Start Prezentacje Małgorzata Gołębiewicz

Małgorzata Gołębiewicz

Urodziła się w 1972 r. w Żarach. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Żarach. Studiowała w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej (obecnie Instytut Sztuk Wizualnych, Wydział Artystyczny, Uniwersytet Zielonogórski) w Zielonej Górze. Dyplom uzyskała w pracowni rysunku prof. Jana Berdyszaka. Ukończyła także studia podyplomowe: zajęcia artystyczne, plastyka, muzyka na ASP we Wrocławiu, historia na UAM w Poznaniu.

Zajmuje się sztuką, dotykając różnych jej obszarów: instalacją, obiektem, malarstwem i rysunkiem. Od zaledwie roku pisze wiersze, które publikowała na Scenie Kultury Niemasowej w „Nowych Myślach” oraz w pierwszym i w drugim wydaniu Antologii poetów współczesnych (Wiersze sercem pisane i Miłość niejedno ma imię). W swojej poezji powołuje się na przestrzenie metafizyczne, w których wyraźnie odczuwa się afirmację życia, miłość do Boga i ludzi. W sztuce inspiracją jest dla niej pamięć przedmiotu, sytuacji, zdarzenia, ulotność chwili, która w niej trwa do momentu, aż znajdzie ujście w stworzonym przez nią fakcie artystycznym. W swoich pracach plastycznych, jak i w słowie namaszcza wszystko odcieniami błękitu, którego poszukiwanie postawiła sobie za cel nadrzędny. W wierszach pojawiają się strofy dotyczące poszukiwania i tęsknoty do abstrakcyjnych osób, miejsc, które nasuwa jej wyobraźnia. W jej twórczości możemy również spotkać się z „błękitnym ojcem”, spojrzeć na przestrzeń, w której dominuje „lazurowy błękit”, przechadzając się po łąkach miłości do „horyzontu bez granic”.
Wystawy, warsztaty, obiekty i performances: 1997 – udział w Ogólnopolskim Konkursie na Projekt Warsztatowy pod hasłem ZE SZTUKĄ – WOBEC SZTUKI, kwalifikacja do dwóch sesji warsztatowych odbywających się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku; 1998 – Porzekadło, performance, Salon Wystaw Artystycznych, Żary; 1997 – wykład w BWA w Lesznie na temat współczesnych form i środków wyrazu w sztuce pod hasłem „Zatrzymane w czasie”; 1998 – Partytura, instalacja do zaduszek muzyczno-poetyckich, LUNA, Żary; 1998 – performance Ecce homo, klub w podziemiach LUNA, Żary; 1999 – performance W poszukiwaniu tożsamości III, Wieża Ciśnień, Bydgoszcz; udział w licznych warsztatów interdyscyplinarnych łączących różne dziedziny sztuki (ruch, światło, dźwięk, obraz) prowadzonych przez wybitnych polskich artystów, m.in.: prof. Leszka Mądzika, prof. Jana Berdyszaka, Janusza Bałdygę; sierpień 2016 – udział w Międzynarodowych Spotkaniach ze Sztuką, instalacje i performance na żarskim deptaku; wrzesień 2016 – wystawa poplenerowa, Salon Wystaw Artystycznych w Żarach; październik 2016 – wystawa indywidualna Stygmaty błękitu, Salon Wystaw Artystycznych w Żarach; październik 2016 – publikacja na Scenie Kultury Niemasowej w „Nowych Myślach”; listopad 2016 – wystawa indywidualna Stygmaty błękitu w WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze podczas Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej; grudzień 2016 – publikacja w Antologii Poetów Współczesnych: Wiersze sercem pisane; styczeń 2017 – publikacja w Antologii Poetów Współczesnych: Miłość niejedno ma imię.