Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe (Opinie laureatów Wielkich Ukłonów Jurorów Festiwalu)

Po festiwalu...

Zawsze takie festiwale – kina autorskiego będą dla mnie najważniejsze, bo taki film ja uprawiałem całe życie, w takich filmach grałem, takiego filmu nauczył mnie mój wielki mistrz i przyjaciel Krzysztof Kieślowski. To jest dla mnie wieki komplement, że uznano, że ja sycę i upajam duszę ludzką (aktor odebrał nagrodę Wielki Ukłon – za wszystko piękne, czym sycić i poić mogła się dusza widza). Najpiękniejszą chwilą mojego życia co wieczór w teatrze, czy czasem po premierze filmowej jest to jak się kłaniam i dziękuję ludziom za odbiór. To jest najszczęśliwsza chwila mojego dnia – jak dziękuję ludziom, za to, że mnie przyjęli. Są takie spotkania, kiedy chcesz się ludziom zwierzyć, a nie tylko opowiadać o swojej profesji, przygodach, o tym co zrobiłeś. Ale na takich spotkaniach musi się wytworzyć atmosfera obopólna, a tutaj, na Quest Europe, ja czułem, że ta publiczność mnie lubi, a jak Cię ktoś lubi, to wtedy się otwierasz, wtedy chcesz coś powiedzieć więcej, chcesz się pokazać bardziej od strony ludzkiej. Niezwykła atmosfera tego miejsca i tych ludzi, których tu spotkałem – to było coś naprawdę bardzo niezwykłego! Dziękuję.
Jerzy Stuhr

Festiwal Quest Europe to piękne i ważne wydarzenie, a organizatorzy to wrażliwi, inteligentni, przedsiębiorczy i znający się na rzeczy ludzie, których zaangażowanie i bardzo ciężka praca czyni Miasto Zielona Góra ważnym dla polskiej kultury.Miałem tu przyjemność obejrzenia wielu wartościowych filmów i dyskusji o nich. Na Festiwalu miała miejsce premierowa w Polsce projekcja mojego dokumentu „Ukraina - narodziny Narodu”. Z wielkim zadowoleniem przyjąłem fakt, że tak wielu mieszkańców Zielonej Góry, Gorzowa i innych miast województwa, a także przedstawicieli mniejszości ukraińskiej i gości zaproszonych przez organizatorów, zechciało wziąć udział w pokazie i czynnie uczestniczyło w późniejszej dyskusji. Wszystko było pięknie i nieszablonowo przygotowane, bardzo przemyślane pod względem merytorycznym i artystycznym. Z wielką przyjemnością objąłem festiwal honorowym patronatem i z wielką przyjemnością przyjąłem ponownie zaproszenie na festiwal.
Jerzy Hoffman

Quest Europe to inicjatywa, która umieszcza Zieloną Górę na mapie najważniejszych miejsc rozmowy o polskim, europejskim i światowym kinie. Impreza świetnie zorganizowana, wspaniale promująca miasto, w którym zakochałem się od pierwszych chwil pobytu. Nagroda, którą dostałem to dla mnie zaszczyt, dla mnie jest moim Oskarem. Spotkałem tu wspaniałych ludzi, którzy potrafią stworzyć niezwykłą atmosferę! Ludzie, z którymi od razu się zaprzyjaźniłem! To nie jest codzienne. Pobyt na Quest Europe pozostawił we mnie wiele wzruszeń i pięknych wspomnień. Z przyjemnością przyjadę tu jeszcze raz.
Krzysztof Globisz

Quest Europe to najciekawszy i zorganizowany w najbardziej oryginalny sposób festiwal filmowy, w jakim miałam okazję uczestniczyć. Poziom festiwalu jest niewątpliwie zasługą Pani dyrektor Marzeny Więcek, która zapewnia interesujące filmy tak odbiegające od komercyjnej miernoty i świetną organizację festiwalu. Ta wspaniała impreza wzbudza zainteresowanie w warszawskich kręgach kultury i sztuki przydając temu pięknemu miejscu jakim jest lubuskie prestiżu i czyni rzesze młodych ludzi miłośnikami ambitnego kina. Zielona Góra, która zawsze hołubiła ambitne inicjatywy kulturalne zasługuje na takie święto kina, które liczy się zarówno w Polsce jak i w Europie. Od kilku lat jestem całym sercem z tą imprezą i jak tylko mogę staram się ją wspierać!
Marzena Trybała

