Start Varia II Festiwal Literacki Proza Poetów w Norwidzie

II Festiwal Literacki Proza Poetów w Norwidzie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze, Dyskusyjne Kluby Książki oraz Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań  Kulturalnych  DEBIUT  zorganizowały w dniach 20-23 listopada br. II Festiwal Literacki Proza Poetów 2012. Patronat honorowy imprezy przyjął Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki, zaś patronat medialny - Radio Zachód, TVP Gorzów Wlkp.
Poniżej prezentujemy program imprezy oraz sylwetki artystów, literatów oraz aktorów, którzy uczestniczyli w Festiwalu.
  alt
Spotkanie z Łukaszem Maciejewskim, krytykiem filmowym Rozmowa o książkach: Aktorki, Wszystko jest lekko dziwne
Prowadzenie: red. Konrad Stanglewicz
20 listopada, godz. 18.00, WiMBP Sala Dębowa

Spotkanie z Alfredem Siateckim, prozaikiem, publicystą 20 listopada, godz. 10.00, Filia nr 4, ul. Podgórna 45
alt
Zielonogórski Salon Poezji. Gospodarz Salonu Andrzej Buck Bóg pisze prosto na liniach krzywych…
Spektakl słowa na podstawie tekstów K. Wojtyły, Z. Herberta, C. Norwida, J. Wittlina, J. Twardowskiego, R. Brandstaettera w wykonaniu Wiesława Komasy, aktora, reżysera 21 listopada, godz. 18.00, WiMBP Sala Dębowa
alt
Spotkanie z Barbarą Konarską, poetką, red. naczelną kwartalnika „Inspiracje”oraz wernisaż wystawy fotograficznej.
Prowadzenie: Ewa Kwaśniewicz
21 listopada, godz. 17.00, Filia nr 1, ul. Ptasia 32
altalt
Spotkanie z Zofią Kucówną oraz promocja książki  Szara godzina
Prowadzenie: red. Elżbieta Wozowczyk-Leszko
22 listopada, godz. 18.00, WiMBP Sala Dębowa.Spotkanie z Krzysztofem Koziołkiem, prozaikiem, dziennikarzem
22 listopada, godz. 17.00, mediateka Szklana Pułapka

alt                                      alt
Towarzysze czas wstawać! – piosenki Aleksandra Galicza, Jurija Wizborowa, Włodzimierza Wysockiego w wykonaniu
Lecha Dyblika, aktora 23 listopada, godz. 17.00, WiMBP Sala Dębowa.

Spotkanie z członkami hip-hopowej grupy Pokahontaz
23 listopada, godz. 17.00, mediateka Szklana Pułapka, Zielonogórska Palmiarnia


Promocja Lubuskiego Pisma Literacko-Kulturalnego „Pro Libris” nr 3/40/2012
23 listopada, godz. 18.00, Klub Pro Libris
Łukasz Maciejewski – absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krytyk filmowy, autor szkiców krytycko-literackich, esejów, reportaży i felietonów. W jego twórczości ważne miejsce zajmują wywiady z ludźmi kultury. Ma na koncie setki artykułów opublikowanych m.in. w „Filmie”, „Tygodniku Powszechnym, „Teatrze”, „Notatniku teatralnym”, „Krakowie”, „Kwartalniku Filmowym”, „Dekadzie kulturalnej”, „Dzienniku”, „Machinie”, a także na portalu „Film-web”. Od 1999 roku w Mościckim Centrum Kultury (aktualnie Centrum Sztuki Mościce) prowadzi kino Millennium. Ponadto jest autorem cyklu pod hasłem Goście Łukasza Maciejewskiego. Jest ekspertem telewizji HBO Europe oraz komisji stałej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W telewizji był pierwszym gospodarzem dnia filmowego w TVP Kultura. Prowadził  krakowski  magazyn  filmowy  Projektor w TVP3 oraz cotygodniowy magazyn Bilet do kina w kanale nFilm HD. Aktualnie współpracuje z TVP Kultura, Ale Kino i TVP Polonia.

