Po raz trzeci w Kargowej…

Program tegorocznej edycji festiwalu upoważnia mnie do stwierdzenia, że sensacja znów zagościła w Kargowej. W dniach od 5 do 8 czerwca w rodzinnej miejscowości Macieja Kozłowskiego po raz trzeci odbył się Kozzi Gangsta Festival. Tegoroczne wydarzenie odbywało się w dwóch odrębnych cyklach. Pierwszy było świętem filmu, drugie wiązało się ze sceną i teatrem. Oba połączyła polsko-niemiecka współpraca w ramach Euroregionu Sprewa – Nysa – Bóbr.

Organizatorem festiwalu było już trzeci raz Lubuskie Stowarzyszenie Działań Kulturalnych DEBIUT i Gmina Kargowa z jej gospodarzem Burmistrzem Sebastianem Ciemnoczołowskim.

Programowo festiwal nawiązuje zawsze do gatunków filmowych charakterystycznych dla nieodżałowanego aktora, ale nie są mu również obce autorskie poszukiwania i własne, wysublimowane spojrzenie na sztukę, także w przestrzeni aktorów drugiego planu. Gatunkowym nurtem festiwalu jest film akcji (gangsterski, sensacyjny, kryminalny), ale i film i teatr prowincji oraz kino pogranicza ze szczególnym naciskiem na kino niemieckie.

Podobnie jak w latach ubiegłych do Kargowej zjechali wybitni aktorzy oraz twórcy filmowi i teatralni. Gośćmi festiwalu byli m.in.: Artur Żmijewski (gość specjalny) oraz Elizabeth Duda, Katarzyna Herman, Redbad Klijnstra, Wiesław Komasa, Jan Nowicki, Sandra Staniszewska, Zbigniew Waleryś. Z recitalami wystąpili: Lech Dyblik, Andrzej Grabowski, Bartek Porczyk, Justyna Szafran.

W programie festiwalu znalazły się projekcje, spotkania z twórcami, koncerty i warsztaty. Na zaproszenie organizatorów swoje spektakle teatralne przedstawili: warszawski Teatr Praga, legnicki Teatr Modrzejewskiej, gorzowski Teatr Osterwy, a także Piccolo i Staatstheater Cottbus (Niemcy) oraz wrocławski Teatr Mały ze Stanisławem Melskim i Wsiewołodem Czubenko z Wołogdy (Rosja).

 Dyrektor artystyczny i koordynator projektu festiwalu Andrzej Buck współpracuje z konsultantem merytorycznym, czyli uznanym w kraju i za granicą krytykiem filmowym i teatralnym Łukaszem Maciejewskim. Sprawy organizacyjne tegorocznej edycji spoczywały w rękach Anny Polus.

Od trzech lat partnerską imprezą KGF jest FilmFestival Cottbus z dyrektorem menadżerem Andreasem Steinem i dyrektorem programowym Berndem Buderem. Warto zauważyć, że w tym roku zwrócono szczególną uwagę na niemiecką część festiwalowego programu. Oprócz kilku najnowszych filmów zaprezentowano takich twórców jak chociażby autorów filmu Holger, Hanna und der ganze kranke Rest Matthiasa Heine'a i Marii Bock.

            W 2014 roku – podobnie jak podczas dwu poprzednich edycji – odbyły się konkursy dla profesjonalistów. Nagrodę i statuetkę Kargowskiego Lwa otrzymał reżyser najlepszego polskiego fabularnego filmu akcji 2013/2014. Jury wybrało także aktora filmowego drugiego planu. Głos również zabrało młodzieżowe jury. Ponadto przyznana została Nagroda Marszałka Województwa Lubuskiego.

            Budując kształt przestrzenny festiwalu, organizatorzy położyli  szczególny nacisk na dobór miejsc prezentacji filmowych, teatralnych, muzycznych oraz spotkań i warsztatów. I tak zdarzenia te odbywały się w niekonwencjonalnych lokalizacjach: Ekran przy Ratuszu – Kino Vabank,
Gminne Centrum Kultury – Kino Ojciec Chrzestny, Mediateka Światowid – Kino Sherlock Holmes, Przystanek Teatralny – Stacja Agatha Christie (Nieczynny Dworzec PKP), Ratusz – Kino Gangsterzy i Filantropi, Restauracja Maraton – Klub Festiwalowy Déjà Vu.

O różnorodności filmowych propozycji wynikających z osobowości filmowej i teatralnej Macieja Kozłowskiego stanowią zawsze cykle festiwalowe. Tegoroczne propozycje przedstawiały się następująco: „Czytelnia dramatu.pl”, „Dla koneserów”, „Gimnazjalisto zajrzyj do kina”, „Kino niemieckie”, „Laureaci Kargowskich Lwów prezentują”, Pokolenie Facebooka „Zalajkuj kino!”, „Prowincja lubi sensacje”, „Uliczna zadyma”, „Z gangsterem nie dyskutuj! Oglądaj!”.

