Nr 1-2 (66-67)

Janusz Barwik
Urodził się w 1988 r. Z wykształcenia portugalista, interesuje się literaturą piękną, antropologią kulturową i ochroną środowiska.

Krzysztof Bąkowski
Członek Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów w Zielonej Górze. Laureat I miejsca w Turnieju Jednego Wiersza na Noworocznej Biesiadzie Literackiej 2019 w WiMBP im. Cypriana Norwida.

Urszula Benka
Urodziła się w 1953 r. we Wrocławiu. Pisarka, poetka, recenzentka, redaktorka, nauczyciel akademicki, doktor nauk humanistycznych. Stypendystka rządu francuskiego, Europejskiej Organizacji Niezależnych Intelektualistów w Paryżu, dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury w Polsce oraz Rządu Saksonii. Debiutowała wierszami w czasopiśmie „Sigma”, następnie wiersze, opowiadania, recenzje i artykuły drukowała m.in. na łamach „Literatury”, „Nowego Wyrazu”, „Odry”, „Konfrontacji” i „Kontaktów”. Laureatka wielu konkursów i turniejów poetyckich. Współpracowała z polskimi czasopismami emigracyjnymi, (np. „Zeszyty Literackie”). Będąc w USA, podjęła współpracę z nowojorskim „Kurierem” i „Nowym Dziennikiem”. Została członkiem amerykańskiego PEN Clubu. W 1979 wstąpiła do ZLP. W 1991-1992 publikowała w „Akcencie” cykl felietonów pt. Listy z Nowego Jorku. W 1991 powróciła do Polski, zamieszkała początkowo w Katowicach, gdzie m.in. w 1992–1994 uczestniczyła w działaniach artystycznych autorskiego teatru męża, Andrzeja Urbanowicza, Oneiron 2. W 1991 została członkiem SPP. Od 1994 r. mieszka we Wrocławiu. Twórczość Benki była tłumaczona na wiele języków, m.in. na angielski, czeski, fiński, francuski, niemiecki, szwedzki, rosyjski.

Anna Blacha
Urodziła się w 1941 r. w Strzelcach pod Grodziskiem Wielkopolskim. Swoje życie zawodowe związała z książką (antykwariat, Biblioteka UZ). Jako emerytka oddała się swoim pasjom – pisaniu wierszy i opowiadań, malowaniu oraz różdżkarstwu. Publikowała w „Nad Odrą” i w „Inspiracjach”. Członkini Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów.

Hanna Bogoryja-Zakrzewska
Dziennikarka, autorka reportaży radiowych. Od 1988 r. związana z Polskim Radiem, początkowo z audycją Zapraszamy do Trójki, potem z Programem IV PR, Redakcją Programów dla Szkół i Przedszkoli. Od 1993 r. związana z Redakcją Reportaży. Laureatka wielu prestiżowych nagród będących docenieniem jej kunsztu reportażowego oraz aktywnych działań społecznych (akcje Oddech dla…, Jesteśmy przeciw, Człowiek w Zagrożeniu). W 2011 r. została nagrodzona Złotym Mikrofonem za „wrażliwość i styl, które pozwalają odsłaniać najgłębsze tajniki osobowości bohaterów jej reportaży”.

Halina Bohuta-Stąpel
Publicystka, poetka, prozatorka. Uczestniczka i laureatka konkursów literackich, autorka 5 tomików poetyckich. Publikuje m.in. w „Obrzeżach”, „Pegazie Lubuskim”, „Pro Libris”, „Gazecie Lubuskiej”, „Grűnberger Wochenblatt” oraz w portalu internetowym pkpzin. Członkini Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów, laureatka Nagrody Kulturalnej Wójta Gminy Świdnica za rok 2009. Wraz z Aleksandrą Sztukowską-Matusiak prowadzi Literacki Kabaret Dojrzałych Dam.

Agata Buchalik-Drzyzga (1940-2013)
Absolwentka wrocławskiej PWSSP/ASP (dyplom w Pracowni Grafiki u prof. S. Dawskiego). Zajmowała się grafiką warsztatową i użytkową, tkaniną artystyczną, malarstwem sztalugowym, sztuką papieru oraz ekslibrisem. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Laureatka szeregu prestiżowych nagród, wyróżnień, odznaczeń i medali. Także pedagog, w latach 90. dyrektor zielonogórskiego BWA. Całe życie zawodowe związana z Zieloną Górą.

