Start Prezentacje Agata Buchalik-Drzyzga przedstawia... (nr 45)

Agata Buchalik-Drzyzga przedstawia... (nr 45)

Stanisław Kowalski
Muzealnik kochający zabytki w Zielonej Górze. Konserwator strzegący ich przez wiele lat z miną wojownika. Przy tym sam Staszek jest człowiekiem pomagającym w potrzebie, wiecznie uśmiechniętym. Ekslibris wyraża egipskiego Cerbera… Czego strzeże? To taki mały mój dowcip dla Staszka.

alt
Stanisław Dawskialt
Grafiki czy obrazy mają swoją historię. Czas się w nich zatrzymał. Przypominają nam miejsca znajome i te, w których chciałoby się być. Mam dwie grafiki prof. Stanisława Dawskiego. Patrząc na nie, wracam do czasów studenckich, do pracowni grafiki, do rozmów z profesorem. Odcisnął swoją osobowość na moim rozumieniu sztuki. Wspaniały pedagog i człowiek. Przez wiele lat po studiach utrzymywałam kontakt z profesorem. Ekslibris powstał zaraz po ukończeniu uczelni i został przyjęty z… uśmiechem. W rewanżu otrzymałam grafikę Kobieta.Tadeusz Dobosz

Rzeźbiarz… Trudny, mozolny i fizycznie wyczerpujący zawód. Tajemnicą pozostaje zastygły uśmiech w granitowej twarzy. Marmur, piaskowiec czy granit to tylko pozornie martwe kamienie… Rzeźbiarz wie, że jest w nich świat dźwięcznej ciszy, intrygujący świat zagadek, które tajemnicami powinny pozostać (bo filozofom się o nich nie śniło). Na rysunku ekslibrisowym umieściłam muzę, opiekunkę sztuk pięknych. Dla rzeźbiarza natchnienie do ciężkiej, fizycznej pracy.
altalt
Jerzy Fedro
Jaki jest świat? Skomplikowany. Często przypomina grafiki Jerzego. Plątanina linii, chaotyczne nagromadzenie kształtów, zawikłanych konturów, z których na koniec wyłania się czysta forma przedmiotu. Świat w grafikach Jerzego jest piękny i tajemniczy. Lubię jego obrazy graficzne i rysunki. Odnajduję w nich prostotę i spokój tak charakterystyczny dla zaprzyjaźnionego ze mną Jerzego.