Start Recenzje i omówienia Poetka prowadzi wywiady

Poetka prowadzi wywiady

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Beata Patrycja Klary, Rozmowy z piórami, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2012, 172 s.

Na dowód, że jest nie tylko poetką, ale i prozaikiem, Beata Patrycja Klary stworzyła ciekawą książkę pt. Rozmowy z piórami. Publikacja ukazała się w tym roku w Toruniu, nakładem wydawnictwa Adam Marszałek. Fotografie wewnątrz niej są autorstwa poetki.

Ponadstustronicowa publikacja to zbiór wywiadów przeprowadzonych przez autorkę z poetami, których Beata Klary zna osobiście. Dwanaście osób – Karol Samsel, Jerzy Suchanek, Kazimierz Furman, Joanna Mueller, Leszek Żuliński, Bianka Rolando, Joanna Lech, Mirka Szychowiak, Janusz Koniusz, Wojciech Boros, Izabela Fietkiewicz-Paszek i Genowefa Jakubowska-Fijałkowska – zgodziło się na rozmowy o życiu, twórczości czy postrzeganiu świata.

Sama autorka w mini wstępie do książki zaznaczyła, że pomysł jej stworzenia narodził się podczas jednego z jej spotkań autorskich. Jedna z obecnych tam osób zapytała wówczas Beatę Klary, jakie nazwiska poetyckiego świata wypada znać, kogo czyta poetka. Kiedy padło kilka nazwisk, kobieta pomyślała, że skoro ona sama uważa tych ludzi za wartościowych poetów i w dodatku zna ich osobiście, to może przybliżyć ich twórczość szerszemu gronu odbiorców. Ta właśnie myśl była przyczyną do przeprowadzenia cyklu wywiadów, które ostatecznie złożyły się na Rozmowy z piórami.

Beata Klary pytała swoich rozmówców o sens pisania, o ich pierwsze wiersze, o miejsce poezji we współczesnym świecie. Odpowiadali szczerze, bez pozowania i udawania kogoś, kim nie są. Śmiało wyrażali swoje poglądy, niejednokrotnie nie dbając o to, czy spotkają się one z akceptacją, czy nie. Taki tok prowadzenia rozmów sprawił, że poznajemy te osoby nie tylko jako poetów, ale także zwykłych ludzi, takich, których można spotkać na co dzień na ulicy. Mimo, że niektóre ich odpowiedzi były nieco długie, książka nie jest nudna, przeciwnie, czyta się ją z przyjemnością. Autorka poruszała takie kwestie, jak przeszłość, wspomnienia, anegdoty. Dzięki temu przeprowadzone wywiady zyskały lekkość, nie odchodząc od konwencji.

Jak już wspomniałam wcześniej, jednym z rozmówców Beaty Klary był Kazimierz Furman. Wywiad z nim jest o tyle wartościowy, że autorka przeprowadziła go na kilkanaście dni przed śmiercią poety. Być może jest to ostatnia z rozmów, jakie zostały zarejestrowane. Furman był jednak tak wartościową postacią, że należy dziękować autorce Rozmów z piórami, że zdążyła taki wywiad z nim przeprowadzić.

Ta publikacja to kolejny dowód na to, jak duży potencjał literacki posiada Beata Patrycja Klary. Za cokolwiek się nie zabierze, wychodzi jej to znakomicie. I poezja, i proza przez nią uprawiana jest na najwyższym poziomie. Choćby dlatego Rozmowy z piórami warto przeczytać.
Kinga Mazur

Poprawiony (wtorek, 23 kwietnia 2013 08:04)