Barbara Curzytek
Urodziła się w 1993 r. w Zielonej Górze. Doktorantka na Wydziale Neofilologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej pracy doktorskiej bada obecność elementów magii, mitu i religijności we współczesnej poezji rejonu karaibskiego Kolumbii. Do jej pozostałych zainteresowań należą: współczesna powieść kolumbijska, kultura i społeczeństwo Kolumbii, magia w ujęciu antropologicznym, animal studies i prawa zwierząt oraz praktyka przekładu literackiego z języków hiszpańskiego i katalońskiego.

Edward Derylak
Urodził się w 1953 r. w Harasiukach nad Tanwią. Absolwent WSOW Panc. w Poznaniu i WSP w Zielonej Górze. Prozaik. Autor opowiadań, powieści, opowieści. Współautor i współredaktor kilkunastu almanachów i antologii. Pomysłodawca i redaktor Gawęd żagańskich Adama Stawczyka. Swoje opowiadania publikował w takich czasopismach jak: „Pro Libris”, „Aspekty”, „Temat”, „Własnym Głosem”. Laureat kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów literackich. Należy do Grupy Literackiej „Dysonans” z Wrocławia. Mieszka i pracuje w Żaganiu.

Renata Diaków
Filolog, nauczycielka, scenarzystka, pisarka. Prowadzi Rodzinny Teatr Lalek „Pinokio”. Mieszkanka Nowogrodu Bobrzańskiego, laureatka VII edycji konkursu Lubuski Laur Oświaty organizowanego przez Sejmik Województwa Lubuskiego. Finalistka konkursu na książkę roku 2014 – nominacja powieści Artysta zmartwychwstały do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. Interesuje się literaturą, filozofią, teatrem.

Magdalena Drzymała
Urodziła się w 1994 r. Absolwentka filologicznej obsługi internetu i e-edytorstwa na UZ. Związana z piosenką poetycką oraz Festiwalem Filmowym Solanin. Poszukiwaczka słów. Urodzona w Solnikach, obecnie mieszka w Kostrzynie nad Odrą.

Natalia Dudziak
Urodziła się w 1995 r. w Sulechowie. Studentka trzeciego roku filologii angielskiej w Zielonej Górze. Zafascynowana poezją konfesyjną.

Władysław Edelman
Urodził się w Iłowej, od kilkudziesięciu lat mieszka i pracuje w Zielonej Górze. Autor opowiadań, tekstów satyrycznych, fraszek i limeryków nagradzanych na ogólnopolskich konkursach, m.in. w Bogatyni (Turniej Łgarzy), Przemyślu (Turniej Satyry „O Złotą Szpilę”), Myślenicach (Konkurs Literacki „Fraszka Igraszka”), Zielonej Górze (Konkurs Literacki im. Anny German). Wielbiciel jazzu, Monty Pythona i Haruki Murakamiego.

Julita Franciosa (wcześniej Julita Lech)
Dziennikarka, redaktorka. W latach 2013-2015 redaktor naczelna paryskiego pisma „Vector Polonii”, gdzie publikowałam artykuły i wywiady, relacjonując życie tamtejszej Polonii. Publikowała także w „Gazecie Wyborczej”.

Agnieszka Ginko
Poetka, pisarka, laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich. Autorka książek dla dzieci, wyróżnionych w konkursach literackich oraz książek z zakresu animacji kulturalnej. Za twórczość dla dzieci otrzymała w 2015 r. Nagrodę Guliwer w Krainie Olbrzymów. Jej wiersze dla dorosłych oraz felietony ukazały się w polskich i brytyjskich czasopismach kulturalnych (m.in. „Opcje”, „Kresy”, „Fraza”, „Akant”, „Relacje-Interpretacje” i londyńskich „Arts Professional” i „The Wolf”) oraz w polskich i brytyjskich tomikach pokonkursowych. Mieszka w Zielonej Górze, należy do Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. Jako anglistka koordynuje pracę Biblioteki Obcojęzycznej w WiMBP im. Cypriana Norwida.

Małgorzata Gołębiewicz
Urodziła się w 1972 r. Absolwentka Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze. Dyplom uzyskała w pracowni rysunku prof. Jana Berdyszaka. Ukończyła także studia podyplomowe: zajęcia artystyczne, plastyka, muzyka na ASP we Wrocławiu, historia na UAM w Poznaniu. Zajmuje się sztuką i poezją. Publikuje na Scenie Kultury Niemasowej w „Nowych Myślach”, w kolejnych wydaniach Antologii poetów współczesnych oraz w pismach literackich. Autorka tomików poetyckich (Pamięć obecności, Wobec).

