Start Recenzje i omówienia Niemcy o Polsce i Polakach

Niemcy o Polsce i Polakach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Moja Polska – moi Polacy. Eksploracje i obserwacje, red. D. Bingen, M. Hałub, M. Weber, tom wydany przez Deutsches Polen-Institut w Darmstadt we współpracy z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytutem Federalnym ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej w Oldenburgu; [przekład na język polski: zespół autorski pod kier. A. Małgorzewicza, T. Małyszka, J. Rzeszotnika], Wydawnictwo Akcent, Warszawa 2016, 344 s.

Książka jest antologią, zawierającą 44 felietony znanych niemieckich osobistości z różnych dziedzin życia Niemców na temat ich kontaktów z naszym krajem i jego mieszkańcami. Opracowana została przez Deutsches Polen-Institut w Darmstadt we współpracy z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu we Wrocławiu.

Autorem słowa wstępnego jest obecny prezydent RFN, były minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier. Wprowadzenie napisał znany w również Niemczech polski germanista z Poznania prof. Hubert Orłowski. Wśród autorów związanych rodzinnie z Polską są głośne nazwiska: prof. Dieter Bingen, Karl Dedecius, tłumacz literatury polskiej na język niemiecki, czy prof. Horst Kőhler, były prezydent Niemiec. Niektórzy z piszących czują się związani się z Polską dzięki pobytowi na studiach, jak np. prof. Gesine Schwan (Życiowe priorytety) czy Heinrich Olschowsky (Moje spotkania z Haliną Bortnowską), lub poprzez podróże do naszego kraju bądź sprawy zawodowe, jak historyk, prof. Klaus Ziemek (Polska, cóż za wspaniałe odkrycie), dziennikarka Helga Hirsch (Debaty aż po świt), albo też dzięki ich obecności w polityce: Dietmar Nietan (Późne wyznanie miłości do „Bożego igrzyska”), Hans-Georg Pőttering (Cud nad Odrą i Nysą – jak sąsiedzi stali się przyjaciółmi) czy dr Dietmar Woidke (Pewnej październikowej nocy w roku 1981).
O Polsce piszą biznesmani: Norbert Rethmann, zawodowy pisarz Wolfgang Templin (Moje cztery dekady), filmowiec Volker Schlőndorf autor nakręconego w Polsce polsko-niemieckiego filmu Niekończąca się historia miłosna, czy zaangażowany w sprawy Kościoła katolickiego kardynał Karl Lehmann (Nowy impuls dla Europy).
Wreszcie o szczęśliwym spotkaniu i pokrewieństwie dusz i zauroczeniu polską muzyką współczesną Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego pisze prof. Anne-Sophie Muter, najsłynniejsza niemiecka wiolinistka: „W muzyce prof. Krzysztofa Pendereckiego odkryłam barwy, których nie dostrzegłam wcześniej w żadnym innym dziele”.
Wielu autorów wspomina z własnej perspektywy milowe kroki wydarzeń w stosunkach polsko-niemieckich, a pozostają nimi: List biskupów polskich do biskupów niemieckich (1965), słynne przyklęknięcie Willy’ego Brandta pod pomnikiem Ofiar Holokaustu (1970) oraz znaczenie umów polsko-niemieckich (1990/1991).
Ta książka to lektura godna polecenia wszystkim, którzy interesują się tematyką polsko-niemiecką, ale nie tylko. Trudno się od niej oderwać.

Barbara Krzeszewska-Zmyślony