Lubuskie Lato Filmowe LLF (Spotkanie na srebrnym ekranie)

Poniżej publikujemy tekst Elżbiety Polak, marszałka Województwa Lubuskiego, która z pozycji piastowanego urzędu daje błogosławieństwo obu imprezom filmowym rozsławiającym nasz region.

Festiwale filmowe już na stałe wpisały się kul- turalny krajobraz naszego regionu, stając się kulturalną wizytówką Lubuskiego. Wysoka wartość artystyczna prezentowanych obrazów, znakomici goście i autorytety filmowe, uznanie środowiska twórczego i niegasnąca sympatia publiczności sprawiają, że każdego lata Lubuskie staje się mekką kinomanów. Z całej Polski przyjeżdżają do nas pasjonaci kina, którzy w ten sposób mogą też poznać smak tradycji, bogate zaplecze kulturalne i atrakcje turystyczne naszego województwa i... stracić serce oraz głowę dla pięknej Ziemi Lubuskiej.

Zarówno Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe, jak i Lubuskie Lato Filmowe, to coś znacznie więcej, niż tylko przeglądfilmów. To wystawy fotograficzne i warsztaty, wywiady, konkursy, koncerty, występy artystyczne – wszystko, co prowadzi do spotkania różnych ludzi, których połączyła miłość do X muzy. Film staje się pretekstem do podjęcia nowego dialogu, wymiany spostrzeżeń i poglądów. Oglądając autorską wizję reżysera, stajemy się bogatsi o jego marzenia – pragniemy poznać wnętrze i świat drugiego człowieka, wyjść naprzeciw jego wrażliwości. I właśnie to Spotkanie – zarówno ze sztuką na srebrnym ekranie, jak i w życiu z inną osobą – jest najcenniejsze. Za to – Wielkie Ukłony!
Elżbieta Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
 

Warto pamiętać, że sławiące Łagów Lubuskie Lato Filmowe znalazło się niedawno w pierwszej dziesiątce, obok m.in. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego i Plus Camerimage w Bydgoszczy, wśród najlepszych imprez filmowych w Polsce. Wynika to z listy dotacji przyznawanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na organizację wydarzeń poświęconych X muzie. Lubuskie Lato Filmowe otrzymało 78 punktów na 100 możliwych, zajmując zaszczytne 6. miejsce. Eksperci z ministerstwa oceniali aż 91 wniosków, więc można śmiało stwierdzić, że Lubuskie Lato Filmowe jest jedną z najbardziej rozpoznawanych kulturalnych wizytówek regionu. Podczas otwarcia imprezy ma zostać zaprezentowany nowy film fabularny o województwie lubuskim.