Halina Jerulank
Rusycystka, wieloletnia nauczycielka. Od paru lat zajmuje się pisaniem wierszy, rysowaniem. Publikuje w „Gazecie Lubuskiej”. Wydała tomik poetycki pt. Przed Tobą (2018).

Joanna Kapica-Curzytek
Anglistka i pedagog, adiunkt na Uniwersytecie Zielonogórskim. Autorka recenzji książek („Twój Styl”, „Twoja Muza”, „Forum Akademickie”), recenzji teatralnych i wywiadów (www.e-teatr.pl). W latach 2000-2007 współpracowała z Akademickim Radiem Index. Wyróżniona nagrodą specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia w konkursie „Polska i Świat 2000” za reportaż radiowy (współautorstwo). Obecnie stała recenzentka (wolontariuszka) e-magazynu kultury „Esensja” (www.esensja.pl). Oprócz literatury jej pasją są języki obce, muzyka klasyczna oraz próby naukowego ujęcia globalnych problemów współczesnego świata. Od kilku lat uczy się śpiewu.

Władysław Klępka
Urodził się w 1942 r. w Krężnicy Jarej koło Lublina. Poeta, tłumacz, plastyk. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Debiutował przekładami z języka gruzińskiego na łamach „Poezji”. W 1978 r. otrzymał Nagrodę Kulturalną Miasta Puławy (1978). Jego wiersze tłumaczono na język niemiecki. Wydał kilkanaście zbiorów wierszy, opracował antologię lubuską Wokół haiku. Laureat Nagrody Literackiej im. Andrzeja K. Waśkiewicza (2018). Tłumaczy poezję czeską. Mieszka w Zielonej Górze, obecnie jest na emeryturze.

Maria Kocot
Urodziła się w 1980 r. w Bytomiu. Doktor nauk ekonomicznych, wykładowczyni kilku śląskich uczelni. Pisarka i poetka. Laureatka XXXIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. J.I. Kraszewskiego (I miejsce), V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Pod Poetyckim Zawołaniem Rocha Sęczawy” (I miejsce), V Ogólnopolskiego Konkursu „Racibórz prozą zaczarowany” (wyróżnienie).

Piotr Kominek
Urodził się w 1985 r. w Starachowicach. Ukończył prawo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz studia doktoranckie na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w Instytucie Historii. Swoje wiersze zamieszcza w czasopiśmie literackim „Radostowa”. Wydał trzy tomiki wierszy (Itaka, O naszym szczęściu, Poemat o deszczowej nocy).

Jakub Kopieniak
Urodził się w Szprotawie. Mieszka w Zielonej Górze, gdzie studiuje literaturę popularną i kreacje światów gier. Miłośnik fantastyki i gier komputerowych, fan twórczości H.P. Lovecrafta i S. Grabińskiego. Członek Zielonogórskiego Klubu Filmowego Ad Astra. Pisarsko zadebiutował w siódmej edycji „Fantazji Zielonogórskich”.

Eugenia Kosmowska
Emerytowana bibliotekarka, była kierowniczka BPMiG w Szlichtyngowej, organizatorka życia społeczno-kulturalnego regionu. Z zamiłowania poetka.

Elżbieta B. Kościucha-Wieczorek
Poetka, członkini Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. Autorka tomiku poetyckiego Stale na coś czekamy (2018).

Eugeniusz Kurzawa
Urodził się w 1954 r. Absolwent WSP w Zielonej Górze, poeta, dziennikarz, redaktor książek i wydawnictw, animator kultury, prasoznawca. Wieloletni pracownik „Gazety Lubuskiej”, członek Związku Literatów Polskich (prezes Oddziału Zielonogórskiego). Uprawia głównie publicystykę, felietonistykę, wywiad, pisze eseje, szkice i recenzje literackie. Mieszka w Zielonej Górze (Wilkanów).

Zuzanna Madurska
Urodziła się w 2004 r. Uczennica oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Bolkowie. Pasjonuje się poezją, pisze od wczesnego dzieciństwa. Fascynują ją podróże, muzyka, literatura oraz ludzie, których stawia na pierwszym miejscu w życiu.

