Start Recenzje i omówienia

Recenzje i omówienia

Słowa, obrazy, dźwięki… w poezji Tomasza Jankowskiego

Tomasz Jankowski, Skrzydła motyla, Nowa Sól 2016, 91 s.

Autor tomiku Skrzydła motyla, Tomasz Jankowski, pochodzi z Nowej Soli i para się zarówno pisaniem, jak i fotografowaniem. Do sukcesów autora należy aktywność w amatorskim Klubie Filmowym Muza w Koninie, także uzyskanie państwowych uprawnień instruktora gotografii. W 1980 roku odbył swój pierwszy plener malarski i zadebiutował literacko. Skrzydła motyla są dziesiątą książką poetycką Tomasza Jankowskiego.

Więcej…

 

Między rzekami

Bronisława Raszkiewicz, Nad Żejmianą i Odrą, Organon, Zielona Góra 2018, 248 s.

W maju br. ukazała się książka Bronisławy Raszkiewicz pt. Nad Żejmianą i Odrą (Wydawnictwo Organon, Zielona Góra 2018). Jest to opowieść o rodzinie autorki i rozpoczyna się w roku 1879 (w retrospekcjach jeszcze wcześniej), a kończy w latach 80. ubiegłego wieku.

Poprawiony (środa, 16 stycznia 2019 08:38)

Więcej…

 

Długi rejs Galery

Igor Myszkiewicz, Galeria Twórców Galera. XX lat rejsu, Stowarzyszenie Forum art., Zielona Góra 2017, 224 s.

Wielki Mistrz Galery, Igor Myszkiewicz, działa na tak wielu płaszczyznach twórczych, że zaprezentowanie jego wszystkich dokonań jest prawie niemożliwe, bo co rusz kreuje coś nowego – a to komiks, cykl rysunków czy książkę, a to ilustruje grę fabularną, a w końcu odbiera kolejną nagrodę. Stworzył projekt sztandaru Zielonej Góry zrealizowany w 2010 roku. Jest członkiem licznych stowarzyszeń i organizacji, dość wymienić ponad 20 lat w szeregach Zielonogórskiego Klubu Fantastyki AD Astra, ponadto Okręg Zielonogórski ZPAP, Stowarzyszenie Forum Art czy Radę do spraw realizacji form przestrzennych w Zielonej Górze, tzw. Radę Pomnikową.

Poprawiony (środa, 16 stycznia 2019 08:30)

Więcej…

 

Są tacy i tacy wśród Niemców

Ewa Wanat, Deutsche nasz. Reportaże berlińskie, Wyd. Świat Książki, Warszawa 2018, 336 s.

Deutsche nasz. Reportaże berlińskie stanowi znakomitą próbę odpowiedzi na pytania: Jakie dzisiaj są Niemcy? Co kształtuje świadomość naszych zachodnich sąsiadów? Czy przeszłość jeszcze dzisiaj im ciąży?

Poprawiony (poniedziałek, 14 stycznia 2019 14:26)

Więcej…

 

Proza z malarstwem Zdzisława Beksińskiego w tle

Nadieżda Myszlennik, Rabunek i Maska, Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2017, 146 s.

Nadieżda Myszlennik mieszka w Żaganiu od 2013 roku, a do Polski przyjechała z Omska w 1997 roku. I nie jest poza żagańsko-żarskim środowiskiem literackim w zasadzie szerzej znana. Dawno temu wydała mały zbiorek wierszy, a zupełnie niedawno (w ubiegłym roku), ku memu zaskoczeniu, sporej objętości, bo ponad 140-stronicową prozę pt. Rabunek i Maska. W części pierwszej, (Rabunek), klimaty, myśli i fabuły istotnie ogniskują się wokół postaci i malarstwa słynnego malarza Zdzisława Beksińskiego, zmarłego śmiercią tragiczną, który wywodził się z Sanoka (i tam obecnie w Muzeum Historycznym znajduje się liczny zbiór jego dzieł). W drugiej części (Maska), której narracja stanowi kontynuację pierwszej, akcja zostaje przeniesiona do Żagańskiego Pałacu i nasycona jest demonologią, skupioną wokół wizerunków maszkaronów.

Więcej…

 

Obcowanie z wielkością

Tadeusz Różewicz w Karkonoszach, red. Z. Kulik, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Karpacz 2011, 96 s.; Tadeusz Różewicz w fotografii Zbigniewa Kulika, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Karpacz 2018, 96 s.

Za sprawą wydania przez Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu dwóch albumów: Tadeusz Różewicz w Karkonoszach (2011) i Tadeusz Różewicz w fotografii (2018), według redakcyjnego zamysłu i autorstwa Zbigniewa Kulika, otrzymujemy niebywałą możliwość ikonograficznego obcowania z wielkościami. Albumy te w swej głównej intencji mają oczywiście dobre zadanie na uwadze: pokazać wielkiego polskiego poetę (który odnowił język polskiej poezji), ale i promować Karpacz, jego architekturę, instytucje, ważne miejsca, zabytki, bo jakże mogłoby być inaczej.

Więcej…

 
Więcej artykułów…