Start Prezentacje Władysław Klępka

Władysław Klępka

Urodził się w 1942 roku w wiosce Krężnica Jara, niedaleko Lublina. Jest plastykiem, poetą, tłumaczem. Pierwsze nauki pobierał w Krężnicy Jarej. Naukę kontynuował w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, a następnie na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej. Do Zielonej Góry, z którą związał swoje prywatne i zawodowe życie, przyjechał w 1979 roku. Twórczość poetycką rozpoczął od przekładów wierszy z języka gruzińskiego, które ukazały się w miesięczniku „Poezja” (1985). W kolejnych latach przekładał poetów czeskich. Sam tworzył poezję, która była tłumaczona na język niemiecki, czeski i angielski. Pierwszą książkę poetycką Węzeł serdeczny opublikował w 1996 roku. Za tomik pt. Bordiura z akantem (2000) otrzymał nominację do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. W 2018 roku otrzymał Nagrodę Literacką im. Andrzeja K. Waśkiewicza za książkę poetycką pt. Księżyc Miró. Wydał drukiem piętnaście tomików poetyckich, z czego ostatni nosi tytuł Poruszona cisza.

Władysław Klępka ma za sobą również wiele sukcesów plastycznych, w tym liczne wystawy. Przez ostatnią dekadę tworzy obrazy z czerpanego papieru. Prezentacja jego twórczości w numerze to głównie prace tworzone tą techniką. Przez wszystkie lata aktywności twórczej dzielił się swoją wiedzą plastyczną z innymi twórcami. Szczególnie upodobał sobie sztukę gobeliniarską, przygotowując projekty prac dla członkiń Sekcji Tkactwa Artystycznego „Penelopa” oraz Klubu „Anna”, i to z dobrym skutkiem, bowiem gobeliny tkane w Zielonej Górze zdobywały wielokrotnie nagrody w konkursach ogólnopolskich.
Za dokonania artystyczne otrzymał m.in. Nagrodę Miasta Puławy (1978), Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” (1978), Złoty Krzyż Zasługi (1988), tytuł Lubuski Animator Kultury (2009) oraz tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. Od 2007 roku należy do Związku Literatów Polskich.

 

WYSTAWY PAPIERU RĘCZNIE CZERPANEGO (2008-2018): Iłowa Żagańska, Kożuchów, Krężnica Jara, Krosno Odrzańskie, Łagów Lubuski, Małomice, Puławy, Sulechów, Zielona Góra, Żary.