Klaudiusz Mirek
Urodził się w 1991 roku, z wykształcenia edytor, obecnie student filologii polskiej. Pasjonat literatury posthumanistycznej, fantastyki, poezji oraz eseistyki. Interesuje się wykorzystaniem teorii językoznawczych w literaturoznawstwie i budową światów allotopicznych. Mieszka w Zielonej Górze.

Winston Morales Chavarro
Urodził się w 1969 r. w Neivie-Huili, w Kolumbii. Absolwent komunikacji społecznej i dziennikarstwa; kulturoznawca i literaturoznawca. Wykładowca na Wydziale Nauk Społecznych i Edukacji Uniwersytetu w Cartagenie de Indias w Kolumbii. Poeta, publicysta i prozaik, laureat licznych nagród literackich krajowych i międzynarodowych. W 2018 r. otrzymał główną nagrodę festiwalu poetyckiego w Curtea de Argeş w Rumunii, a w 2019 r. jako pierwszy poeta z Huili wziął udział w prestiżowym dorocznym festiwalu literackim Hay Festival w Cartagenie de Indias. Jego wiersze były tłumaczone m.in. na angielski, francuski, włoski, portugalski, polski, rumuński oraz chiński. W swojej twórczości literackiej porusza tematy związane z filozofią, mitologią oraz ezoteryką. Dwukrotnie gościł w WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Alina Polak-Woźniak
Dr historii, specjalizuje się w odczytywaniu starych dokumentów, rękopisów i pamiętników. Do jej zainteresowań naukowych należą historia i archeologia słowiańszczyzny oraz średniowiecza, a także kultura materialna dwudziestolecia międzywojennego w Polsce i Europie. Jej hobby to nauki kryminalistyczne, detektywistyka. W wolnym czasie uczy się języka japońskiego.

Jolanta Pytel
Urodziła się w 1952 r. w Zielonej Górze. Poetka, literatka, animatorka życia kulturalnego Zielonej Góry. Studiowała filologię polską z historią w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Zielonej Górze. Nauczycielka, bibliotekarka i dziennikarka. Debiutowała w „Nadodrzu” (1970). Swoje utwory publikowała w wielu pismach literackich (m.in. „Pro Libris”, „Pegaz Lubuski”), zbiorach poetyckich i almanachach. W 2003 r. otrzymała Lubuski Wawrzyn Literacki. Jest założycielką i prezesem Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów oraz twórczynią Uniwersytetu Poezji. Jej twórczość była tłumaczona na język angielski i niemiecki.

Marcin Radwański
Urodził się w 1978. Wielbiciel kryminałów, literatury obyczajowej i poezji. Autor książki poetyckiej (Czekając na…), zbioru opowiadań (Skok w przepaść) oraz powieści kryminalnych (Nieprzypadkowa ofiara, Nie odrzucaj mnie, Danie główne), a także powieści obyczajowej (Natalia Carpetieri). Stypendysta Prezydenta Zielonej Góry w dziedzinie literatury (2013). Współpracuje z pismem „Pro Libris” i portalem „wZielonej.pl”. W 2017 r. otrzymał Lubuski Laur Literacki w kategorii sensacja. Bibliotekarz w WiMBP im. Cypriana Norwida. Mieszka w Zielonej Górze.

Bogumiła Różewicz
Urodziła się w 1961 r. w Zielonej Górze. Poetka, członkini Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. Debiutowała książką poetycką Welon na fali (2011). Jej wiersze prezentowano w „Radiowej Książce Poetyckiej” (Radio Zachód), w antologiach (Pióro na niebie, Dotyk nadziei), w prasie literackiej. Jej poezja została przetłumaczona
na język niemiecki i ukraiński.

Robert Rudiak
Poeta, prozaik, publicysta, krytyk i historyk literatury, doktor nauk humanistycznych, autor kilku książek poetyckich, współautor antologii i szkiców literackich. Należy do Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze (obecnie wiceprezes) i Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”. Otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Zielona Góra i Lubuską Nagrodę Literacką ZLP.

Alfred Siatecki
Urodził się w 1947 r. Absolwent Wyższej Szkole Rolniczej w Szczecinie. Kształcił się ponadto na Uniwersytecie Hohenheim w Stuttgarcie. Pracował m.in. w Urzędzie Wojewódzkim w Zielonej Górze, był dziennikarzem w „Nadodrzu” i „Gazecie Lubuskiej”. Debiutował opowiadaniem Poranek w „Wiadomościach Zachodnich” (1969). Autor zbiorów opowiadań, szkiców i reportaży, powieści, opracowań biobibliograficznych o lubuskim środowisku literackim, opinii i recenzji. Zajmuje się historią literatury. Tłumaczony na język białoruski, górnołużycki, rumuński i niemiecki. Od 1985 r. należy do Związku Literatów Polskich. Laureat prestiżowych nagród literackich oraz społeczno-kulturalnych. Mieszka w Zielonej Górze.

