Nr 3-4 (64-65)

Agnieszka Aleksandrowicz
Urodziła się w 1977 r.; ukończyła animację społeczno-kulturalną w zakresie animacji kulturalno-społecznej oraz oligofrenopedagogikę. Do tej pory publikowała w miesięczniku „Życie nad Odrą” głównie opowiadania, reportaże i recenzje. Od niedawna młodsza bibliotekarka w Centrum Bibliotecznym dla Dzieci i Młodzieży w Zielonej Górze.

Krzysztof Bąkowski
Członek Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów w Zielonej Górze.

Agata Buchalik-Drzyzga (1940-2013)
Absolwentka wrocławskiej PWSSP/ASP (dyplom w Pracowni Grafiki u prof. S. Dawskiego). Zajmowała się grafiką warsztatową i użytkową, tkaniną artystyczną, malarstwem sztalugowym, sztuką papieru oraz ekslibrisem. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Laureatka szeregu prestiżowych nagród, wyróżnień, odznaczeń i medali. Także pedagog, w latach 90. dyrektor zielonogórskiego BWA. Całe życie zawodowe związana z Zieloną Górą.

Andrzej Buck
Literaturoznawca, teatrolog, edytor, dziennikarz, bibliotekoznawca, autor książek i artykułów naukowych oraz prac dokumentacyjnych dotyczących teatru, autor adaptacji teatralnych i scenariuszy, twórca przeglądów, spotkań i festiwali teatralnych, redaktor czasopism, nauczyciel akademicki, doktor nauk humanistycznych. Dyrektor WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Gangsta Film.

Martyna Budnik
Studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego, laureatka studenckiego Konkursu na Wawrzynową Recenzję, której organizatorem jest Studenckie Koło Literaturoznawców UZ.

Barbara Curzytek
Urodziła się w 1993 r. w Zielonej Górze. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku filologia hiszpańska na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie na studiach doktoranckich tegoż Uniwersytetu. Do jej zainteresowań naukowych należą: praktyka przekładu literackiego z języków hiszpańskiego i katalońskiego, literaturoznawstwo hispanoamerykańskie, literatura, kultura i społeczeństwo Kolumbii, a także animal studies i prawa zwierząt.

Edward Derylak
Urodził się w 1953 r. w Harasiukach nad Tanwią. Absolwent WSOW Panc. w Poznaniu i WSP w Zielonej Górze. Prozaik. Autor tomu opowiadań Styro (2004), powieści Cień lasu (2008), opowieści (z Tomaszem Lipowskim) Czołgiści, czołgiści… (2011), opowiadania Per ardua ad astra (wersja polsko-angielska, 2009) i tomu opowiadań Wedelmann (2014). Współautor kilkunastu almanachów i antologii. Pomysłodawca i redaktor Gawęd żagańskich Adama Stawczyka (2008). Współredaktor książki-albumu Dwudziesty dziewiąty w obiektywie (2014). Swoje opowiadania publikował w takich czasopismach jak: „Pro Libris” (Zielona Góra), „Aspekty” (Biłgoraj), „Temat” (Bydgoszcz), „Własnym Głosem” (Warszawa). Laureat kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów literackich. Należy do Grupy Literackiej „Dysonans” z Wrocławia. Mieszka i pracuje w Żaganiu.

Renata Diaków
Filolog, nauczycielka, scenarzystka, pisarka. Prowadzi Rodzinny Teatr Lalek „Pinokio”. Mieszkanka Nowogrodu Bobrzańskiego, laureatka 7. edycji konkursu Lubuski Laur Oświaty organizowanego przez Sejmik Województwa Lubuskiego. Finalistka konkursu na książkę roku 2014 – jej powieść Artysta zmartwychwstały była nominowana do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. Zainteresowania: literatura, filozofia, teatr.

Elżbieta Dybalska
Poetka, członkini Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów w Zielonej Górze.

Piotr Gulewski
Student anglistyki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Prozaik.

