Start Recenzje i omówienia Czy koniec literatury jest bliski? Od pióra do sieci z nadzieją dla bibliofilów

Czy koniec literatury jest bliski? Od pióra do sieci z nadzieją dla bibliofilów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Od pióra do sieci. Zmienne media literatury, red. P. Michałowski, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2016, 297 s.

Co stanie się z literaturą? Czy mimo pojawiających się nowych mediów słowo pisane przetrwa? Czy koniec krytyki literackiej jest bliski? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań możemy znaleźć w książce napisanej pod okiem Piotra Michałowskiego, który wraz z badaczami z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego podjął temat wpływu mediów na literaturę.

Autorzy za podstawowy cel stawiają sobie pytanie o to, w jaki sposób współczesne mass media ingerują w pisarstwo. Próbują dociec, czy Internet sprawił, że aktualnie tekst drukowany traktujemy w sposób negatywny bądź pozytywny. Już na początku rozprawy zostaje obalona teoria, iż za sprawą szybkiego rozwoju mediów literatura staje się gatunkiem zagrożonym, który w najbliższych latach może otrzymać miano Świętego Graala. Dwunastu badaczy w swoich artykułach nie analizuje dużych obszarów powiązanych z omawianym zagadnieniem, ale szczegółowo skupia się na wybranej problematyce. Nie ma miejsca na dygresje, które mogłyby wprowadzić chaos w poszczególnych tekstach. Dochodzą oni do wielu ciekawych refleksji, które mają swoje poparcie w konkretnych przykładach. Z ich badań można wywnioskować, że Internet jest ambiwalentnym medium, gdyż z jednej strony ma wpływ na rozwój oraz promowanie literatury, natomiast gdy spojrzy się na to z innej perspektywy, to sprawia on wrażenie wynalazku, który może zniszczyć słowo pisane. Jedną z głównych konkluzji, która wynika z lektury publikacji, jest teoria mówiąca o tym, że bez literatury środki masowego przekazu mogłyby w ogóle nie powstać. W opinii badaczy ludzie nie są świadomi tego, jak wiele zawdzięczamy dorobkowi literaturoznawstwa. Zdaniem autorów nie należy debatować nad tym, czy Internet stanie się bezkonkurencyjnym zwycięzcą w „walce” o status najważniejszego medium XXI wieku, przez co społeczeństwo zapomni o druku. Zespół autorek i autorów pozostawia bibliofilów w optymistycznej wizji przyszłych lat, które nie zwiastują szybkiego końca literatury w tradycyjnej formie.
Od pióra do sieci przedstawia interesujące postulaty, a także różne spojrzenie na obecny świat mediów i jego symbiozę ze słowem pisanym. Jest to otwarta debata nie tylko dla literaturoznawców, ale dla każdego czytelnika, bowiem książka dostarcza nie tylko wiedzy stricte naukowej, ale zachęca do własnych przemyśleń.

 

 

Dorota Mleczak

Poprawiony (środa, 22 marca 2017 12:42)