W rocznicę urodzin Korsaka
Alicja Lipińska, Maria Radziszewska, Archiwalia Włodzimierza Korsaka w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Część druga, Pro Libris i Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego Oddział Gorzowski, Zielona Góra 2019-2021, 174 s.
Minęło ponad osiemnaście lat od wydania pierwszej części publikacji Archiwalia Włodzimierza Korsaka w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze przygotowanej przez dr. Janusza Rećko, nim autorki – Alicja Lipińska i Maria Radziszewska podjęły się kontynuacji żmudnych badań i kompletnego opracowania źródeł będących dalszym ciągiem dokumentacji Włodzimierza Korsaka zgromadzonych w Bibliotece Norwida. Praca autorek i jej ostateczny efekt były na tyle wartościowe, iż Rada Wydawnicza Biblioteki podjęła decyzję, aby materiał ten wydać jako kolejny tom „Zielonogórskich Studiów Bibliotekoznawczych” (zeszyt 11-12).

Warto przypomnieć, że Włodzimierz Korsak to postać znacząca dla przed- i powojennej Polski. Już za życia postrzegany był jako człowiek-legenda – przyrodnik, podróżnik, pisarz, myśliwy, Naczelny Łowczy Rzeczypospolitej Polskiej, członek Związku Literatów Polskich, członek założyciel Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wywodził się z Anińska (powiat Siebież, gubernia witebska), z rodziny patriotyczno-ziemiańskiej. Na jego pisarskie konto złożyły się poważne osiągnięcia literackie, publicystyczne i popularyzatorskie. Pisał książki o przyrodzie, stając się niekwestionowanym autorytetem w kwestiach łowieckich i przyrodoznawstwa, będąc rzecznikiem zrównoważonej gospodarki zasobami leśnymi. Przypadająca w ubiegłym roku 135. rocznica urodzin pisarza, także kolejna fala zainteresowania spuścizną Korsaka sprawiły, że wydawcy – Pro Libris Wydawnictwo WiMBP im. Norwida w Zielonej Górze oraz Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego Oddział Gorzowski podjęły trud wydania dzieła. Podstawową zawartością jest szczegółowy wykaz
niepublikowanej dotąd korespondencji oraz zbiór dokumentów archiwalnych pozyskanych po śmierci Włodzimierza Korsaka. Książka zawiera cenny materiał archiwalny, w którym dominuje prywatna korespondencja członków rodziny, przyjaciół, znajomych i znanych osobistości do Włodzimierza Korsaka. Starannie opracowana korespondencja pozwala śledzić losy ich nadawców i adresata na przestrzeni ponad 50 lat (1922-1973). Książka zawiera również bibliografię, indeks osobowy oraz indeks instytucji, a także cenny materiał ilustracyjny w postaci fotografii i rysunków własnoręcznie wykonanych przez Korsaka. Wśród bogatej ikonografii autorki natknęły się na ciekawostkę, którą wyeksponowano w książce. To tzw. silhouettes, czyli malowane czarnym tuszem sylwetki twarzy z profilu, m.in. uczestników polowań, członków rodziny i przyjaciół pisarza. Co ciekawe, ten rodzaj sztuki tworzenia portretów sylwetkowych oprócz walorów artystycznych posiada niezaprzeczalny ładunek emocjonalny. Wśród ikonografii pojawiają się także fotografie o niepospolitej sile wyrazu, autorstwa Korsaka. Książka została wydana w twardej oprawie, nadzwyczaj starannie, do czego niewątpliwie przyczyniło się wsparcie finansowe środowiska leśników, wielu instytucji i osób prywatnych. Warto również docenić zamieszczenie na końcowej wyklejce książki rzetelnie opracowanego przez autorki drzewa genealogicznego Włodzimierza Korsaka.
