Start Zbliżenia

Zbliżenia

Pod patronatem Waśkiewicza

W piątkowe późne popołudnie, 30 listopada 2018, w Muzeum Ziemi Lubuskiej wręczono po raz dziewiąty Nagrodę Literacką im. Andrzeja K. Waśkiewicza, przyznawaną przez oddział Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze. Fundatorem nagrody był Prezydent Miasta.

Więcej…

 

Ziemia Lubuska pod lupą literaturoznawców

O Pracowni Badań nad Literaturą Regionalną IFP UZ z jej kierowniczką dr Kamilą Giebą rozmawia Dariusz Świdkiewicz

Więcej…

 

Literacki jest pierworodny

Wtedy, na początku lat 90. poprzedniego wieku, kiedy – jako prezes oddziału Związku Literatów Polskich – zaproponowałem wybór książki roku i przyznawanie Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, nie przyszło mi na myśl, że ta nagroda doczeka się braci. W 2005 roku przy podszepcie mojego kolegi jeszcze ze studiów Edwarda Mincera urodził się Lubuski Wawrzyn Naukowy. Osiem lat później rodzina powiększyła się o Lubuski Wawrzyn Dziennikarski.

Więcej…

 

Czego nam brakuje, żeby tworzyć arcydzieła?

Od dawna zastanawia mnie, dlaczego na Ziemi Lubuskiej nie powstały dotąd dzieła (niekoniecznie od razu arcydzieła), które decydująco wpłynęłyby na kształt literatury polskiej. Pozycje, bez których nie mogłaby się obejść. Czego nam, twórcom mieszkającym w tym regionie, tworzącym tutaj od lat (od 1945 roku), brakuje, żeby wspiąć się na Parnas? Spróbujmy się zastanowić...

Więcej…

 

Dyskusja wokół literatury lubuskiej i jej twórców

„Czego brakuje nam, by tworzyć arcydzieła?” – zapytaliśmy słowami Małgorzaty Kowalskiej-Masłowskiej (jej artykuł o identycznym tytule ukazał się w „Faktorze” 17 kwietnia 1979 roku) lubuskich pisarzy, badaczy i krytyków. Dyskusja, zorganizowana przez oddział zielonogórski Związku Literatów Polskich oraz Bibliotekę Uniwersytetu Zielonogórskiego, odbyła się 5 grudnia 2018 roku w auli Biblioteki UZ. Wśród zaproszonych gości byli: Małgorzata Mikołajczak, Kamila Gieba, Paulina Korzeniewska, Arkadiusz Kalin, Andriej Kotin, Alfred Siatecki, Czesław Sobkowiak, a debatę moderowałam wspólnie z Eugeniuszem Kurzawą – spiritus movens tego wydarzenia.

Więcej…

 
Więcej artykułów…