Karol Graczyk
Urodził się w 1984. r. w Gorzowie Wlkp. Uprawia poezję, prozę, zajmuje się dziennikarstwem. Recenzent w dziedzinie literatury, filmu oraz muzyki. Laureat i zwycięzca konkursów literackich. Juror, były członek kilku grup artystycznych, z których wystąpił. Od 2006. r. jest redaktorem stworzonego przez siebie internetowego miesięcznika sztuki – Polskie Kulturalne Podziemie (www.pkpzin.com), w którym publikują zarówno młodzi, jak i uznani artyści. Od 2007 r. jest współpracownikiem redakcji kwartalnika „Szafa”. W 2008 r. założył „Stajnię poetycką”, której celem jest pomoc młodym, zdolnym poetom w stawianiu pierwszych kroków literackich. Redaktor kilku książek poetyckich. Organizuje spotkania z pisarzami. Swoje teksty publikował m.in. we „Frazie”, „Akancie”, „Szafie”, „ArtPapierze”, „Obrzeżach”, „Kozimrynku”, „Tyglu Kultury”, „Łabuziu”, „Migotaniach”, „[fo:pa]”, „Śladzie” i „Pinezce”. W dorobku ma książki poetyckie, m.in. Oko i oko oraz Osiemdziesiąt cztery. Wraz z Markiem Wojciechowskim prowadzi Pracownię Literacką w Gorzowie Wlkp.

Halina Jerulank
Rusycystka, wieloletnia nauczycielka. Od paru lat zajmuje się pisaniem wierszy, rysowaniem. Publikuje w „Gazecie Lubuskiej”. Wydała tomik poetycki pt. Przed Tobą (2018).

Dorota Kaczmarek
Starszy kustosz, kierownik Działu Promocji w WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Joanna Kapica-Curzytek
Anglistka i pedagog, adiunkt na Uniwersytecie Zielonogórskim. Autorka recenzji książek („Twój Styl”, „Twoja Muza”, „Forum Akademickie”), recenzji teatralnych i wywiadów (www.e-teatr.pl). W latach 2000-2007 współpracowała z Akademickim Radiem Index. Wyróżniona nagrodą specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia w konkursie „Polska i Świat 2000” za reportaż radiowy (współautorstwo). Obecnie stała recenzentka (wolontariuszka) e-magazynu kultury „Esensja” (www.esensja.pl). Oprócz literatury jej pasją są języki obce, muzyka klasyczna oraz próby naukowego ujęcia globalnych problemów współczesnego świata. Od kilku
lat uczy się śpiewu.

Bartosz Konstrat
Poeta, prozaik, z wykształcenia animator i menedżer kultury. Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów literackich (m.in. 9. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina dla autorów przed debiutem, Konkursu Poetyckiego dla Młodych Twórców im. Zbigniewa Dominiaka, o Laur Czerwonej Róży, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „…jak liść” w Jaworze, 15. Tyskiej Zimy Poetyckiej, 19. edycji OKL im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej). Nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii książka roku w 2010 za tom Samochody i krew i w 2014 za tom Dzika kość. Encyklopedia utraconych szans. Obecnie mieszka w Warszawie.

Hubert Kopacz
Urodził się w 1994 w Świebodzinie, mieszka w Poznaniu. Student kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, poeta. Debiutował na łamach „Pegaza Lubuskiego” w 2013 roku. Na podstawie jego sztuk Konrad Stala wyreżyserował w 2014 r. spektakl Stosunki między L…

Elżbieta Brygida Kościucha-Wieczorek
Poetka, członkini Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. Z zawodu nauczycielka polonistka.

Daniel Koteluk
Historyk, regionalista, autor książek naukowych, absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Zielonogórskiego (2005). Doktorat poświęcił Zjednoczonemu Stronnictwu Ludowemu w województwie zielonogórskim w latach 1950-1956. W 2014 r. uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim stopień doktora habilitowanego w zakresie historii, specjalność: historia najnowsza Polski. Laureat 7. Lubuskiego Wawrzynu Naukowego (2011). Współtworzy monografie miast, publikuje w historycznych pismach naukowych.

