Start Prezentacje

Prezentacje

Stanisław Ożóg

Urodzony w 1952 r w Nienadówce koło Rzeszowa. W 1972 r ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Jako stypendysta Ministra Kultury i Sztuki studiował w latach 1972-1978 w Hochschule fur Graphik und Buchkunst w Lipsku na Wydziale Grafiki Książki. W latach 1978-1990 pracował jako kierownik artystyczny Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie. Zajmuje się projektowaniem graficznym wydawnictw. Ilustrował bajki dla dzieci, m.in. O krasnoludkach i o sierotce Marysi, poezję Leśmiana, Norwida, Asnyka, Tetmajera, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz poetów współczesnych. Od 1987 r. bierze udział w Międzynarodowych Plenerach Ilustratorów, na których wykonał m.in. ilustracje do Pana Tadeusza A. Mickiewicza, do Biblii oraz twórczości Kochanowskiego, Słowackiego, Sienkiewicza, Fredry, Reymonta, Kraszewskiego, Miłosza. Zajmuje się również rysunkiem satyrycznym (publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Kronice Zamojskiej”). Jego erotyki zdobią ekskluzywne kolekcje porcelany AS Ćmielów oraz są stałym elementem wystroju Muzeum Porcelany jako witraże. Swoje rysunki inspirowane prozą Brunona Schulza wystawiał wielokrotnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu oraz w Lwowskiej Galerii Obrazów, w Truskawcu, jak również w Instytucie Polskim w Sofii i w Budapeszcie. Od lat wystawia swoje prace w ramach festiwalu filmowego w Kazimierzu Dolnym. Jest członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. W latach 1990-2006 był członkiem grupy twórczej „Narol”. Urządził ponad 70 wystaw indywidualnych i pokazywał prace w kilkuset wystawach zbiorowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Więcej…

 

Z teki Agaty Buchalik-Drzyzgi... (nr 58-61)

Małgorzata Maćkowiak
Spoglądam na dwa obrazy Małgosi. Wiszą u mnie od pleneru w Łagowie. Wymieniamy się pracami między sobą, tym samym powiększamy zbiory, z którymi obcujemy na co dzień. Obrazy Małgosi, bez dialogów i rekwizytów, przedstawiają intrygującą i fascynującą podróż w głąb siebie. Tak ja je odbieram, chyba że autorka mówi o czymś innym. Ekslibris powstał spontanicznie (jak wiele innych) przy okazji ciekawej wystawy Małgosi w Poznaniu. Młode pokolenie artystów takich jak Małgorzata Maćkowiak wątpliwości i niepewności przedstawia w formie pytań. Czy zatem jest to świat tajemnic w obrazach?

Więcej…

 

W poszukiwaniu tożsamości

Twórczość Małgorzaty Gołębiewicz można umiejscowić na granicy dwóch rzeczywistości: pierwszej inspirowanej obserwacją świata i ludzi oraz drugiej – duchowej, intuicyjnej opierającej się na odczuciu.

Więcej…

 

Małgorzata Gołębiewicz

Urodziła się w 1972 r. w Żarach. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Żarach. Studiowała w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej (obecnie Instytut Sztuk Wizualnych, Wydział Artystyczny, Uniwersytet Zielonogórski) w Zielonej Górze. Dyplom uzyskała w pracowni rysunku prof. Jana Berdyszaka. Ukończyła także studia podyplomowe: zajęcia artystyczne, plastyka, muzyka na ASP we Wrocławiu, historia na UAM w Poznaniu.

Więcej…

 

Z teki Agaty Buchalik-Drzyzgi... (nr 54-57)

Anna Kowalczyk
Najmłodsze pokolenie artystów. Ania, uczennica szkoły podstawowej, trafiła do mojej pracowni, by poznawać pierwsze tajniki rysunku i malarstwa. Polubiłam spokojną i cierpliwie wykonującą prace malarskie Anię. Dziś po studiach uniwersyteckich na Wydziale Artystycznym dołączyła do młodych gniewnych. Posiada dużą wrażliwość, stąd mój ekslibris z 2005 r., zachęcający do pracy twórczej.

Więcej…

 
Więcej artykułów…