Nr 3 (36)

Mateusz Basiński
Absolwent kierunku na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu.

Andrzej Buck
Literaturoznawca, teatrolog, edytor, dziennikarz, bibliotekoznawca, autor książek i artykułów naukowych oraz prac dokumentacyjnych dotyczących teatru, autor adaptacji teatralnych i scenariuszy, twórca przeglądów, spotkań i festiwali teatralnych, redaktor czasopism, nauczyciel akademicki, doktor nauk humanistycznych.

Kamila Gieba
Studentka polonistyki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczestniczy w seminarium poświęconym literaturze lubuskiej, przygotowuje pracę magisterską na temat zbioru baśni i legend Złota dzida Bolesława.

Przemysław Grzesiński
Absolwent filologii polskiej i filozofii. Od 2008 r. stały współpracownik Działu Literackiego Lubuskiego Teatru. W latach 2006-2009 gł. spec. ds. literackich w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, dramaturg w spektaklu Pan Poduszka M. McDonagha. Autor kilku publikacji, twórca komediodramatu Po prostu Leon po prostu (premiera w marcu 2011 r. w Lubuskim Teatrze). Autor sztuk: Studnia, To jest wojna, Według Michała, Żużel forever i paru scenariuszy okolicznościowych, juror w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku w roku 2011.

Joanna Kapica-Curzytek
Ur. się w 1967 r. Filolog angielski, glottodydaktyk, adiunkt w Instytucie Neofilologii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Autorka recenzji książek („Twój Styl”, „Twoja Muza”, portal internetowy księgarni „Merlin”), recenzji teatralnych i wywiadów (wortal teatralny www.e-teatr.pl.). Jest współautorką i tłumaczką reportażu, który otrzymał Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia na krajowym konkursie reportażu radiowego „Polska i Świat 2000”. Oprócz literatury jej największą pasją są języki obce.

Katarzyna Kaszewska
Studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Autorka publikacji w piśmie studenckim „UZetka”.

Władysław Klępka
Ur. w 1942 r. w Krężnicy Jarej koło Lublina. Poeta, tłumacz, plastyk. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Przebywa na emeryturze. Debiutował przekładami z języka gruzińskiego na łamach „Poezji” w 1978 r. Otrzymał Nagrodę Kulturalną m. Puławy (1978). Jego wiersze tłumaczono na język niemiecki. Wydał zbiorki wierszy Węzeł serdeczny (1996), Lato zimorodka (1997), Świetlisty cień Rafaela (1999), Bordiura z akantem (2000), Zielonym do góry (2004), Za wiatrem za wodą – haiku, tanka (2006), Pan Wyka (2008). Opracował antologię lubuską Wokół haiku (2002). Tłumaczy poezję czeską. Mieszka w Zielonej Górze

Barbara Konarska
Słuchaczka Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie prowadzi klub literacki Oksymoron i redaguje czasopismo „Inspiracje”. Jest autorką dwóch tomików poezji: Ocalone ćmy czyli moje wędrowanie i Malowanka jesienna. Brała udział w regionalnych i ogólnopolskich konkursach literackich, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Należy do Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów.

Emilia Kostka
Studentka 1 roku studiów uzupełniających magisterskich ze specjalizacji nauczycielskiej historii i języka polskiego oraz archiwistyki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pracę magisterską pisze z zakresu historii religii i religioznawstwa (wierzenia barbarzyńskich ludów Europy). Aktywnie działa w Studenckim Kole Epigraficznym. Pasjonuje się archeologią wczesnośredniowieczną Europy.

Andriej Kotin
Pochodzi z Moskwy, od wielu lat mieszka w Polsce. Doktorant na Uniwersytecie Zielonogórskim. Poeta, gitarzysta, autor piosenek, trzykrotny uczestnik Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Konrad Krakowiak
Ur. w 1979; redaktor telewizyjny, copywriter, organizator działań kulturalnych, lektor radiowy i telewizyjny.

Sławomir Kufel
Ur. w 1965 r. w Międzyrzeczu, historyk i teoretyk literatury, profesor UZ.

Maciej Lindmajer
(uzupełni M. Mikołajczak, prawdopodobnie student)

Zbigniew Masternak
Ur. w 1978 r. Prozaik, autor scenariuszy filmowych, dramaturg. Studiował prawo na UMCS w Lublinie, następnie filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2009 r. ukończył Scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Debiutował prozą w 2000 r. na łamach „Twórczości”. Pracuje nad autobiograficznym cyklem powieściowym pt. Księstwo, pomyślanym jako współczesna polska epopeja. Dotychczas ukazały się trzy księgi z tego cyklu, na podstawie których został nakręcony film Księstwo (2011). W 2011 roku trzy pierwsze ksiązki zostały wydane w jednym tomie jako Księstwo. Trylogia młodzieńcza. Jest współautorem książki Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna oraz noweli filmowej Jezus na prezydenta! Laureat Świętokrzyskiej Nagrody Kultury (2011) oraz Dorocznej Nagrody Starosty Puławskiego w Dziedzinie Kultury (2011). Krzysztof Zanussi przygotowuje adaptację niewydanej jeszcze powieści Zbigniewa Masternaka Nous sommes les Polonais.

Ewa Mielczarek
Redaktor w Dziale Wydawnictw WiMBP w Zielonej Górze, starszy kustosz. Sekretarz redakcji kwartalnika „Pro Libris”.

Zygmunt Marek Piechocki
Ur. w 1947 roku w Zielonej Górze. Z wykształcenia technik ekonomista, z zamiłowania artysta, rzeźbiarz, poeta, meloman. Od 1960 r. mieszka w Gorzowie. Wydał własnym sumptem cztery tomiki autorskie (Niewiersze pierwsze napisane, Zaistniałem, Zapiski klasztorne, Sytuacje). Jego wiersze znajdują się w antologiach KL GDK Poeci okrągłego stołu i Zapisani w wierszach oraz w „Arsenale”, „Pegazie Lubuskim”, w „Lamusie” i „Kozimrynku”. Laureat nagrody im. Janusza Słowika za twórcze inicjatywy kulturalne. Organizuje w Gorzowie w WiMBP i w Klubie Pod Filarami recitale pianistyczne.

Jakub Rawski
Absolwent filologii polskiej; w 2010 roku na Uniwersytecie Zielonogórskim obronił pracę licencjacką dotyczącą ewolucji figury wampira. Obecnie pisze pracę magisterską z europejskiego romantyzmu. Kilkukrotny stypendysta ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Wiceprzewodniczący Koła Literaturoznawców działającego przy Instytucie Filologii Polskiej UZ.

Czesław Sobkowiak
Ur. w 1950 r. w Jaromierzu; absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim poeta, autor 9 tomików poetyckich; krytyk literacki, współpracownik regionalnych i ogólnopolskich pism literackich. Mieszka w Zawadzie koło Zielonej Góry.

Mirosława Szott
Studentka polonistyki i pedagogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego, członkini Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów.

Renata A. Thiele
Germanistka, dziennikarka, prozaik, znawczyni historii i architektury, przewodniczka po Akwizgranie.

Paweł Wałowski
Gorzowianin mieszkający w Poznaniu i pracujący w Zielonej Górze; germanista, literaturoznawca, nauczyciel akademicki.

Michał Zaremba
Student V roku filologii polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pasjonują go podróże, fotografowanie, muzyka.