 Spektakl słowa Bóg pisze prosto na liniach krzy­wych… w wykonaniu wybitnego aktora, reżysera Wiesława Komasy.

Była to kolejna odsłona Zielonogórskiego Salonu Poezji w ramach II Festiwalu Literackiego Proza Poetów. Gospodarz Salonu Andrzej Buck. Spektakl skoncentrowany był wokół utworów wybitnych polskich poetów i myślicieli, takich jak: K. Wojtyła, Z. Herbert, C. Norwid czy J. Twardowski. Tematycznym spoiwem łączącym wszystkie prezentowane przez artystę utwory był człowiek i jego relacja z otaczającym go światem – będącym od zawsze fascynującym  i  zarazem  niepokojącym  fenomenem. Spektakl ten to próba przekazania i wyrażenia ogólnego ludzkiego doświadczenia Tajemnicy - objawiającej się pod postacią Boga i nierozerwalnie związanego z Nim bytu - człowieka. Poprzez poetyckie niezwykle sugestywne wizje wielkich twórców aktor starał się odnaleźć uniwersalny mianownik ludzkiej duszy. Niezwykła siła wybitnego aktorstwa skupiona w osobie Wiesława Komasy, uznanego za mistrza kunsztu aktorskiego, rozświetla na „moment” wnętrze człowieka - zagubionego w otchłaniach własnego jestestwa i wciąż próbującego odczytać znaki  Boskie  umieszczone  na  krzywych  liniach oddanego mu w zastaw życia.

Biblioteka Norwida gościła  22 listopada w ramach II Festiwalu Literackiego Proza Poetów jedną z najwybitniejszych polskich aktorek Zofię
Kucównę
.
Spotkanie prowadziła redaktor Elżbieta Wozowczyk-Leszko.

Zofia Kucówna ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Zadebiutowała w 1955 roku w krakowskim Teatrze Młodego Widza. Występowała na deskach teatrów: im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Ateneum, Powszechnego i Narodowego w Warszawie. Od 1986 r. związana z warszawskim Teatrem Współczesnym. Zagrała kilkadziesiąt ról w Teatrze Telewizji, z którym rozpoczęła współpracę w 1959 roku. Ma na swoim koncie wiele ról filmowych. Jest autorką czterech książek: Zatrzymać czas, Zdarzenia potoczne, Zapach szminki oraz Szara godzina. Tę ostatnią, której premiera miała miejsce w maju br., będzie promowała w Zielonej Górze.

Kryminalna zbrodnia w kuchni, czyli przepis na kryminał nieco mocny, mocno krwisty, a zarazem topograficzny.” Mediateka Szklana Pułapka zaprosiła na spotkanie z lubuskim prozaikiem i dziennikarzem Krzysztofem Koziołkiem. Spotkanie, dotyczące mkryminału  polskiego i  skandynawskiego, odbyło się w ramach II Festiwalu Literackiego Proza Poetów 22 listopada, o godzinie 17.00. Krzysztof Koziołek w 2007 r. zadebiutował powieścią sensacyjną „Droga bez powrotu”, w 2009 r. wydał kryminał skandynawski „Święta tajemnica” (nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego), w 2010 r. ukazała się powieść sensacyjno-przygodowa „Miecz zdrady”. Za tę ostatnią autor został zgłoszony do Paszportu Polityki 2010 i nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. W 2011 roku Krzysztof Koziołek otrzymał Lubuską Nagrodę Literacką dla najbardziej obiecującego lubuskiego pisarza. W tym samym roku ukazały się kolejne książki: thriller „Premier musi zginąć” oraz „Trzy dni Sokoła”.
 
