Graficzka, projektantka, ilustratorka i artystka o szerokim spektrum zainteresowań. Urodziła się w Zielonej Górze w 1998 roku i zawsze przejawiała zainteresowanie rysunkiem. Poznawała techniki i rozwijała się pod okiem zielonogórskich artystów: Doroty Polaczek, Anny Nabel-Myszkiewicz oraz Romana Choinki w Domu Harcerza. Przez lata tworzyła ekslibrisy pod przewodnictwem Rajmunda Aszkowskiego, który wprowadził ją w świat małej formy graficznej i niejako zwrócił w kierunku dalszej edukacji artystycznej.
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku grafika, przez cały okres studiów była laureatką Stypendium Rektora. Swój dyplom magisterski z grafiki projektowej zrealizowała w Pracowni Książki u dr Joanny Skrzypiec-Żuchowskiej. Projekt powstał we współpracy z Instytutem Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego, a jego efektem jest książka pt. Świat zostawia ślad. Publikacja została wyróżniona w konkursie „Font nie czcionka 2022” na najlepsze dyplomy projektowania graficznego.
Drugą, lecz nie mniej ważną częścią pracy magisterskiej była seria wielkoformatowych grafik o zmianach klimatu, zrealizowana w Pracowni Książki Artystycznej pod czujnym okiem dr. hab. Mariusza Gorzelaka. Grafiki opowiadają o zmianach, jakie zachodzą w środowisku naturalnym pod wpływem działalności człowieka. Ukazują piękno utraconych krajobrazów. Zrealizowane zostały w technikach druku wklęsłego, tj. akwaforta, akwatinta i odprysk cukrowy w połączeniu z tęczowymi poddrukami.
Po ukończeniu studiów z przyczyn czysto technologicznych zaprzestała pracy w technikach druku wklęsłego i obecnie pracuje freelancersko jako projektantka graficzna i ilustratorka. Jest też graficzką w Centrum Kultury Nowy Pafawag we Wrocławiu.
Wybrane wystawy zbiorowe
- Ex Libris – Ex Littera, 29 października 2018, Ruse – Bułgaria
- 5. Ogólnopolski Konkurs na Plakat Winobraniowy Dni Zielonej Góry Winobranie 2019, 7-15 września 2019, Galeria OZ ZPAP Zielona Góra
- 8. Międzynarodowa Wystawa Ekslibrisów i Małych Form Graficznych w Oleśnicy, „Dziecko i książka”, wrzesień 2019, Oleśnica
- Printcard 2019 „Uncanny Valley. The picture within us”, 7 listopada 2019, Macondo, Wrocław
- Fobie i filie, 28 stycznia – 29 lutego 2020, Galeria Concrete, Wrocław
- Ex libris – Ex Cinema, październik 2020, Ruse – Bułgaria
- „Z mojej kolekcji” Leszek Frey-Witowski, październik-grudzień 2019, Galeria Edukacji Plastycznej „Siódemka” w Świebodzinie
- 8. Międzynarodowa Wystawa Ekslibrisów i Małej Formy Graficznej „Dziecko i książka”, styczeń 2020, Galeria pod Plafonem, Wrocław
- Identity and place, październik 2020, CTRL Wrocław
- Identyfikacja, grudzień 2020, Lwowski Pałac Sztuki
- Ex Libris International Exhibition, 6-30 marca 2021, RedBud Gallery, Huston, USA
- BookMacherzy, 19 stycznia – 28 lutego 2021, Galeria Zamostek, MBP Opole
- Trakai 700. In Search of Identity: Trakai Resident’s DNA, 18th of November, Trakai History Museum in 2021
- Artysta w czasie zarazy, 15 lutego – 1 marca 2021, Centrum Kultury Agora, Wrocław
- Od książki do czytelnika, kwiecień 2020, Uniwersytet Wrocławski
- Wystawa Studentów przedmiotu Inne Formy Książkowe i Introligatorskie, lipiec – sierpień 2021, Macondo
- „Pracownia Książki prezentuje…”, Miejska Biblioteka w Nowej Rudzie, Festiwal Góry Literatury 2021
