AUTORZY NUMERU
Janusz Barwik
Urodził się w 1988 roku. Prozaik, z wykształcenia portugalista, interesuje się literaturą piękną, antropologią kulturową i ochroną środowiska.
Urszula M. Benka
Urodziła się w 1953 roku we Wrocławiu. Pisarka, poetka, recenzentka, redaktorka, nauczyciel akademicki, doktor nauk humanistycznych. Stypendystka rządu francuskiego, Europejskiej Organizacji Niezależnych Intelektualistów w Paryżu, dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury w Polsce oraz Rządu Saksonii. Debiutowała wierszami w czasopiśmie „Sigma”, następnie wiersze, opowiadania, recenzje i artykuły drukowała m.in. na łamach „Literatury”, „Nowego Wyrazu”, „Odry”, „Konfrontacji” i „Kontaktów”. Laureatka wielu konkursów i turniejów poetyckich. Współpracowała z polskimi czasopismami emigracyjnymi (np. „Zeszyty Literackie”). Będąc w USA, podjęła współpracę z nowojorskim „Kurierem” i „Nowym Dziennikiem”. Została członkiem amerykańskiego PEN Clubu. W 1979 wstąpiła do ZLP. W 1991-1992 publikowała w „Akcencie” cykl felietonów pt. Listy z Nowego Jorku. W 1991 powróciła do Polski, zamieszkała początkowo w Katowicach, gdzie m.in. w 1992-1994 uczestniczyła w działaniach artystycznych autorskiego teatru męża, Andrzeja Urbanowicza, Oneiron 2. W 1991 została członkiem SPP. Od 1994 roku mieszka we Wrocławiu. Twórczość Benki była tłumaczona na wiele języków, m.in. na angielski, czeski, fiński, francuski, niemiecki, szwedzki, rosyjski.
Rozalia Boguszewska
Urodziła się w 2001 roku w Świebodzinie. Studentka pierwszego roku kierunku literatura popularna i kreacje światów gier na Uniwersytecie Zielonogórskim. Interesuje się literaturą, kulturą japońską i kulturą popularną.
Jakub Domoradzki
Poeta, prozaik, z wykształcenia filozof (UJ). Debiutował w 2. Antologii Stajni Literackiej SPP w Warszawie Co jest pisane (2016), a samodzielnie tomikiem Wiersze, których nie lubi mój tata (Mamiko, 2016), nominowanym do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz w kategorii najlepszy tomik roku. Ponadto autor Nie przysypuj gruszkami popiołu (2017) oraz Poety poślubnego (Liberum Verbum, 2018). Współpracuje z Radiem (Redakcja Publicystyki i Redakcja Wiedzy i Edukacji), publikuje także w „Gazecie Bieszczadzkiej”, Kwartalniku Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych „PUL” (poezja) oraz „Sądeczaninie” (artykuły historyczne). Mieszka w Warszawie.
Jerzy Duda Gracz (1941–2004)
Malarz, rysownik, scenograf, profesor, pedagog. Ukończył krakowską ASP na Wydziale Grafiki w Katowicach w 1968. W latach 1976-1982 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, także w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1992-2001). Uprawiał sztukę w konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską; tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii. Jest autorem kilku większych realizacji (m.in. plafonu w kościele w Toporowie oraz cyklu „Golgota Jasnogórska” w klasztorze OO Paulinów w Częstochowie). Miał ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfie, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku). Uczestniczył w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na 41. Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na 20. i 21. Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO’92 w Sewilli. Jego obrazy znajdują się w najważniejszych polskich kolekcjach (Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, w Muzeum UJ w Collegium Maius w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, w zbiorach sztuki na Jasnej Górze w Częstochowie i in.) oraz w kolekcjach prywatnych za granicą – w zbiorach Uffizi we Florencji, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskim w Gandawie, w Fundacji „BAWAG” w Wiedniu i Kolekcji Watykańskiej oraz w galeriach i kolekcjach wielu krajów świata.
