Start Zbliżenia Projekt Tokarska

Projekt Tokarska

Anna Tokarska jest patronką cyklicznego zdarzenia pn. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej. Proza Poetów, odbywającego się od kilku lat. Po jej śmierci, w 2013 roku, grupa przyjaciół poetki, miłośników jej twórczości z dr. Andrzejem Buckiem na czele postanowiła organizować kolejne edycje imprezy pod auspicjami tej znakomitej autorki wywodzącej się z Zielonej Góry i związanej z tym miastem przez całe zawodowe i twórcze życie.

Festiwal stał się cyklicznym projektem realizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. W tym roku odbywa się już ósma edycja. Jak zakładają organizatorzy, ma na celu przede wszystkim promowanie współczesnej polskiej twórczości literackiej, zarówno poetyckiej, jak i prozatorskiej, głównie poprzez spotkania i rozmowy z uznanymi autorami, laureatami i finalistami ogólnopolskich nagród literackich, również z autorami wartościowych książek, które ukazały się na rynku wydawniczym w ostatnich latach. Festiwal nie ogranicza się jedynie do popularyzacji książki. Upowszechnia także szeroko rozumianą kulturę w formie wydarzeń artystycznych, spektakli słowa, recitali i koncertów.
Spory wpływ na kształt Festiwalu mają działania nagłaśniające życie literackie i kulturalne regionu lubuskiego, wspomniana na początku patronka Festiwalu i jej twórczość, ale także spotkania z lubuskimi poetami, prozaikami, artystami, którzy w znaczący sposób zaznaczają swoją obecność na mapie lubuskiej literatury i kultury.
Tegoroczna edycja Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej. Proza Poetów odbywać się będzie w terminie 18-23 listopada 2018.
W zaplanowanym programie przedsięwzięcia przewidujemy udział znakomitych przedstawicieli współczesnej polskiej prozy: Doroty Masłowskiej, jednej z najbardziej utalentowanych pisarek młodego pokolenia, której powieści, dramaty, felietony i piosenki szturmem zawojowały polski rynek literacki, muzyczny i sceny teatralne; Małgorzaty Kalicińskiej, popularnej autorki cyklu książek Rozlewisko, który został zekranizowany, z główną rolą Lubuszanki Joanny Brodzik; Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, pisarki, dziennikarki, autorki bestsellerowych serii Cukiernia Pod Amorem, scenarzystki filmowej, m.in. serialu Tata, a Marcin powiedział...
Kolejnym znakomitym gościem Festiwalu będzie Mariusz Szczygieł, jeden z najwybitniejszych polskich reporterów i dziennikarzy, autor bestsellerowych książek Gottland i Zrób sobie raj. Pojawi się również Łukasz Maciejewski, znany, ceniony krytyk filmowy i teatralny, autor wielu publikacji o filmie oraz ludziach kina i teatru, który prezentować będzie swoją najnowszą książkę Koniec świata wartości – tom rozmów z Krystianem Lupą, wybitnym reżyserem teatralnym, scenografem, dramaturgiem. Krytykowi towarzyszyć będzie ceniona aktorka Katarzyna Gniewkowska, jedna z bohaterek książki Aktorki Odkrycia, gwiazda Teatru Narodowego, która zainauguruje Festiwal, czytając teksty poetyckie Anny Tokarskiej.
Postać i twórczość poetki – patronki Festiwalu w sposób szczególny upamiętniona zostanie premierą filmu dokumentalnego Nieparzysta. Opowieść o Annie Tokarskiej, wg scenariusza Anny i Macieja Klaudelów, a zrealizowanego przez Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT.
Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej. Proza Poetów stwarza Lubuszanom możliwość obcowania z szeroko pojętą kulturą, co w efekcie kształtuje wrażliwego, aktywnego i świadomego odbiorcę wydarzeń kulturalnych.

 

Dorota Kaczmarek