Ewa Mielczarek
-
Od redakcji
Od redakcji -
Wiersze [Cień szeptu, Współzarażeni, Pies]
Irena Zielińska -
Bomster
Mirosław Kuleba -
Wiersze [wiersz do przyjaciela, po śladach, wiersz do wiersza, w pestkach]
Agnieszka Ginko -
Zapiski
Czesław Sobkowiak -
Wiersze [jesteś, naucz mnie twojej prawdy]
Piotr Kominek -
Lato 2009
Janusz Barwik -
Wiersze [Szawle, Szawle, Łotry, Ziemia świętsza, Trywialny bezwstyd nieprzeciętności]
Jakub Domoradzki -
złoty mężczyzna; tylko nie zakopuj studni
Ryszard Jasiński -
Wiara [Twarze, Hiacynta i Maja]
Anna Urbaniak -
Nieznana historia potraw
Władysław Edelman -
Wiersze [***Rozmawiam, *** Bez pośpiechu, ***Zaledwie, ***Mignął świt, ***Chłopcu, ***Żyli]
Czesław Sobkowiak -
Trochę o zwykłym obłędzie
Marcin Mielcarek -
Wiersze [Fety poety, Lubię to, co gubię]
Andrzej Nowak -
Zośniczka; Bogdan
Elżbieta Kuna-Kwiecińska -
Wiersze [W klepsydrze, *** Jak pies, *** Widoki]
Elżbieta Dybalska -
Fatima
Marcin Radwański -
Wiersze [*** W niespokojnym czasie…, Wspomnienie]
Bogumiła Różewicz -
„Pisałem wiersze i łudziłem się, że to wystarczy”. O poezji, czasach szkolnych i planach z Czesławem Sobkowiakiem rozmawia
Mirosława Szott -
Nagroda Literacka im. A. K. Waśkiewicza dla Krzysztofa Fedorowicza za całokształt twórczości
Małgorzata Mikołajczak -
11. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej Proza Poetów w fotoreporterskim skrócie
Dorota Kaczmarek -
Hłasko, proletariacki książę. Wydarzenie 11. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów
Daria Żytyńska -
60-lecie Oddziału ZLP w Zielonej Górze – podsumowanie
Robert Rudiak -
Cywilizacja i kultura. Czy literatura jest wytworem kultury, czy literatura tworzy kulturę? Co niszczy co?
Maria Jolanta… -
Pozwól tej miłości płynąć, ale nie wchodź do wody
Urszula M…. -
Przemyślenia własne na temat książki Magdaleny Grochowskiej pt. Różewicz. Rekonstrukcja (tom 1)
Adam Lizakowski -
Odszedł Henryk Szylkin, piewca Kresów
Ewa Mielczarek -
O Szylkinie
Czesław Sobkowiak -
„Zawsze była wśród tylu książek, programów, afiszy…” 
Anna Polus -
W świecie chronogramów, dzwonów i krypt, czyli żarski zakątek tajemnic
Anna Polak,… -
Helena Zadrejko
Helena ZadrejkoUrodziła… -
Poetyckim okiem malarki O twórczości Heleny Zadrejko
Jacek Gernat -
Artystyczny dystans
Jerzy Nowosielski -
Istota portretu
Jerzy Duda… -
Innego teatru nie będzie
Łukasz Maciejewski -
Mirosława Szott, Poezja lubuska w perspektywie geopoetyki, Seria Historia Literatury Pogranicza – Czytanie miejsca, Część siódma,
Czesław Sobkowiak -
Ile jest władzy w języku? Mechtilde Lichnowsky, Der Kampf mit dem Fachmann, Matthes & Seitz Verlag, München 1978, 276 s.
Joanna Kapica-Curzytek -
Debiut miłości – Natalia Haczek, Głód, Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA, Zielona Góra 2021, 60 s.
Czesław Sobkowiak -
Dziesiąta muza w regionie lubuskim i dolnośląskim – Radosław Domke, Jacek Szymala, Dolny Śląsk i Ziemia Lubuska w filmach polskich po 1945 roku, Księgarnia Akademicka, Zielona Góra – Wrocław – Kraków 2020, 264 s.
Robert Rudiak -
W rocznicę urodzin Korsaka – Alicja Lipińska, Maria Radziszewska, Archiwalia Włodzimierza Korsaka w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Część druga, Pro Libris i Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego Oddział Gorzowski, Zielona Góra 2019-2021, 174 s.
Ewa Mielczarek -
Dobry niedosyt Leigh Bardugo, Trylogia Grisza. Cień i kość, Wydawnictwo Mag, Warszawa 2019, 288 s.
Rozalia Boguszewska -
KSIĄŻKI NADESŁANE
KSIĄŻKI NADESŁANE -
AUTORZY NUMERU
AUTORZY NUMERU