Elżbieta Dybalska
Z wykształcenia budowlaniec, z wyboru i zamiłowania poetka. Członkini Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów w Zielonej Górze, autorka trzech tomików poetyckich (Ślady miłości, Bruzdy, Biały). Publikuje w antologiach i prasie lokalnej. Aktywnie angażuje się w życie kulturalne Zielonej Góry.
Władysław Edelman
Autor opowiadań, tekstów satyrycznych, fraszek i limeryków nagradzanych w ogólnopolskich konkursach, m.in. w Bogatyni (Turniej Łgarzy), Przemyślu (Turniej Satyry „O Złotą Szpilę”), Myślenicach (Konkurs Literacki „Fraszka Igraszka”), Zielonej Górze (Konkurs Literacki im. Anny German), Małopolskiej Nagrodzie Poetyckiej „Źródło” i innych. Publikuje także w internetowym wydawnictwie MPK – „Moja Przestrzeń Kultury”. Wraz z Haliną Bohutą-Stąpel i Aleksandrą Matusiak-Kujawską współtworzy Literacki Kabaret HALLO. Wielbiciel jazzu, Monty Pythona i Haruki Murakamiego. Mieszka w Zielonej Górze.
Maria Jolanta Fraszewska
Urodziła się w 1958 roku w Słupsku. Poetka, edukatorka psychologiczna, nauczycielka, publicystka, działaczka społeczna. Absolwentka socjologii (Uniwersytet Zielonogórski), studiów podyplomowych poradnictwo i pomoc psychologiczna oraz psychologia dziecka (Uniwersytet SWPS – Poznań), a także pedagogika i coaching. Debiutowała poetycko w „Gazecie Nowej” i „Gazecie Pomorskiej” (1990). Publikowała w „Tygodniku Literackim”, „bruLionie”, „Przedprożach” i w „Radiowej Książce Poetyckiej”, „Na Winnicy”, „Pro Libris”, w jednodniówce wydanej przez TF.Totart po 30 latach, Gdańsk 2016 oraz Wrocław Europejska Stolica Kultury UNESCO 2016. W latach 2013-2019 uczestniczyła w programie unijnym Emultipoetry – MURKI – Kraków Europejska Stolica Kultury UNESCO 2019. Współpracowała z gdańską grupą poetycką TOTART – „Tygodnik Literacki (Śmigło)”. Autorka jedenastu publikacji. Kilka tomików poetyckich było emitowanych na antenie Polskiego Radia w Radiu Zachód. W latach 1995-1998 współpracowała z Warszawską Komputerową Agencją Prasową Microway oraz z lokalnymi czasopismami: „Kurier Zielonogórski“, „By Zdrowym Być“ oraz z „Tygodnikiem Koszalińsko-Słupskim“. Najnowszy tomik Płonące jezyczki, zawierający wyświetlane „murki” – miniaturki poetyckie, wybrane przez Michała Zabłockiego ukazał się w 2021 roku. Od wielu lat mieszka i tworzy w Zielonej Górze. Obecnie wolontariacko pracuje w Lubuskim Stowarzyszeniu Działającym na Rzecz Kobiet BABA.
Agnieszka Ginko
Urodziła się w 1973 roku. Poetka i pisarka, laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich. Autorka 5. wyróżnionych i nagrodzonych książek dla dzieci (poezja i proza), za które otrzymała m.in. wyróżnienie Książka Przyjazna Dziecku 2011, nominację do nagrody Książka Roku 2013 IBBY, ogólnopolską Nagrodę Guliwer w Krainie Olbrzymów 2015 i wyróżnienie FENIKS 2016 na Targach Książki w Warszawie. Trzykrotnie nominowana do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego m.in. za debiutancki tomik Kruche (2017) i dwukrotnie do Nagrody A. Waśkiewicza ZLP, którą otrzymała za tomik Modlitwa spod znaku Ryb (2020). Swoje wiersze publikowała w czasopismach literackich w Polsce, Wielkiej Brytanii i Serbii. Jest Koordynatorem Biblioteki Obcojęzycznej w WiMBP w Zielonej Górze.
