Start Prezentacje

Prezentacje

Michała Hrisulidisa PRZYPISY DO CZŁOWIEKA

Na temat twórczości Michała Hrisulidisa wypowiadałem się wcześniej parę razy. To twórczość wyraźna, charakterystyczna, oryginalna i rozpoznawalna. Nie sposób jej pomylić z inną i przypisać komuś innemu. To jej walor niezaprzeczalny i powód, dla którego warto się nad nią cały czas pochylać i szukać w niej tego, co dla niej typowe, powtarzalne, ale i wyjątkowe, i odróżniające.

Więcej…

 

Michał Hrisulidis

Urodził się w 1963 roku we Wrocławiu. W latach 1984-1989 studiował w PWSSP we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1989 roku w Pracowni Malarstwa prof. Kortyki. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, plakatem, ilustracją, scenografią filmową i teatralną. Michał Hrisulidis ma za sobą ponad 40 wystaw indywidualnych, m.in.: we Wrocławiu – Galeria Miejska, w Warszawie – Galeria „Zapiecek”, w Krakowie – Willa Decjusza, w Zielonej Górze – Muzeum Ziemi Lubuskiej, w Łodzi – Muzeum Kinematografii, w Berlinie – Galeria Terzo, w Enkhuizen (Holandia) – Kunstcentrum „De twee wezen”, w Borne (Holandia) – Artjan Gallery, w Brukseli (Belgia) – Maison Pelgrims, w Toronto (Kanada) – The Laurier Gallery. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Berlinie, Monachium, Ludwigshaffen, Herford (Niemcy), Salonikach i Panagia Soumela (Grecja), Kopenhadze (Dania), Lwowie (Ukraina), Wilnie (Litwa), Ulft (Holandia). Jest autorem ponad 50 realizacji scenograficznych do filmów fabularnych, teatrów telewizji, seriali i spektakli teatralnych. W 1994 roku otrzymał nagrodę indywidualną na 19. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za współtworzenie kształtu plastycznego filmu fabularnego Cudowne Miejsce w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, a w 2000 roku został laureatem nagrody indywidualnej za scenografię do filmu fabularnego Daleko od okna w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego na 25. FPFF w Gdyni. Współpracował z wieloma reżyserami filmowymi i teatralnymi, m.in. z Janem Jakubem Kolskim (Historia kina w Popielawach, Skrzypki, Wyspa róż, Afonia i pszczoły), Filipem Bajonem (Fundacja, Stara kobieta wysiaduje), Radosławem Piwowarskim (Królowa chmur, Stacyjka), Cezarym Studniakiem (Mury Hebronu, Imperium, Kocham cię, ja ciebie też nie, Kochanie, zabiłam nasze koty). Od roku 2010 prowadzi Pracownię Projektowania Scenografii Filmowej i TV w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2014 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuk projektowych.

Więcej…

 

Z teki Agaty Buchalik-Drzyzgi... (nr 64-65)

Stefan Słocki

Przeszukując szuflady w poszukiwaniu starych ekslibrisów, przeżyłam we wspomnieniach drugą młodość. Jest to jeden z pierwszych moich ekslibrisów. Stefan, grafik i malarz, dowcipny kolega, kochał muzykę i psa jamnika… Różnica wieku między nami była dość znaczna – mawiał z uśmiechem, że urodziłam się zbyt późno! Jego muzyczne, rytmiczne obrazy wiszą w domach wielu zielonogórzan, u mnie również. Bardzo ciepło i miło go wspominam.

 

Więcej…

 

Zwierzenia autora

Podejmując jakieś rozważania na temat sztuki – przyznaję – robię to w powiązaniu z tym, co sam realizuję we własnej działalności graficznej czy malarskiej. Tak i tym razem, chcę się podzielić swoimi przemyśleniami.

Więcej…

 

Franciszek Bunsch

Urodzony w 1926 roku w Bielsku – grafik i malarz, przedstawiciel krakowskiej szkoły grafiki warsztatowej, specjalizuje się w metaforycznej wizji rzeczywistości. Wieloletni wykładowca i profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Więcej…

 
Więcej artykułów…