Alina Kruk
Poetka, szefowa grupy OKSYMORON w UTW w Zielonej Górze.

Władysław Łazuka
Urodził się w 1946 r. Poeta, prozaik, laureat nagród i wyróżnień literackich. Często publikuje w prasie, a także występuje na antenie PR i TVP. Autor zbiorów wierszy. Mieszka w Choszcznie.

Klaudia Małagocka
Studentka filologii polskiej na UZ. Poetka, reportażystka.

Klaudiusz Mirek
Urodził się w 1991 r., z wykształcenia edytor, obecnie student filologii polskiej. Pasjonat literatury posthumanistycznej, fantastyki, poezji oraz eseistyki. Interesuje się wykorzystaniem teorii językoznawczych w literaturoznawstwie i budową światów allotopicznych. Mieszka w Zielonej Górze.

Alina Polak-Woźniak
Dr historii, specjalizuje się w odczytywaniu starych dokumentów, rękopisów i pamiętników. Do jej zainteresowań naukowych należą historia i archeologia słowiańszczyzny oraz średniowiecza, a także kultura materialna dwudziestolecia międzywojennego w Polsce i Europie. Jej hobby to nauki kryminalistyczne, detektywistyka, a w wolnym
czasie uczy się języka japońskiego.

Agata Poważyńska
Urodziła się w 1995 r., z wykształcenia pedagog resocjalizacyjny, obecnie studentka filologii angielskiej. Miłośniczka literatury dystopijnej, fantasy oraz filozofii. Interesuje się językoznawstwem i metodami kreacji światów. Mieszka w Wałbrzychu.

Marcin Radwański
Urodzony w Zielonej Górze, gdzie nadal zamieszkuje. Wielbiciel kryminałów, literatury obyczajowej i poezji. Autor wielu opowiadań, których większość ukazała się drukiem w magazynach literackich. Publikuje również na łamach portali internetowych („wZielonej” przy Uniwersytecie Zielonogórskim, „Szafa”, „Mroczna Środkowo-Wschodnia Europa”, „Ośrodek Postaw Twórczych – Helikopter”, „Nowa Gazeta Literacka”, „Cegła”, „Liternet”, „2Miesięcznik. Pismo ludzi przełomowych”). W 2014 r. wydał w formie e-booka zbiór opowiadań pt. Skok w przepaść i powieść kryminalną Nieprzypadkowa ofiara (w 2015 r. wydał wersje papierowe obu książek). Jest autorem tomiku poezji pt. Czekając na… Stypendysta Prezydenta Zielonej Góry w dziedzinie literatury za 2013 r.

Robert Rudiak
Poeta, prozaik, publicysta, krytyk i historyk literatury, doktor nauk humanistycznych, autor kilku książek poetyckich, współautor antologii i szkiców literackich. Należy do Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze (obecnie wiceprezes) i Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”. Otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Zielona Góra i Lubuską Nagrodę Literacką ZLP. Pracuje w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida.

Czesław Sobkowiak
Urodził się w 1950 r. w Jaromierzu; absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, poeta, autor kilkunastu tomików poetyckich i tomu prozy Rzeka powrotna, krytyk literacki, współpracownik regionalnych i ogólnopolskich pism literackich. Mieszka w Zawadzie (Zielona Góra).

Justyna Stachura
Urodziła się w 1987 r. w Lubinie na Dolnym Śląsku, obecnie mieszka i pracuje w Zielonej Górze. Mgr informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Poetka, bibliotekarz w WiMBP. Organizator warsztatów i konkursów dla dzieci i młodzieży. Autorka tomiku poezji Opleciona czarami.

