Start Zbliżenia Zielonogórski Slam Poetycki po raz trzeci

Zielonogórski Slam Poetycki po raz trzeci

W czwartek, 25 stycznia 2018 roku w bibliotecznym Klubie Pro Libris im. A.K. Waśkiewicza odbyła się trzecia już edycja Zielonogórskiego Slamu Poetyckiego „Noworoczne Wierszowanie”. Impreza ponownie zgromadziła ponad pół setki publiczności, która przyszła dopingować i oceniać wiersze 16 autorów, którzy stanęli w szranki rywalizacji. A w tym roku pulę nagród stanowiły m.in.: czytnik e-booków, liczne gadżety i książki, szampan, słodycze i tradycyjnie medale i dyplomy. Po rozegraniu pierwszej rundy, w której najwięcej, bo aż 33 głosy oddano na Małgorzatę Gołębiewicz, a 32 na Witolda Stankiewicza, wyłoniono ośmioro ćwierćfinalistów, którzy ponownie rywalizowali w parach. Na tym etapie najwięcej głosów zebrali: Elżbieta Kościucha-Wieczorek – 34, Witold Stankiewicz – 31, Alicja Leśniewska – 28, Małgorzata Gołębiewicz – 27.

Z tej grupy do półfinałów przeszło już tylko czworo wymienionych autorów. Na tym etapie rozgrywki poznaliśmy finalistów – okazało się, że do finału weszli: Witold Stankiewicz i Elżbieta Kościucha-Wieczorek, którzy zebrali odpowiednio 28 i 30 głosów. W rywalizacji o trzecie miejsce trzeba było rozegrać dogrywkę, gdyż w pierwszym podejściu obie panie – Alicja Leśniewska i Małgorzata Gołębiewicz – zgromadziły równą liczbę głosów. W dogrywce triumfowała już zdecydowanie Alicja Leśniewska, wygrywając w stosunku 30:10.
Po małym finale przyszedł czas na wielki. Tu zdecydowaną większością głosującej publiczności wygrała Elżbieta Kościucha-Wieczorek, na której wiersz (nomen omen czytany z telefonu) oddało głos 32 słuchaczy, a na jej konkurenta – Witolda Stankiewicza – 11. Tytuł Mistrza Slamu i główna nagroda powędrowały zatem do Elżbiety Kościuchy-Wieczorek, a tytuły wicemistrzów do Witolda Stankiewicza i Alicji Leśniewskiej, którzy także w poprzednich edycjach Slamu zajmowali miejsca na podium. Medale wręczały Anna Polus i Żanet aCierach – zastępczynie dyrektora zielonogórskiej biblioteki, która wespół z zielonogórskim oddziałem Związku Literatów Polskich przygotowała imprezę.

Robert Rudiak