Filmowy festiwal Quest Europe, którego byłem dwukrotnym gościem to jedna z bardziej przeze mnie zapamiętanych imprez filmowych, w jakich uczestniczyłem w swoim zawodowym życiu. Z perspektywy czasu wspominam festiwal jako wspaniałą inicjatywę organizowaną z wielkim sercem, profesjonalizmem i wysoką kulturą. Wiedziałem już wcześniej, że Zielona Góra ma niezwykle inteligentną, chłonną i kochaną publiczność. Było mi bardzo, bardzo miło, że tak wielu ludzi przyszło i chciało dyskutować, stawiało pytania. Po takich spotkaniach człowiek nabiera wiary, że to co robi jest komuś potrzebne, ma sens i że ma sens kulturalna, dobra rozrywka. Spotkanie z widzami festiwalu było jednym z tych, które chce się zawsze pamiętać i do których chce się wracać. Nie było to banalne, sztampowe, jakie nierzadko mi się zdarzały… było magiczne, a organizatorzy zadbali o wszystko, bezwzględnie wszystko – od najdrobniejszego szczegółu organizacyjnego po nietuzinkowe i niebanalne, sensowne i wspaniałe atrakcje artystyczne. Co jak nie tak ważne kulturalne wydarzenia promują miasta w kraju i na świecie?
Sylwester Chęciński

To dla mnie ogromny honor to wyróżnienie, jestem bardzo wdzięczna za zaproszenie i szczęśliwa, że mogłam tu być. Gratuluję festiwalu, jest imponujący i fantastyczny! Było wspaniale – atmosfera, to wszystko, co działo się na spotkaniu – to było takie fantastyczne! Z wielką przyjemnością przyjęłam ponowne zaproszenie na tę imprezę w roku 2012.
Katarzyna Figura
 
To wspaniały festiwal! Nigdzie nie byłem tak wspaniale ugoszczony jak w Zielonej Górze! Bardzo dziękuję za zaproszenie i nagrodę! Będę reklamować Quest Europe i pomagać ściągać tu fajnych artystów! Wspaniały, kontaktowy, kameralny festiwal, miejsce prawdziwej rozmowy o sztuce. Z pewnością jeden z najciekawszych festiwali, na jakich byłem.
Zbigniew Zamachowski

Jestem pełna podziwu dla wyobraźni, tego wielkiego rozmachu i odwagi w kreowaniu tych pięknych festiwalowych dni. To wspaniałe wydarzenie, jestem wzruszona i ogromnie wdzięczna za zaproszenie! Wiem, jak trudno zorganizować tak duże przedsięwzięcie i jak wiele uporu, determinacji, serca, wielkiej pasji i ciężkiej pracy kosztowało organizatorów budowanie marki tego festiwalu. Impreza jest profesjonalnie przygotowywaną, wspaniałą wizytówką miasta, tworząca jego kulturalną tożsamość. Jestem głęboko przekonana, że festiwal robi dużo dobra, nie tylko dla sztuki, ale również dla mieszkańców miasta, Poznałam organizatorów - są to wspaniali, wrażliwi i zdeterminowani ludzie, którzy walczą o coś naprawdę istotnego. Pobyt na Quest Europe dostarczył mi wiele wzruszeń, nie tylko filmowych. Jestem ogromnie wdzięczna za zaproszenie i udzielam mojego duchowego wsparcia temu wspaniałemu projektowi.
Maja Komorowska

Pobyt na Festiwalu w Zielonej Górze przypomniał mi jaka jest siła entuzjazmu i jak bardzo brakuje go nie tylko w dzisiejszym świecie, ale także we współczesnym filmie. Kino widziane z perspektywy zielonogórskich UKŁONÓW wydaje się lepsze niż w rzeczywistości. Dlatego warto tu być i cieszyć się tym świętem!
Tomasz Raczek

Ten festiwal to bez dwóch zdań ważne i piękne wydarzenie! Jestem naprawdę wzruszona Wielkim Ukłonem, którym postanowili obdarować mnie organizatorzy. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać. Serdecznie dziękuję.
Kinga Preis

Quest Europe to świetna impreza! Z ogromną przyjemnością uczestniczyłem w jury tego festiwalu. Poziom filmów konkursowych niezwykle mnie zaskoczył, wiele obrazów nie dało mi zasnąć po obejrzeniu! To wspaniałe, że dobre, mądre artystyczne kino ma swoje miejsce i swoją publiczność w tym jakże urokliwym zakątku Polski, jakim jest lubuskie. Przeżyłem tu fantastyczne chwile, które zawsze będę pamiętał! Nie mogę się doczekać kolejnej edycji, kolejnych filmowych historii i niepowtarzalnych spotkań w gronie zielonogórskich przyjaciół! Do zobaczenia!
Piotr Machalica

Serdecznie dziękuję za zaproszenie i nagrodę. Wspaniała impreza, naprawdę świetne filmy i niepowtarzalna atmosfera! Świetnie się u Was czułam!
Joanna Szczepkowska