Jest już najnowszy numer "Pro Libris"!

Przepiękna tegoroczna jesień skłania do romantycznych spacerów, brodzenia w różnobarwnym listowiu, napawania się zapachem opadłych liści, podziwiania cudownych kolorów natury. Mamy nadzieję, że między refleksyjnymi spacerami znajdą Państwo czas na lekturę tekstów, których bogactwo pomieszczono w numerze trzymanym w dłoniach.

Aktualny „Pro Libris” zawiera pozornie standardowy zestaw tekstów, składający się m.in. z nowych wierszy nadesłanych przez uznanych lubuskich twórców, jak Władysław Łazuka czy Karol Graczyk. Pragniemy również zwrócić uwagę, że pojawia się świeży narybek w postaci dojrzałych wiekowo autorów, jak Halina Jerulank, Krzysztof Bąkowski, Elżbieta Dybalska oraz poetów młodych, którzy debiutują na łamach naszego pisma (Justyna Stachura, Klaudia Małagocka, Anna Witkowska). Podobnie rzecz się ma z prozaikami, felietonistami i recenzentami. Teksty Mirosławy Szott, Czesława Sobkowiaka, Edwarda Derylaka, Adama Bolesława Wierzbickiego, Renaty Diaków, Wojciecha Śmigielskiego, Joanny Kapicy-Curzytek czy Marcina Radwańskiego niejednokrotnie mieli Państwo okazję czytać na łamach „Pro Libris”. Dołączyli do nich zupełnie nowi autorzy: Sandra Stempniewska, Klaudia Małagocka (w potrójnej roli – poetki, reportażystki i recenzentki), wspomniana wcześniej Anna Witkowska, która próbuje sił także jako prozatorka, Klaudiusz Mirek, Agata Poważyńska, Hubert Kopacz, Barbara Curzytek, Piotr Gulewski. Cieszy, że tak znacznie poszerzają się kręgi osób piszących, wnoszących nowe trendy do rodzimej literatury.
Wśród zaprezentowanych autorów warto przyjrzeć się tegorocznym laureatom konkursów literackich – Bartoszowi Konstratowi i Edycie Wysockiej, uhonorowanym wysokimi nagrodami w 19. Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej. Polecamy także tekst Andrzeja Bucka, obszernie podsumowujący tegoroczną edycję imprezy na stałe wpisanej w kalendarz kulturalny województwa lubuskiego pn. Festiwal Filmu i Teatru. Kozzi Gangsta Film. W numerze pomieszczono też zapowiedź atrakcyjnego programu 8. Prozy Poetów. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej autorstwa Doroty Kaczmarek.
W materiale Aliny Kruk żegnamy zaprzyjaźnioną poetkę Barbarę Konarską, która odeszła w tym roku. Zachęcamy Państwa również do zapoznania się z recenzjami najważniejszych książek, które ukazały się na regionalnym rynku wydawniczym w ostatnim czasie.
Całość numeru uświetnia twórczość Michała Hrisulidisa, znakomitego malarza, rysownika, scenografa, ilustratora, który zechciał podzielić się z Czytelnikami swą sztuką.

Redakcja "Pro Libris"