Ryszard Jasiński
Rzeźbiarz, pisarz. Autor nagrodzonej w Konkursie Literackim Uniwersytetu Gdańskiego (2003) powieści pt. niewidzialna władza, w której kontynuuje poszukiwania nowych form wypowiedzi artystycznej, nowych form ekspresji literackiej. Jest także autorem nowatorskiej powieści wrota gomory.
Joanna Kapica-Curzytek
Anglistka i pedagożka, doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Uniwersytecie Zielonogórskim. Autorka recenzji książek („Twój Styl”, „Twoja Muza”, „Forum Akademickie”), recenzji teatralnych i wywiadów (www.e-teatr.pl). W latach 2000-2007 współpracowała z Akademickim Radiem Index. Wyróżniona nagrodą specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia na konkursie „Polska i świat 2000” za reportaż radiowy (współautorstwo). Od 2010 roku stała recenzentka (wolontariuszka) e-magazynu kultury „Esensja” (www.esensja.pl). Popularyzatorka nauki języków obcych i czytelnictwa; prowadzi spotkania autorskie. Interesuje się muzyką klasyczną oraz naukowym ujęciem problemów współczesnego świata. Kilka lat uczyła się śpiewu. Od 2017 roku należy do charytatywnego Klubu Kiwanis Adsum w Zielonej Górze.
Paweł Karp
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Wśród jego zainteresowań naukowych znajdują się: sztuka wojenna od średniowiecza do czasów nowożytnych, epigrafika, historia polityczna XX-XXI wieku. Rozprawę doktorską pt. Husyci w świetle polityki Polski wobec zakonu krzyżackiego obronił w 2001 roku. Autor monografii Polsko-husycka wyprawa zbrojna przeciw zakonowi krzyżackiemu w roku 1433 (Zielona Góra 2017) oraz artykułów poświęconych głównie wojnom husyckim i zabytkom epigraficznym województwa lubuskiego, publikowanych m.in. w „Studiach Zachodnich” i „Studiach Epigraficznych”. Członek zespołu badawczego realizującego w latach 2003-2018 na Uniwersytecie Zielonogórskim projekty Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inskrypcje na terenach Polski Zachodniej” (od roku 2013 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki), którego celem była ochrona historycznego i kulturowego dziedzictwa Ziemi Lubuskiej. Współautor zeszytów X tomu serii Corpus Inscriptionum Poloniae: Powiat wschowski (Toruń 2007), Powiat zielonogórski (Toruń 2012), Powiat żarski (Toruń 2018). Pracownik Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, jako redaktor Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej.
Piotr Kominek
Urodził się w 1985 roku w Starachowicach. Absolwent prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i studiów doktoranckich na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w Instytucie Historii. Publikuje w czasopiśmie literackim „Radostowa”. Wydał trzy tomiki wierszy (Itaka, O naszym szczęściu, Poemat o deszczowej nocy).
Jacek Gernat
Urodził się w 1987 roku. Historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na przełomie lat 2013/2014 oraz od września 2017 roku pracownik Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. W ramach swojej pracy muzealnej był m.in. kuratorem oraz współkuratorem wystaw poświęconych współczesnym twórcom lubuskim bądź prezentujących dzieła z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej MZL, zajmując się także merytorycznym opracowywaniem zbiorów oraz edukacją muzealną. Jego zainteresowania obejmują sztukę dawną, w tym zwłaszcza rzeźbę barokową oraz XIX w. na Śląsku, sztukę współczesną, a także historię i dziedzictwo kulturowe regionów wchodzących w skład województwa lubuskiego. Autor artykułów i opracowań poświęconych sztuce dawnej oraz współczesnej.
Dorota Kaczmarek
Urodziła się w 1961 roku. Starszy kustosz, kierownik Działu Promocji i Organizacji Wydarzeń w WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, organizator i koordynator wydarzeń kulturalnych, kurator wystaw. Przewodnicząca Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Zielonej Górze.