- Font nie czcionka, wystawa cyfrowa nagrodzonych prac, 2023
- Książka dobrze zaprojektowana, zacznijmy od dzieci, 31 maja – 9 lipca 2023, Rondo Sztuki (Galeria+), Katowice
Wystawy indywidualne
- New Contemporary Bookplate Artists 33 Ewa Ziembicka, 2 marca – 22 kwietnia, Frederikshavn Kunstmuseum & Exlibrissamling
- Ewa Ziembicka, Grafiki, 2-30 maja 2019, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze
- Szkicowniki Ewy Ziembickiej, 7-30 września 2024, Macondo, Wrocław
- Wycinanki czysto emocjonalne, 23 lipca – 31 sierpnia 2024, Kawiarnia Gniazdo, Wrocław
- Kurki takie jak Ty!, 5 września – 12 listopada 2024, Centrum Kultury Nowy Pafawag, Wrocław
O procesie i drodze do siebie
Ukończenie Akademii było momentem przełomowym w moim życiu, otwierającym wiele drzwi, ale i pełnym niewiadomych. Koniec studiów spotkał się w czasie ze znaczącymi zmianami w moim życiu prywatnym, które wpłynęły na moją twórczość. Pierwszym krokiem, jaki wykonałam, był wyjazd do Porto, gdzie odbyłam praktyki w studio graficznym. Dużo ważniejszy niż sam staż, z punktu widzenia rozwoju artystycznego, jest czas wolny, który spędzałam na szkicowaniu i spacerowaniu wzdłóż oceanu. Studia artystyczne, mimo że dały mi bardzo wiele i pozwoliły się rozwinąć, wytworzyły też wiele blokad. Rysując ocean i ludzi przechadzających się po mieście, znów odkryłam radość rysowania. Odważnie sięgnęłam po kredki i pełna dziecięcej ekscytacji eksplorowałam swoją kreskę w szkicowniku. Pokochałam rysowanie z natury i nauczyłam się czerpać inspiracje z codzienności, uchwycając esencję chwil.
Obecnie różne techniki służą mi do wyrażania się w różnych tematach. Mimo upływu czasu nadal prowadzę szkicownik pełen eksperymentów i dowcipnych rysunków. W 2024 roku podzieliłam się ich wnętrzem podczas wystawy w Macondo we Wrocławiu, gdzie można było swobodnie przeglądać moje szkicowniki.
Oprócz nich tworzę papierowe kolaże, poprzez które wylewam swoje emocje i opowiadam czułe historie. Można w nich odnaleźć tę najwrażliwszą część mojej twórczości. Pomiędzy pieczołowicie utkane kompozycje z gazet wplatam opowieści o miłości, nadziei, ale też o zranieniach i odpuszczaniu.
Trzecim obszarem mojej twórczości jest satyryczna seria ilustracji pt. Kurki, która zdobywa uśmiechy i nagradzana jest szczerym chichotem wszędzie tam, gdzie się pojawia. Kurki symbolizują nas wszystkich. Mogą być, kim chcą i są bohaterkami swojego życia. Są beztroskie i nie dotykają ich problemy codzienności, z którymi my, jako ludzie musimy się mierzyć. Rozpoczęłam tę serię w ramach odpoczynku od zbierania materiałów do dyplomu, dała mi wytchnienie od przytłaczającej wizji katastrofy klimatycznej. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że po kilku latach seria doczeka się wystawy, a ja będę wykonywać personalizowane, kurze potrety.
Moja droga zawodowa ciągle mnie zaskakuje, a ja z ciekawością się jej poddaję. Otwartość na przychodzące projekty umożliwiła mi już namalowanie muralu na budunku Centrum Aktywności Lokalnej na wrocławskim Brochowie, zaprojektowanie wielu logotypów i plakatów, które widoczne są w przestrzeni miejskiej.
Na co dzień można podglądać moją drogę na Instagramie na profilu @ewaziembicka. Dzielę się inspiracjami i nowymi pracami, które wychodzą spod mojej kredki.
Ewa Ziembicka, Kurka Jesieniara, Kurka Grzybiara, rysunek cyfrowy, 2022-2024