Czesław Sobkowiak
Urodził się w 1950 r. w Jaromierzu; absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, poeta, autor kilkunastu tomików poetyckich i tomu prozy Rzeka powrotna; krytyk literacki, współpracownik regionalnych i ogólnopolskich pism literackich. Mieszka w Zielonej Górze (Zawada).

Jerzy Szewczyk
Urodził się w 1937 r. w Łasku. W Zielonej Górze mieszka od 1960 r. Pracę zawodową rozpoczynał w fabryce wagonów, później przez wiele lat kierował Państwową Inspekcją Pracy w województwie lubuskim. Jest autorem wielu publikacji zawodowych i społecznych (m.in. w „Ateście – Ochronie Pracy”, „Przyjacielu przy Pracy”, „Nadodrzu”, „Gazecie Lubuskiej”, „Pro Libris”, „Przeglądzie Technicznym”). Aktywny działacz społeczny, pełnił ważne funkcje w TKKF, NOT, SIMP, spółdzielczości mieszkaniowej, Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Greckiej. Podróżnik i fotograf. Od kilkunastu lat członek Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. Animator kultury (m.in. Dzień Spadającego Liścia, Order Szczęsnej Podkowy). Autor kilku tomików wierszy.

Mirosława Szott
Urodziła się w 1987 r., pochodzi ze Zbąszynka, obecnie mieszka w Zielonej Górze. Poetka, krytyczka literacka, autorka dwóch książek poetyckich (pomiary Zamku, Anna). Ukończyła studia z filologii polskiej i pedagogiki na Uniwersytecie Zielonogórskim, choć zawsze chciała studiować filozofię. Doktor nauk humanistycznych. Od 2009 r. członkini Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów w Zielonej Górze. W marcu 2013 r. jej wiersze były czytane na antenie Radia Zachód w audycji „Radiowa Książka Poetycka”. Lubi górskie wędrówki i podróże pociągami.

Dariusz Świdkiewicz
Z wykształcenia polonista i bibliotekarz. Pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze. Jest autorem tekstów dotyczących kultury, oświaty i problematyki religijnej. Za debiut dziennikarski w wymiarze ogólnopolskim uznaje swój wywiad z Haliną Mikołajską, który ukazał się w krakowskim „Studencie” (1981).

Adam Bolesław Wierzbicki
Urodził się w 1972 r. w Krośnie Odrzańskim. Autor kilku zbiorków poetyckich; nagradzany i wyróżniany w kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursach literackich. Mieszka w Dłużku pod Lubskiem.

Anna Witkowska
Mieszkanka Zielonej Góry, animator kultury. Bibliotekarz w WiMBP. W trakcie studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim członkini Stowarzyszenia Animatorów Kultury „Vaganti”, w ramach którego brała udział w warsztatach teatralnych m.in. z Mikołajem Wiepriewem oraz współtworzyła wraz z grupą studentów liczne etiudy oraz spektakle prezentowane w trakcie Dni Nauki i na festiwalach w Zielonej Górze czy Cottbus. Pasjonatka sztuk wizualnych z malarstwem na czele – szczególnie polskich kolorystów. Amatorsko maluje.

Piotr Zemanek
Poeta, bard, juror literacki. Od urodzenia mieszka w Bielsku-Białej. Z wykształcenia inżynier, przez wiele lat związany z Teatrem Poezji „Heliotrop”. Poetycko zadebiutował w „Informatorze Kulturalnym” (1986). Laureat ponad dwustu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów literackich i festiwali piosenki poetyckiej. Publikuje w pokonkursowych antologiach oraz czasopismach (m.in. „Akant”, „Autograf”, „Fraza”, „Nestor”, „Śląsk”, „Topos”, „Tygiel, „Znak”, „Ciechanowskie Zeszyty Literackie”), bierze udział w festiwalach poetyckich w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Słowacja). Jego twórczość była wielokrotnie prezentowana w radio i TV, a wiersze przetłumaczono na angielski, czeski, chorwacki i rumuński.