W Kargowej goszczą corocznie nie tylko gwiazdy, spektakle i seanse filmowe. Tu rozmawia się o kinie podczas spotkań w Café Film i Café Teatr w cyklach zatytułowanych: „Gangsterskie rozmowy na szczycie” i „Detektywistyczne rozmowy na szczycie”. Artystycznie uzdolnioną młodzieżą podczas warsztatów teatralnych zajeli się znakomici artyści: Wiesław Komasa, Jörg Menke-Peitzmeyer, Ronne Noack, Bartek Porczyk.

O młodym kinie corocznie dyskutują m.in. młodzi reżyserzy i krytycy filmowi, jak Anna Kazejak i Łukasz Maciejewski.

Takie znakomitości, jak Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny, wykładowca PWSTiF w Łodzi, Janusz Życzkowski – dziennikarz Radia Zachód, szef Biura Prasowego Festiwalu, Andrzej Nowak – aktor, Wanda Rudkowska – animator kultury, poprowadziły spotkania filmowe i teatralne.

Odbyły się także spotkania z partnerami Festiwalu: Teatrem Piccolo z Cottbus (dyrektor Reinhard Drogla) i Staatstheater z Cottbus (dyrektor Martin Schüller).

Pojawił się także nowatorski motyw: warsztaty kulinarno-artystyczne dla dzieci w Café Teatr. … się działo!

Na koniec jeszcze informacje, które po festiwalu na swojej stronie internetowej zamieścił Cottbus FilmFestival

Mały acz subtelny festiwal w Kargowej: 3,6-tysięcznym miasteczku na Ziemi Lubuskiej, miejscu urodzenia zmarłego aktora i patrona nazwy Kozzi Gangsta – Macieja Kozłowskiego,vv odbywa się w tym roku po raz trzeci. Pokazuje krajowe i międzynarodowe filmy i spektakle w gatunku kryminalnym i thrillerów. Na początku marca 2014 pomiędzy Festiwalem Filmu i Teatru Kozzi Gangsta oraz FilmFestival Cottbus zostało zawarte porozumienie o współpracy. W Kargowej goszczą również dwaj twórcy filmowi z Cottbus (reżyser, operator + montażysta) – Matthias Heine i Clemens Schiesko, prezentujący swój film Holger, Hanna und der ganze kranke Rest. Do obejrzenia w Kargowej są również dwa filmy z ubiegłorocznego programu FFC: Papusza i Biegnij, chłopcze, biegnij, reprezentowany przez aktorkę Elisabeth Duda, która w 2013 była członkiem międzynarodowego jury w Cottbus.

W niedzielę rozdano nagrody na Festiwalu Kozzi Gangsta w Kargowej, z którym dopiero co – wiosną 2014r FilmFestival Cottbus podpisał umowę o współpracy. Dwie z trzech nagród otrzymały filmy z ubiegłorocznego programu Cottbuser Festival. Nagrody przyznawano co prawda już w poprzednich edycjach Filmowo-Teatralnego Festiwalu Kozzi Gangsta Festival, jednak nowością są statuetki związane z tą nagrodą “Kargowskie Lwy”. I od razu dwie z tych statuetek powędrowały do filmów z ubiegłorocznego programu FilmFestival Cottbus. Jako najlepszy film festiwalu jury uznało film fabularny PAPUSZA, Polska 2013) – startujący w programie 23. FilmFestival’u Cottbus i będącego filmową prezentacją FFC w tegorocznym programie partnerskiego festiwalu “Kozzi Gangsta” w Kargowej, małym miasteczku w pobliżu Zielonej Góry. Jako najlepsza aktorka (drugoplanowa) “Kargowskim Lwem“ została uhonorowana aktorka Elisabeth Duda za rolę w filmie BIEGNIJ CHŁOPCZE BIEGNIJ/ LAUF JUNGE LAUF (Niemcy, Francja 2013). Ten dramat wojenny o żydowskim chłopcu w listopadzie 2013 świętował światową premierę jako film otwierający FilmFestival Cottbus. Polsko-francuska aktorka Elisabeth Duda była członkiem 5 osobowego ubiegłorocznego jury festiwalowego 23 edycji FFC. Cottbuski Festiwal był w Kargowej reprezentowany także w osobach jego dyrektora programowego Bernda Budera, jak również Pełnomocnika Miasta Cottbus ds. Kontaktów Międzynarodowych, Eberharda Nahly.

Festiwal zakończyła się festiwalowa gala, podczas której wręczono Kargowskie Lwy.

Wyróżnienia jury przyznało w trzech kategoriach. „Papusza” w reżyserii Joanny Kos Krauze i Krzysztofa Krauze otrzymała laur dla najlepszego filmu.

Za najlepszą kreację drugoplanową nagrodzono Elisabeth Dudę za rolę w filmie „Biegnij chłopcze, biegnij”.

Nagrodę marszałek województwa lubuskiego za całokształt twórczości odebrał Artur Żmijewski.

Andrzej Grzegorczyk