu, by precyzyjnie dobrać słowa i trafnie uzasadnić nasz wybór. Na szczęście udało się i zdążyliśmy terminowo. Wybraliśmy, kto będzie nas reprezentować i ruszyliśmy na galę festiwalową, która odbywała się tego samego dnia w reprezentacyjnej sali Biblioteki Norwida, o godzinie 20.
Film Strzępy, który uhonorowaliśmy Nagrodą Młodzieżowego Jury, w rzeczywisty sposób ukazuje zmaganie się całej rodziny z cierpiącym na chorobę Alzheimera dziadka. Obraz wywołał w nas dyskomfort, skrajne emocje oraz przemyślenia na tematy, które często wolimy przemilczeć. To dogłębnie poruszająca, istotna historia, podkreślająca ważność rodziny, jak i trudne decyzje, z jakimi bliscy muszą się nieraz zmagać. Obecne na rozdaniu nagród reżyserka Beata Dzianowicz oraz aktorka Agnieszka Radzikowska, odgrywająca jedną z głównych ról w Strzępach, były zaskoczone nagrodą. A warto wspomnieć, że tegoroczne Grand Prix, czyli Klaps 2023 dla reżysera najlepszego polskiego filmu otrzymała właśnie Beata Dzianowicz za film Strzępy. To potwierdzenie naszego wyboru bardzo nas ucieszyło, a realizatorom z reżyserką na czele życzymy kolejnych sukcesów.
Po wręczeniu nagród odbyło się spotkanie z reżyserem Arturem Baronem Więckiem, odpowiedzialnym za wzruszający film Prawdziwe życie aniołów. Po projekcji była okazja, by zamienić parę zdań z gośćmi festiwalu, zachęcających nas do pogłębiania naszych pasji związanych z filmem, oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia.
Trudno wyrazić wdzięczność za umożliwienie naszego wkładu w przebieg 9.(12.) Festiwalu Filmu, Teatru i Książki. Na długo zapamiętamy świetne filmy, fascynujących gości, sprawnych wolontariuszy oraz atmosferę, jakiej doświadczyliśmy w Bibliotece Norwida.