Start Prezentacje Z teki Agaty Buchalik-Drzyzgi... (nr 50-53)

Z teki Agaty Buchalik-Drzyzgi... (nr 50-53)

Jerzy Gąsiorek (Gąsior)
Długo myślałam, co mogłabym napisać, by scharakteryzować Jerzego. Przewrotny filozof i poeta... Skąd wie tyle o istocie metamorfozy? Gąsior ciekawy świata i ludzi, opowiada o wędrówce gwiazd, planet, żywiołów (również targających człowiekiem). Łączy w poezji sztuce to, co dostrzega, poznaje i doświadcza. Trud ludzkiego losu, radości i bólu serca nie jest mu obcy. Jest przyjacielem.

Któż mi na Boga
karty potasował,
że znów przegrywam
z czasem, co oszalał
z miłością,
co ze mnie zakpiła
z wiarą w człowieka,
ten nadal zawodzi.

Gąsior


Zbigniew Jujka

Jeden z ciekawszych rysowników i satyryków przynależny do naszego miasta Zielona Góra. To tutaj stawiał pierwsze kroki w „Gazecie Lubuskiej”. Znamy się ponad 30 lat, przyjaźnię się również z jego żoną Marią Aftanas. Zbyszek często mawia, że dopóki wstaje rano i wymyśla nowy dowcipny rysunek, to żyje.... Życzę, by starczyło mu pomysłów na wiele, wiele lat. W moich zbiorach prywatnych mam trzy ekslibrisy Zbyszka, a ten z 1995 r. szczególnie sobie upodobał. Myślę, że to za sprawą klucza (symbol tajemnicy i otwartości na ludzi i świat) oraz buławy. Któż nie chciałby jej dzierżyć?!

Iwona Kowalkowska
Zjawiła się w moim życiu nieoczekiwanie i jest do dziś (pomimo innych miast zamieszkania). Wratislavia Cantans i koncerty na tle naszych tkanin (tzn. Grupy 10 × TAK, do której należę od 25 lat). Iwona pisała artykuł do prasy wrocławskiej o muzyce, opisując działanie mojej tkaniny w przestrzeni muzealnej Archidiecezji Wrocławskiej. Nikt później tak nie postrzegał moich tkanin... Nie wiedziałam o niej nic prócz tego, że mieszka w Zielonej Górze. Kiedy zaśpiewała sopranem na moim wernisażu w Muzeum Ziemi Lubuskiej, pokochałam ją jak siostrę. Jest mi bliska, nadajemy na tych samych falach.