Spotkanie autorskie z Alfredem Siateckim w Filii nr 4 – na temat dziejów naszego regionu, czyli opowiadania z cyklu „klucze do bramy” oraz o ostatnio wydanej książce zatytułowanej „Szajbus”. Uczestnikami spotkania ze znanym dziennikarzem, autorem powieści, opowiadań, słuchowisk i biobibliografii pisarzy lubuskich byli licealiści z LO nr V w Zielonej Górze.
Towarzysze czas wstawać! – koncert Lecha Dyblika
Biblioteka  Norwida  gościła  23  listopada  br. o godz. 17.00 w Sali Dębowej Lecha Dyblika na koncercie ballad Aleksandra Galicza, Jurija Wizborowa, Włodzimierza Wysockiego w wykonaniu Lecha Dyblika, aktora

Lech Dyblik urodził się 30 sierpnia 1956 roku w Złocieńcu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie na wydziale aktorskim. Ukończył ją w 1981 roku, a dyplom uzyskał dwa lata później. W listopadzie tego samego roku zadebiutował na deskach warszawskiego Teatru Narodowego. Występował tam do 1987 roku. Na wielkim ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1982 roku w filmie fabularnym „Noc poślubna w biały dzień” w reżyserii Jerzego Gruzy. Sympatię widzów zyskał m.in. dzięki wyrazistym kreacjom głównie drugoplanowym w takich filmach jak: „Kroll”, „Ogniem i mieczem”, „Człowiek wózków”, „Wtorek”, „Zemsta” i „Wesele”, czy też w serialach „Wiedźmin” , „Boża podszewka” i „Sukces”. Jego drugą pasją jest śpiewanie i granie na gitarze. W 2010 roku wydał płytę pt. „Bandycka dusza”.

Barbara Konarska na II Festiwalu Literackim (Halina Maszner)
21 listopada br. Filia nr 1 WiMBP przy ul. Ptasiej gościła Barbarę Konarską, poetkę, redaktor naczelną kwartalnika „Inspiracje”, pasjonatkę fotografii. B. Konarska spotkała się z przybyłymi gośćmi w podwójnej roli, jako autorka zdjęć prezentowanych w holu biblioteki, w tzw. Galerii na Ptasiej (wystawa „Malowanka jesienna”) oraz jako poetka. Podczas rozmowy z prowadzącą Ewą Kwaśniewicz pani Barbara ujawniła także inne pasje, w których się realizuje: muzyka, górskie wędrowanie, turystyka. Warto dodać, że bohaterka wieczoru, mimo wycofania się z pracy zawodowej, jest wciąż aktywna - od 2004 roku prowadzi grupę literacką „Oksymoron”, jest także członkinią klubu fotograficznego FOTOOKO. Ma w swym dorobku trzy tomiki poetyckie (Ocalo­ne ćmy czyli moje wędrowanie, Malowanka jesien­na, Osty w fioletach).
 
Promocja 40 numeru kwartalnika „Pro Libris”
Równolegle z koncertem Lecha Dyblika trwało spotkanie promocyjne 40 numeru pisma „Pro Libris”, poświęcone w dużej mierze postaci niedawno zmarłego (11 lipca 2012 r.) Andrzeja K. Waśkiewicza. Była okazja by powspominać nieodżałowanego poetę, krytyka literackiego, autora ponad 30 książek, zbiorów wierszy, prac krytycznych, bibliograficznych i publicystycznych. Człowieka, który wszędzie był wielki i ceniony, zawsze zafrapowany literaturą, będącą sensem Jego życia. Jako redakcja mieliśmy zaszczyt i wielką przyjemność z Nim współpracować, podobnie jak niektórzy przybyli na spotkanie goście, miłośnicy literatury i autorzy. Ten wieczór wspomnień był tym bardziej klimatyczny, gdyż  A.K.Waśkiewicz  sprzyjał idei ukazywania się w Zielonej Górze  pisma o  charakterze literacko-kulturalnym  i współdziałał  z „Pro Libris” nieomal od początków funkcjonowania pisma.
Dorota Kaczmarek