Sandra Stempniewska
Urodziła się w 1992 r. w Zielonej Górze. Bibliotekarka w WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, dziennikarka, doktorantka UZ na kierunku socjologia. Debiutowała jako 19-latka powieścią 3 Płatki Kamelii wydaną w 2011 r., pod nazwiskiem Lara la Voe. Publikowała m.in. na łamach magazynu „Imperium Kobiet” i w portalu „Queer.pl”, jest także związana z lokalnymi mediami, dla których pisze o życiu kulturalnym, społecznym i politycznym Zielonej Góry. Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół seksualności człowieka, teorii queer i gender. W przeszłości związana z Teatrem Tańca i grupą „Proforma” dra Marka Zadłużnego – obecnie Pracownia Teatru Tańca.

Anna Wiwiana Szewczuk
Urodziła się w 1967 r. w Sulechowie. Absolwentka filologii polskiej i filologii rosyjskiej w WSP w Zielonej Górze. Poetka zamieszkała w Zielonej Górze.

Jerzy Szewczyk
Urodził się w 1937 r. w Łasku. W Zielonej Górze mieszka od 1960 r. Pracę zawodową rozpoczynał w fabryce wagonów, później przez wiele lat kierował Państwową Inspekcją Pracy w województwie lubuskim. Jest autorem wielu publikacji zawodowych i społecznych, m.in. w „Ateście – Ochronie Pracy”, „Przyjacielu przy Pracy”, „Nadodrzu”, „Gazecie Lubuskiej”, „Pro Libris”, „Przeglądzie Technicznym”. Był aktywnym działaczem społecznym, pełniąc ważne funkcje w TKKF, NOT, SIMP, spółdzielczości mieszkaniowej, Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Greckiej. Podróżnik i fotograf. Od kilkunastu lat członek Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. Animator kultury (m.in. Dzień Spadającego Liścia, Order Szczęsnej Podkowy). Autor kilku tomików wierszy.

Mirosława Szott
Urodziła się w 1987 r., pochodzi ze Zbąszynka, obecnie mieszka w Zielonej Górze. Poetka, krytyczka literacka, autorka dwóch książek poetyckich (Pomiary Zamku, Anna). Ukończyła studia z zakresu filologii polskiej i pedagogiki na Uniwersytecie Zielonogórskim, choć zawsze chciała studiować filozofię. Doktor nauk humanistycznych. Od 2009 r. członkini Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów w Zielonej Górze. W marcu 2013 r. jej wiersze były czytane na antenie Radia Zachód w audycji „Radiowa Książka Poetycka”. Lubi górskie wędrówki i podróże pociągami.

Wojciech Śmigielski
Urodził się w 1952 r. w Zielonej Górze. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Poeta, krytyk, tłumacz. Debiutował zbiorem Nieobecny nie będzie dziedziczył (Ossolineum 1977). Opublikował kilka książek poetyckich. Jest autorem książki eseistycznej o Andrzeju Bursie i tomu przekładów Václava Hrabé. Pierwszy redaktor „Obecności”, kwartalnika literackiego wydawanego poza cenzurą w latach 1983-1990 we Wrocławiu. Był kierownikiem literackim w Lubuskim Teatrze im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Obecnie mieszka i tworzy we wsi Droniki, w pobliżu Jeziora Sławskiego.

Adam Bolesław Wierzbicki
Urodził się w 1972 r. w Krośnie Odrzańskim. Autor kilku zbiorków poetyckich; nagradzany i wyróżniany w kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursach literackich. Mieszka w Dłużku pod Lubskiem.

Anna Witkowska
Mieszkanka Zielonej Góry, animator kultury. Bibliotekarz w WiMBP. W trakcie studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim członkini Stowarzyszenia Animatorów Kultury „Vaganti”, w ramach którego brała udział w warsztatach teatralnych, m.in. z Mikołajem Wiepriewem oraz współtworzyła wraz z grupą studentów liczne etiudy oraz spektakle, prezentowane w trakcie Dni Nauki i na festiwalach w Zielonej Górze czy Cottbus. Pasjonatka sztuk wizualnych z malarstwem na czele – szczególnie polskich kolorystów; prywatnie również amatorsko maluje.

Edyta Wysocka
Prozaiczka, laureatka 3. miejsca w 19. Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej.