Jest już najnowszy numer "Pro Libris"!

Luty tradycyjnie przynosi rozstrzygnięcie ważnych przedsięwzięć literacko-kulturalnych organizowanych przez Bibliotekę Norwida w Zielonej Górze. W ostatni czwartek miesiąca – 22 lutego br. – poznamy laureatów dorocznych konkursów: Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, Lubuskiego Wawrzynu Naukowego oraz Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego. W przedostatnim numerze zamieściliśmy obszerny materiał autorstwa Mirosławy Szott i Roberta Rudiaka, w którym została szczegółowo przedstawiona historia tego najbardziej prestiżowego w województwie wydarzenia w świecie kultury i nauki. Recenzje bądź omówienia kilku książek pretendujących do Lubuskich Wawrzynów 2017 pomieszczone zostały w numerze, który trzymają Państwo w rękach. To niejedyne atrakcje, z którymi pragniemy Państwa zapoznać. Zachęcamy także doprzeczytania fragmentu nowej powieści Mirosława Kuleby, znakomitego prozaika, regionalisty i ampelografa (notabene dwukrotnego laureata LWL), jak i kolejnego tekstu Zofii Mąkosy (tegorocznej pretendentki do LWL), soczystych opowiadań Adama B. Wierzbickiego, Zapisków do zimy Czesława Sobkowiaka (trzykrotnego laureata LWL). Akcentując tegoroczne Wawrzynowe święto, publikujemy teksty autorstwa sekretarzy poszczególnych kategorii charakteryzujące tegoroczne zgłoszenia do nagród.

Namawiamy do prześledzenia rozmowy z red. Anną Sobecką, tekstu Janusza Łastowieckiego, który przypomina sylwetkę zmarłego w ubiegłym roku poety Zygmunta Kowalczuka, a także artykułu Mirosławy Szott pt. Andrzejki i wilkanowski Ogród sztuk. Polecamy poezję Władysława Klępki, Karola Graczyk, Adama B. Wierzbickiego, Haliny Jerulank, Jerzego Szewczyka oraz laureatów 3. Zielonogórskiego Slamu Poetyckiego. Na szczególną uwagę zasługuje również szkic Barbary Curzytek, która przybliża pojęcie języka palenquero oraz ślady dziedzictwa afrykańskiego w Kolumbii.
W numerze prezentujemy kilka tekstów poświęconych baśni i baśniowości. Publikujemy drugą część opracowania dotyczącego baśni lubuskiej Roberta Rudiaka oraz artykuły Joanny Wawryk i studentów UZ, którzy zajęli się rozmaitymi odsłonami baśniowości we współczesnych tekstach kultury.
Pragniemy także zwrócić uwagę na szatę graficzną najnowszego numeru, wykorzystującą prace plastyczne znakomitego grafika Franciszka Bunscha, który również w lutym br. będzie gościł z wernisażem w Bibliotece Norwida.
Pro Libris od lat stara się wspierać twórczość młodych autorów, m.in. poprzez Konkurs „Debiut Poetycki Pro Libris”. Niestety, z uwagi na małe zainteresowanie i niewystarczający poziom nadesłanych zestawów wierszy, w tym roku nie udało się wyłonić laureata piątej edycji. Skłania to do przemyślenia formuły Konkursu. Niezmiennie zależy nam na pozyskiwaniu i promowaniu twórczości debiutantów i młodych autorów, dlatego namawiamy do nadsyłania swoich prac. Być może warto rozważyć utworzenie w „Pro Libris” nowej rubryki zatytułowanej TWÓRCZOŚĆ MŁODYCH. Przedstawiamy Państwu ten projekt, licząc na reakcję środowiska literackiego i rozpowszechnienie tej informacji wśród młodych autorów.

Redakcja "Pro Libris"