Mirosław Kuleba
Urodził się w Kołobrzegu w 1958 roku. Prozaik, reportażysta, niezależny dziennikarz, tłumacz z języka rosyjskiego. Absolwent Politechniki Zielonogórskiej, inżynier budownictwa lądowego. Korespondent prasowy na wojnach w Abchazji (1992, 1993), Jugosławii (1993) i Czeczenii (1994-1996). Wydał serię książek oraz wiele reportaży o konfliktach zbrojnych. Autor monografii zielonogórskiego winiarstwa: Ampelografia Zielonej Góry, Enographia Thalloris. Jest także właścicielem winnicy, plantatorem, producentem wina. Podejmuje aktywne działania, zmierzające do wskrzeszenia zabytków związanych z winiarską przeszłością regionu zielonogórskiego. Lada moment ukaże się jego książka pt. Enografia mistyczna miasta Thalloris, której fragment umieszczono w numerze.
Elżbieta Kuna-Kwiecińska
Rodowita sulechowianka. Absolwentka prawa i administracji na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1998 roku wydała tomik poezji Wyznania. Przez długie lata mieszkała w Edynburgu, gdzie pracowała i rozwijała swoje twórcze pasje. Będąc na emigracji, w 2013 roku wydała tomik Powracająca fala. Po powrocie do kraju w 2016 roku ukazał się tomik Krok do Aniołów. Publikowała w „Gazecie Lubuskiej”. Współpracuje z ośrodkami kultury i szkołami, gdzie prezentuje swoją poezję, łącząc ją z działaniami teatralnymi, śpiewem i happeningiem. Organizuje wieczory autorskie. Swoje teksty prozatorskie i reportaże zamieszcza w Biuletynie Miasta i Gminy Sulechów. Obecnie pracuje nad powieściami Konfesjonał nie rozgrzesza i Anorexia od czerwonych porzeczek oraz tomikiem poetyckim Wyznania i wyzwania.
Adam Lizakowski
Urodził się w 1956 roku w Dzierżoniowie. Tłumacz, poeta i fotograf, instruktor teatralny. Od 1981 roku przebywał na emigracji (Austria, USA). Mieszkał w San Francisco, następnie przeniósł się do Chicago. Debiutował na łamach „Tygodnika Kulturalnego” wydawanego w Warszawie. Na emigracji publikował w wielu pismach Polonii amerykańskiej. Jest członkiem redakcji miesięcznika „Życie Kolorado” wydawanego w Denver w stanie Kolorado. W 1988 roku dzięki rekomendacji Czesława Miłosza wiele jego wierszy ukazywało się na łamach paryskiej „Kultury” oraz w „Tygodniku Powszechnym”. Jego twórczość była tłumaczona na języki: angielski, rosyjski, niemiecki, francuski, litewski, hebrajski, chiński, ukraiński, hiszpański i białoruski. Współzałożyciel grup poetyckich „Krak” w Los Angeles – San Francisco oraz „Niezapłacony Rent” w Chicago. Redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego „Razem” wydawanego w San Francisco (1986-1989), kwartalnika poetyckiego „Dwa Końce Języka” (1993-1996) w Chicago. W Polsce współpracuje z „Zeszytami Poetyckimi” oraz „Rocznikiem Dzierżoniowskim”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 1993 roku. Tłumacz poezji amerykańskiej. Od wielu lat promotor kultury polskiej za granicą, organizator spotkań literacko-artystycznych od San Francisco po Chicago. Po 35 latach emigracji w Ameryce powrócił na stałe do ojczyzny w 2016 roku.
Łukasz Maciejewski
Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, asystent na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Światowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych „Fipresci”. Recenzent i felietonista „Interii”, laureat Nagrody PISF w kategoriach „książka roku” i „krytyk roku”. Autor i współautor wielu książek, m.in. wywiadów rzek z Krystianem Lupą, Jerzym Radziwiłowiczem i Danutą Stenką oraz trzech tomów Aktorek.
Marcin Mielcarek
Urodził się w 1996 roku. Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego (kierunek literatura popularna i kreacje światów gier). Wywodzi się spod Kalisza, z miejscowości Plewnia. Prozaik, autor wydanego w 2021 roku zbioru opowiadań Parada myśli nocnych, fan piłki nożnej i motoryzacji, głównie w szwedzkim wydaniu.
Ewa Mielczarek
Urodziła się w 1961 roku w Gnieźnie. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (nauki polityczne oraz bibliotekoznawstwo i informacja naukowa). Starszy kustosz, redaktor, kierownik Działu Wydawnictw WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, jurorka konkursów literackich. Sekretarz redakcji pisma literacko-kulturalnego „Pro Libris”. W latach 1999-2004 szefowa wydawnictwa Art-Druk Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.
Małgorzata Mikołajczak
Prof. zw. dr hab., kierownik Zakładu Literaturoznawstwa w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego i kierownik studiów doktoranckich w dyscyplinie literaturoznawstwo, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN i Rady Uczelni Uniwersytetu Zielonogórskiego, autorka monografii poświęconych poezji Urszuli Kozioł i Zbigniewa Herberta, redaktor naukowy serii „Nowy regionalizm w badaniach literackich”. Zajmuje się teorią literatury, literaturą współczesną i regionalizmem w badaniach literackich.
Andrzej Nowak
Aktor, były zastępca dyrektora Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Prowadził zajęcia ze sztuki scenicznej dla studentów UZ. Pracował jako kierownik mediateki Góra Mediów w WiMBP im. Cypriana Norwida.
Jerzy Nowosielski (1923-2011)
Malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy. Od najmłodszych lat fascynował się liturgią wschodnią, w której został wychowany (najpierw jako grekokatolik, później prawosławny). Pisał ikony, głównie przedstawione w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach. Tworzył ważne realizacje ścienne, m.in. w kościele w Lourdes, kościele Ducha Świętego w Tychach, kościele Niepokalanego Poczęcia NMP na Azorach w Krakowie, dolnej cerkwi św. Jana Klimaka w Warszawie, cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gródku, cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kętrzynie, kościele Opatrzności Bożej w Warszawie (Wesołej), kościele Podwyższenia Krzyża Świętego na warszawskich Jelonkach oraz w cerkwi w Hajnówce. W Białym Borze stworzył niewielką cerkiew greckokatolicką, w której zaprojektował architekturę, wyposażenie wnętrza i wystrój malarski. Autor prac teoretycznych o ikonie i malarstwie. Od 1976 roku był profesorem ASP w Krakowie oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Grupy Młodych Plastyków oraz Grupy Krakowskiej. W 1996 roku wspólnie z żoną Zofią założył Fundację Nowosielskich, której celem jest wspieranie wybitnych osiągnięć kultury polskiej poprzez przyznawanie stypendiów i dorocznych nagród.
Anna Polak
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, zgłębiająca dzieje Łużyc wschodnich Dolnych i Górnych, szczególnie kwestie dotyczące społeczeństwa, zabytków i kultury. Jest autorką i współautorką publikacji naukowych oraz popularnonaukowych, przewodników turystycznych, a także artykułów prasowych. Brała udział w projektach międzynarodowych dotyczących m.in. województwa lubuskiego. Jednym z bardziej znaczących przedsięwzięć był projekt „Dolne Łużyce i południowa część województwa lubuskiego. Krajobraz kulturowy w centrum Europy”, realizowany przez Uniwersytet Zielonogórski i Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus, a wspierany ze środków Unii Europejskiej. Dwukrotna stypendystka programu Erasmus. Pasjonatka fotografii i zdrowego stylu życia. Jest autorką wystaw fotograficznych oraz zdjęć do wielu książek. Wielbicielka turystyki i zwierząt. Obecnie pracuje jako adiunkt w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach.
Anna Polus
Zastępca dyrektora WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, starszy kustosz, członek Rady Wydawniczej Pro Libris. Koordynator inicjatyw w zakresie wspierania i promocji książki, czytelnictwa wśród mieszkańców Zielonej Góry, zwłaszcza przedsięwzięć dla dzieci i młodzieży. Od 2000 członek, a od 2012 roku przewodnicząca Rady Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli. Od 2012 roku członek Kapituły Konkursu o stypendium dla bibliotekarek im. Olgi Rok prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, wspierającego rozwój osobisty bibliotekarek z całej Polski. Od lat związana z kulturą Zielonej Góry i województwa lubuskiego. Animator kultury, członek Stowarzyszenia Kozzi Film Festiwal w Zielonej Górze. Od 2014 roku szef organizacyjny Festiwalu Filmu, Teatru i Książki Kozzi Film Festiwal.
Bogumiła Różewicz
Urodziła się w 1961 roku w Zielonej Górze. Poetka, członek Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. Autorka książek poetyckich Welon na fali i Błękitne zamyślenie. Jej wiersze prezentowano w Radiowej książce poetyckiej (Radio Zachód), w antologiach (Pióro na niebie, Dotyk nadziei), w prasie literackiej. Jej poezja została przetłumaczona na język niemiecki i ukraiński. Wyróżniana w konkursach poetyckich.
Robert Rudiak
Urodził się w 1966 roku, poeta, prozaik, literaturoznawca i prasoznawca, historyk literatury regionu, krytyk literacki, regionalista, polonista i bibliotekarz, doktor nauk humanistycznych. Autor kilkunastu zbiorów poezji i prozy, pięciu monografii naukowych i opracowań redakcyjnych oraz realizator wystaw i filmów dokumentalnych o twórcach lubuskiego środowiska literackiego. Prezes zielonogórskiego oddziału Związku Literatów Polskich, wcześniej był prezesem stowarzyszenia kulturalnego „Debiut”. Laureat ogólnopolskich, międzynarodowych i regionalnych nagród literackich i kulturalnych w kraju i za granicą.
Czesław Sobkowiak
Urodził się w 1950 roku w Jaromierzu; absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, poeta, autor kilkunastu tomików poetyckich i tomu prozy Rzeka powrotna. Krytyk literacki, współpracownik regionalnych i ogólnopolskich pism literackich. Mieszka w Zawadzie (Zielona Góra).
Mirosława Szott
Poetka, krytyczka literacka, dr nauk humanistycznych. Autorka dwóch tomików poetyckich – pomiary Zamku (2013) i Anna (2015) i książki Czytanie miejsca. Poezja lubuska w perspektywie geopoetyki (2021).
Anna Urbaniak
Urodziła się w 1980 roku w Zielonej Górze, absolwentka historii i podyplomowych studiów z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim. Autorka felietonów poświęconych roli książki i literatury w życiu człowieka oraz publikacji z zakresu bibliografii regionalnej. Miłośniczka poezji, w wolnych chwilach pisuje wiersze. Pracuje na stanowisku starszego kustosza w Dziale Informacji Regionalnej i Bibliograficznej WIMBP w Zielonej Górze, współtworzy i koordynuje elektroniczną bazę Bibliografia Ziemi Lubuskiej.
Irena Zielińska
Urodziła się w Gorzowie Wielkopolskim. Poetka, eseistka, autorka tekstów piosenek, malarka. Członek Związku Literatów Polskich. Debiutowała we wrocławskiej „Odrze” w 1977 roku. Od 1983 związana z Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury w Gorzowie. Uczestniczka Ogólnopolskich Interdyscyplinarnych Warsztatów Artystycznych RSTK w Lubniewicach i Garbiczu, laureatka licznych konkursów poetyckich. Wydała książki poetyckie Oceania Irenejska (1998), Naga rzeka (2003, wyróżniona dyplomem dla najładniej wydanej książki w województwie lubuskim), Przyłapana na istnieniu (2011), Przepraszam za wiersze (2021). Należy do gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Stała się bohaterką nagradzanego filmu dokumentalnego pt. Zbliżenie Piotra Wysockiego (2008), od 2012 roku współpracuje z kompozytorem Andrzejem Zaryckim (Piwnica pod Baranami). W 2012 roku otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Daria Żytyńska
Urodziła się w 2000 roku w Opolu. Studentka pierwszego roku kierunku literatura popularna i kreacja światów gier na Uniwersytecie Zielonogórskim. Radna Młodzieżowej Rady Miasta Zielona Góra w latach 2017-2019. Jej zainteresowania to gotowanie, psychologia zwierzęca oraz kreacja światów.